დეგნანი: „საქართველომ ბევრი რამ გააკეთა უკრაინის მხარდასაჭერად, ვფიქრობ, ყველა აცნობიერებს იმ სენსიტიურ ვითარებას, რომელშიც საქართველო იმყოფება“
20/01/2023 10:22:00 პოლიტიკა
საქართველოში აშშ–ის ელჩს კელი დეგნანს ჟურნალისტებმა ჰკითხეს საქართველოში უკრაინის საქმეთა დროებითი რწმუნებულის ანდრეი კასიანოვისა და უკრაინელი დეპუტატის მიერ გაჟღერებულ მოწოდებაზე, მისცეს იარაღი საქართველომ უკრაინას.
კელი დეგნანის თქმით, რთული დროა, რუსეთი აწარმოებს ომს უკრაინის დამოუკიდებლობისა და სუვერენიტეტის წინააღმდეგ, „ყველა დიდ სტრესსა და ზეწოლას განიცდის“.
ამასთან, მან აღნიშნა, „ჩვენ მუდმივად მოვუწოდებთ საქართველოსაც და უკრაინასაც, რომ მნიშვნელოვანი საკითხები პირადად განიხილონ და არა საჯაროდ“.
ელჩმა თქვა ისიც, რომ საქართველომ ბევრი რამ გააკეთა უკრაინის დასახმარებლად და „ყველა ძალიან კარგად აცნობიერებს იმ სენსიტიურ ვითარებას, რომელშიც საქართველო იმყოფება“:
„აშშ-მა სთხოვა ყველა თავის პარტნიორს და მოკავშირეს, ნახონ, რისი გაკეთებაა მათთვის მოსახერხებელი უკრაინის მხარდასაჭერად და საქართველომ ბევრი რამ გააკეთა, განსაკუთრებით ჰუმანიტარული თვალსაზრისით, საერთაშორისო ფორუმზე ხმის მიცემით. მნიშვნელოვანია, თითოეულმა ქვეყანამ გადაწყვიტოს, რისი გაკეთებაა მათთვის მოსახერხებელი. ვფიქრობ, ყველა ძალიან კარგად აცნობიერებს იმ სენსიტიურ ვითარებას, რომელშიც საქართველო იმყოფება, რადგან თქვენი ტერიტორიის 20% ოკუპირებულია რუსეთის მიერ. ასეთია კონტექსტი და ჩვენ კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს და უკრაინას, განიხილონ ეს საკითხი პირადად“.

Degnan on Kasianov's statement - I think everyone is very aware of the sensitive situation that Georgia is in
20/01/2023 10:22:00 Politic
U.S. Ambassador to Georgia, Kelly Degnan has responded to Ukrainian Charge D’affair Andrii Kasianov’s statement regarding Georgia’s refusal to give Ukraine weapons.
Commenting on Kasianov’s statement, U.S. Ambassador called on Tbilisi and Kyiv to "discuss these issues privately."
"The United States has asked all of our allies and partners to look to see what they're comfortable doing to support Ukraine. And to do that, Georgia has done many things, especially in the humanitarian area, in the voting in the international fora. And that's what's important that each country determine what they are comfortable doing. I think everyone is very, very aware of the sensitive situation that Georgia is in, because 20% of your territory is occupied by Russia”, she said.