მთავრობის სხდომაზე, მათ შორის შავი ზღვის კაბელის პროექტის საკითხი განიხილეს
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით, მთავრობის ადმინისტრაციაში მთავრობის სხდომა გაიმართა.
მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა დღის წესრიგით გათვალისწინებული 5 საკითხი განიხილეს.
განსახილველ საკითხთა შორის იყო საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტი - „შავი ზღვის წყალქვეშა ელექტროგადამცემი ხაზის პროექტის” ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევის განხორციელების მიზნით დაფინანსების მოზიდვის შესახებ”.
კერძოდ, საქართველოს ინიციატივით მუშაობა დაიწყო პროექტზე, რომელიც კავკასიის რეგიონისა და ევროპის ენერგეტიკულ დაკავშირებას გულისხმობს მაღალი ძაბვის შავი ზღვის წყალქვეშა გადამცემი ხაზის საშუალებით. კონკრეტულად, შავი ზღვის ფსკერზე გამავალი ელექტროგადამცემი ხაზი დააკავშირებს საქართველოს და რუმინეთის ელექტროსისტემებს.
ტექნიკური კვლევა უკვე მიმდინარეობს, რომლისთვისაც 2.5 მილიონი ევროს ოდენობით დაფინანსებაა გამოყოფილი და მიმდინარე წელს დასრულდება.
ამავდროულად, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ფინანსთა სამინისტრო მიმართავს მსოფლიო ბანკს „შავი ზღვის წყალქვეშა ელექტროგადამცემი ხაზის პროექტის”, ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევის განხორციელების მიზნით, 75 მლნ აშშ დოლარის დაფინანსების მოზიდვასთან დაკავშირებით, რომელზეც წინასწარი შეთანხმება უკვე მიღწეულია ბანკთან, როგორც თანხის ოდენობაზე ასევე კონკრეტულ მიმართულებებზე.
კიდევ ერთი საკითხი, რაზეც მთავრობის წევრებმა იმსჯელეს იყო - საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტი „საქართველოს მთავრობასა და შპს ,,აჭარ ენერჯი-2007“-ს შორის „იმერეთის ქარის“ ელექტროსადგურის შესახებ დასადები ხელშეკრულების თაობაზე“.
აღნიშნული განკარგულებით, მთავრობამ მოიწონა იმერეთის რეგიონში დაგეგმილი, საჯარო და კერძო თანამშრომლობის პროექტად იდენტიფიცირებული „იმერეთის ქარის“ ელექტროსადგურის საჯარო და კერძო კანონმდებლობით გათვალისწინებული სრული ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევის მთავრობისთვის წარმოდგენის შესახებ დასადები ხელშეკრულება. აღნიშნული მოსამზადებელი სამუშაოების განსახორციელებლად გათვალისწინებულია ხელშეკრულების ხელმოწერიდან 24 თვე.
ელექტროსადგურის სიმძლავრე: 50 მგვტ; გამომუშავება - 180,89 მლნ.კვტ.სთ, ხოლო ინვესტიცია: 66 მლნ. აშშ დოლარი იქნება.

Georgia will apply to the World Bank to provide the country with 75 million dollars in financing for the Black Sea electric cable
09/01/2023 11:27:05 Politic
Georgia will apply to the World Bank to provide the country with 75 million dollars in financing for the Black Sea electric cable. This issue was discussed at a government meeting led by Prime Minister Irakli Garibashvili.
According to the PM's office, members of the Cabinet of Ministers discussed 5 agenda items.
"Discussion topics included a Draft Government Decree on the attraction of funding for the Feasibility Study of the Submarine Black Sea Power Transmission Project.
Namely, work has started on a project with an initiative of Georgia, which implies the interconnection of the Caucasus region and Europe through a high-voltage submarine electricity cable and namely it aims to connect the Georgian and Romanian power grids via a submarine electricity transmission line to be constructed in the basin of the Black Sea.
Due Diligence is being performed at present. Funding has been allocated for it in the volume of 2.5 million Euros and study is scheduled to be completed at the end of the current year.
At the same time, the Ministry of Finance of Georgia will approach the World Bank in line with a decision of the Government of Georgia on the allocation of 75 MLN USD for the Feasibility Study to be carried out for the Black Sea Submarine Power Transmission Project. Preliminary agreement has already been reached with the World Bank on the volume and aim of the funding.
One more agenda item discussed at the Executive Government Meeting today was a Draft Government Decree on the Agreements to be concluded by and between the Government of Georgia and Adjara Energy 2007 LLC on the Imereti Wind Power Plant.
According to the referred Government Decree, draft agreement approved by the Government of Georgia intended for the comprehensive Feasibility Study on the Imereti Wind Power Plan of the Imereti region identified as a Public-Private Partnership (PPP) complies with the applicable legislation on the country. Timeline of 24 months is envisaged from the signing of the referred agreement for the implementation of preparatory works.
Capacity of the power plant is 50 megawatts, with generation potential of 180.89 million kilowatts/hr, while the required investment amounts to 66 MLN USD," the PM's office said.