ერდოღანმა მოუწოდა პუტინს, უკრაინაში ცეცხლის ცალმხრივად შეწყვეტა გამოაცხადოს
"სამშვიდობო დარეგულირებისკენ მოწოდებები გამყარებული უნდა იყოს ცეცხლის ცალმხრივად შეწყვეტით და სამართლიანი დარეგულირების ხედვით", - მედიის ცნობით, რომელიც თურქეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციას ეყრდნობა, ამის შესახებ ქვეყნის პრეზიდენტმა, რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან სატელეფონო საუბრისას განაცხადა.
თურქეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ცნობით, "ორი ქვეყნის ლიდერებმა განიხილეს ენერგეტიკის საკითხები, თურქეთ-რუსეთის ურთიერთობების ამჟამინდელი მდგომარეობა და პერსპექტივები, ასევე რეგიონული პროცესები, მათ შორის რუსეთ-უკრაინის ომი და სირიის საკითხი".
თურქული მედიის ინფორმაციით, ორი ქვეყნის ლიდერებმა ხაზი გაუსვეს, რომ მარცვლეულის დერეფანთან, ტყვეების გაცვლასთან და ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურთან დაკავშირებით მოლაპარაკებებს დადებითი შედეგები აქვს.
თურქეთისა და რუსეთის პრეზიდენტებმა სირიის საკითხზეც ისაუბრეს. მედიის ცნობით, ერდოღანმა პუტინს განუცხადა, რომ ჩრდილოეთ სირიაში ტალ-რიფაატის და მანბიჯის ქურთული სამხედრო ჯგუფებისგან გასაწმენდად კონკრეტული ნაბიჯები უნდა გადაიდგას.
თურქეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის კომუნიკაციების დირექტორატის ინფორმაციით, ენერგეტიკულ საკითხებზე საუბრისას, ერდოღანმა აღნიშნა, რომ ქვეყნის გაზის ცენტრალურ ქსელად გარდაქმნისთვის, თურქეთი აძლიერებს ინფრასტრუქტურას და შეძლებისდაგვარად სწრაფად გადადგამს კონკრეტულ ნაბიჯებს საგზაო რუკის დასასრულებლად.

Turkey’s Erdogan called for Ukraine ceasefire in phone call with Putin
Turkish President Recep Tayyip Erdogan has told Russian President Vladimir Putin that calls for peace and negotiations should be supported by a unilateral declaration of ceasefire and a vision of “a fair solution,” according to a government statement.
In a phone call with Putin on Thursday, Erdogan highlighted that previous negotiations have yielded positive results, such as the establishment of the Black Sea grain corridor, prisoner exchanges and initiatives to create a safe zone around the Zaporizhzhia nuclear power plant.
Turkey has called for an end to the conflict on multiple occasions and throughout 2022 Erdogan attempted to position himself as the broker between Putin and the West.
On December 22, US Secretary of State Antony Blinken spoke to Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu to thank Turkey for its “efforts to ensure the continuation of the UN-brokered Black Sea Grain Initiative,” according to a statement from US State Department spokesman Ned Price.