"ჩემი მოწამლვა პუტინის ინტერესებშია, რომელიც, როგორც გაირკვა, საქართველოს ხელისუფლებას სრულად აკონტროლებს"
30/12/2022 08:04:00 პოლიტიკა
საქართველოს ექს-პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი დარწმუნებულია, რომ მისი "მძიმე მეტალებით მოწამლვა" რუსეთის პრეზიდენტ პუტინის ინტერესებშია, "რომელიც, როგორც 24 თებერვლის შემდეგ გაირკვა, საქართველოს ხელისუფლებას სრულად აკონტროლებს". ამის შესახებ მან გამოცემა "Украинская правда"-სთან ინტერვიუში განაცხადა.
"ჩემი მოწამლვა უტყუარადაა დადასტურებული ორი ამერიკული ლაბორატორიისა და წამყვანი ამერიკელი ტოქსიკოლოგის - დევიდ სმიტის მიერ. მოწამლვა განხორციელდა "ციხის საავადმყოფოში" გადაყვანისას, სადაც მოულოდნელად ძალიან ცუდად გავხდი და როგორც მოგვიანებით რეანიმატოლოგმა თქვა, სასწაულია, ცოცხალი რომ დავრჩი. თუმცა მოწამლვამ ძალზე მძიმე სიმპტომები დამიტოვა. თუ დაკავებისას დაახლოებით 120 კგ-ს ვიწონიდი, სადღეისოდ 72 კგ ვარ", – განაცხადა სააკაშვილმა.
ექს-პრეზიდენტი მისი გათავისუფლების საკითხში დასავლელი პოლიტიკოსების გააქტიურებასაც აღნიშნავს.
"ევროპარლამენტმა ჩემი მოწამლვის საკითხზე რეზოლუცია მიიღო, ევროკომისიაც ძალზე აქტიურია. პოლონეთის პრეზიდენტი და პრემიერ-მინისტრი რიგ-რიგობით ჩამოვიდნენ საქართველოში ჩემი გათავისუფლებისთვის. მოლდოვას პრეზიდენტმა მაია სანდუმ რამდენიმე განცხადება გააკეთა. იყო ასევე აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადება და ეს მხოლოდ დასაწყისია. მაგრამ პირადად ჩემთვის მთავარი მაინც პრეზიდენტ ზელენსკის განცხადება იყო: უპირველესად - იმიტომ, რომ მისი სიტყვა მეტი ღირს, ვიდრე არაერთი მსოფლიო პოლიტიკოსისა. ქართველები მას უბრალოდ აღმერთებენ; მეორეც - ეს იყო ჰუმანიზმის უმაღლესი აქტი უკრაინისთვის ამ უმძიმეს დროს", – განაცხადა სააკაშვილმა.
მან კიდევ ერთხელ გაიმეორა, რომ "პუტინის პირადი პატიმარია" და ქართულ ციხეში "ხშირად იმაზე ცუდად ექცევიან, ვიდრე, მაგალითად, ლეფორტოვოში მოექცეოდნენ".
"ამასთან, საქართველოში ადამიანების უმრავლესობა ჩემს მიმართ ძალიან დადებითადაა განწყობილი. ამას ვგრძნობ ჩემი მშობლების, შვილებისა და მეგობრების მონაყოლიდან. ხოლო უსაფრთხოებას არ ვეძებ. უკრაინაში ფრონტის წინა ხაზზე ვიქნებოდი და თანაც ძალიან ბედნიერი", – განაცხადა სააკაშვილმა.
ექს-პრეზიდენტმა უკრაინის ომთან დაკავშირებით საქართველოს ხელისუფლების პოზიციაზეც გააკეთა კომენტარი:
"ეს არაა ნეიტრალური პოზიცია. ასეთ ომში ნეიტრალურობა შეუძლებელია. ახლახანს გაჩნდა ინფორმაცია, რომ საქართველოში ამ ომის ერთ-ერთი მთავარი იდეოლოგი სერგეი კირიენკო აპირებს ჩამოსვლას (თუ უკვე არ ჩამოვიდა)". რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის გაუქმებას აპირებს. რუსეთის ოფიციალური პირები და პროპაგანდისტები მუდმივად აქებენ საქართველოს ხელისუფლებას იმისთვის, რომ ციხეში ვყავარ გამომწყვდეული. საქართველო ოფიციალურად ამორიცხეს რუსეთის მიმართ არამეგობრული ქვეყნების სიიდან, რომელშიც ლამის ნახევარი მსოფლიოა. საქართველოს ხელისუფლებას არც ერთხელ არ უთქვამს უკრაინის მიმართ რუსეთის აგრესიის დამგმობი სიტყვა, სამაგიეროდ მუდმივად დამცინავი ტონით საუბრობს უკრაინასა და მის ხელმძღვანელობაზე. საქართველოს ხელისუფლება ადანაშაულებს არა მარტო ზელენსკის, რომელმაც თურმე, საქართველოში სპეცოპერაციითა და ომის გაჩაღების დავალებით გამომიშვა, არამედ ბოლო დროს აშშ-საც, რაც ნათლად აჩვენებს მათ ვექტორს", – დასძინა სააკაშვილმა.
ჟურნალისტებმა კითხვები სააკაშვილის ახლო მეგობარს გადასცეს. გამოცემა აქვეყნებს პასუხებს, რომელიც ნაწილობრივ - სააკაშვილის, ნაწილობრივ კი მისი მეგობრის ხელითაა დაწერილი, "რადგან სააკაშვილს წერაც კი უჭირს".

Михаил Саакашвили: грузины просто боготворят Зеленского
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили уверен, что его отравление тяжелыми металлами «выгодно Путину, который, как оказалось после 24 февраля, полностью контролирует власть в Грузии». Об этом, по информации "Эха Кавказа", он заявил изданию «Украинская правда».
«Мое отравление неопровержимо доказано двумя американскими лабораториями и ведущим американским токсикологом Девидом Смитом. Отравление произошло во время насильственного перевода в «тюремную больницу», где мне неожиданно стало очень плохо, и, как сказал реаниматолог позже, это чудо, что я не умер. Хотя отравление оставило очень тяжелые симптомы. Если во время ареста мой вес составлял около 120 кг, то сейчас он составляет 72 кг», – отметил Саакашвили.
Политик говорит, что западные политики активизировались в вопросе его освобождения.
«Европарламент принял резолюцию по вопросу моего отравления и Еврокомиссия очень активна. Президент и премьер-министр Польши прилетали в Грузию по очереди для моего освобождения. Президент Молдовы Майя Санду сделала несколько заявлений. Были заявления от Госдепа США и это только начало. Но главным для меня было заявление президента Зеленского.
Во-первых, потому что его слово стоит больше, чем слово многих мировых политиков. Грузины его просто боготворят.
Во-вторых, это был высочайший акт гуманизма в очень тяжелое для Украины время», – сказал он.
Саакашвили вновь повторил, что является «личным узником Путина», а тюремщики, по его словам, часто обращаются с ним «хуже, чем обращались бы, например, в Лефортово».
«При этом в Грузии абсолютное большинство людей относятся ко мне крайне положительно. Это я чувствую по рассказам своих родителей, детей и друзей. А безопасности я не ищу. В Украине я был бы на передней линии фронта и чувствовал бы себя очень счастливым», – заявил Саакашвили.
Он прокомментировал и позицию грузинских властей по войне в Украине.
«Это не нейтральная позиция. Нейтральности в такой войне быть не может. Сейчас появилась информация, что в Грузию собирается приехать Сергей Кириенко, если уже не приехал – это один из главных идеологов этой войны.
Российский МИД заявил, что собирается отменить визовый режим для граждан Грузии. Российские официальные лица и пропагандисты постоянно хвалят грузинские власти за то, что они держат меня в тюрьме. Грузию официально исключили из списка недружественных к России стран, куда входит чуть ли не половина мира», – сказал Саакашвили.
По его словам, «грузинские власти ни разу не сказали слова с осуждением российской агрессии против Украины, хотя постоянно в издевательском тоне отзываются об Украине и ее руководстве».
«Грузинские власти обвиняют не только Зеленского, что он меня якобы выслал со спецоперацией и с заданием развязать войну. Но последнее время они обвиняют еще и США, что четко показывает вектор», – добавил экс-президент Грузии.
Журналисты передали вопросы политику через близкого друга Саакашвили. Издание публикует ответы, написанные от руки частично грузинским лидером, частично – его другом, «поскольку Саакашвили трудно даже писать».