ირაკლი ღარიბაშვილი: "გაერთიანების შემთხვევაში აფხაზეთი შეიძლება, გახდეს მეორე მონაკო"
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, ქვეყნის ოკუპირებულ ტერიტორიებს განვითარების დიდი პოტენციალი აქვთ. როგორც მან წლიური ანგარიშის წარდგენისას აღნიშნა, ქვეყნის ოკუპირებული ტერიტორიების განვითარებისთვის 10 მილიარდი დოლარის ინვესტიციის მოზიდვაა შესაძლებელი.
"ოკუპირებული აფხაზეთის ბიუჯეტი სულ რაღაც 200 მილიონ დოლარს შეადგენს, სრულად დოტაციაზეა მათი ბიუჯეტი. მინდა, ვთქვა, რომ ჩვენი აფხაზი და ოსი დებისთვის და ძმებისთვის, ეს არის გაშვებული შესაძლებლობა. ჩვენი ქვეყნის გაერთიანების შემთხვევაში ჩვენ შეგვიძლია, პირველ სამ წელიწადში დაახლოებით 10 მილიარდი დოლარის ინვესტიცია განვახორციელოთ აფხაზეთსა და სამაჩაბლოში. ჩვენ ეს გააზრებული გვაქვს. ამის თაობაზე ჩვენ გვქონდა ეკონომიუკრ საბჭოზე მსჯელობა. აფხაზეთი შეიძლება გახდეს მეორე მონაკო. ეს არ არის გადაჭარბებული შეფასება. აფხაზეთს აქვს შესაძლებლობა გახდეს მეორე მონაკო და სოხუმი - მეორე მონტე კარლო", - განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.

Georgia's PM - In case of unification of our country, Abkhazia has a chance to become the second Monaco
27/12/2022 11:05:07 Conflicts, Politic
Georgia's Prime Minister Irakli Garibashvili has said that the occupied territories of the country have great development potential.
"The budget of occupied Abkhazia is only 200 million dollars, their budget is fully subsidized. I want to say that for our Abkhazian and Ossetian sisters and brothers, this is a missed opportunity. In case of unification of our country, we can invest about 10 billion dollars in the first three years in Abkhazia and Samachablo. We had a discussion about this at the Economic Council session. Abkhazia can become the second Monaco. This is not an overestimation. Abkhazia has a chance to become the second Monaco and Sukhumi has a chance to become the second Monte Carlo," said Irakli Garibashvili.