სამხრეთ კორეამ მის საჰაერო სივრცეში ჩრდილოეთიდან დრონების შეჭრის შესახებ განაცხადა
სამხრეთ კორეამ რამდენიმე ჩრდილოეთკორეული უპილოტო საფრენი აპარატის მიერ ორ ქვეყანას შორის სადემარკაციო ხაზის კვეთის შესახებ განაცხადა.
სააგენტო "რონჰაპის" მონაცემებით, დრონები ერთ-ერთი საზღვრისპირა პროვინციის გარდა, სეულის სიახლოვესაც შენიშნეს.
ცნობილია, რომ სამხრეთ კორეის ტერიტორიაზე ხუთი უპილოტო საფრენი აპარატი აღმოჩნდა. შეეძლოთ თუ არა მათ სამხედრო საფრთხის შექმნა - არ კონკრეტდება. თუმცა სამხრეთკორეელმა სამხედროებმა საპასუხოდ ჰაერში ავიაცია აუშვეს.
ვრცელდება ასევე ინფორმაცია, რომ ერთ-ერთი მოიერიშე სეულიდან 140 კმ-ში ჩამოვარდა, ორივე პილოტმა კატაპულტირება მოასწრო.
ინციდენტის შედეგად ქიმფხოსა და ინჩხონის საერთაშორისო აეროპორტებში ფრენები შეწყდა.
მანამდე აშშ-მა, იაპონიამ და სამხრეთ კორეამ ჩრდილოეთ კორეის წინააღმდეგ სანქციები შემოიღეს. აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის განცხადებით, სანქცირებულ პირებს პირდაპირი კავშირი აქვთ ბალისტიკური რაკეტების შექმნის უკანონო ჩრდილოეთკორეულ პროგრამასთან.
- ახალი სანქციები ჩრდილოეთ კორეაში ნოემბერში ბალისტიკური რაკეტების გამოცდის საპასუხოდ დაწესდა. საუბარია კონტინენტთაშორის რაკეტაზე, რომელსაც აშშ-მდე მიღწევა ძალუძს.
- სამხედროებისადმი მიმართვაში ჩრდილოეთკორეელმა დიქტატორმა კიმ ჩენ ინმა განაცხადა, რომ "ჩრდილოეთ კორეა მსოფლიოს უმძლავრეს ბირთვულ სახელმწიფოს უნდა იქცეს".
- გაერო ჩრდილოეთ კორეას ბალისტიკური რაკეტების გამოცდას უკრძალავს, თუმცა წლის დასაწყისიდან უკვე 60-ზე მეტი მსგავსი გამოცდა ჩატარდა.

Южная Корея сообщила о вторжении дронов со стороны КНДР
Южная Корея сообщила о том, что несколько беспилотников КНДР пересекли демаркационную линию между двумя странами 26 декабря. По информации агентства "Рёнхап", дроны были замечены в одной из провинций у границы, а также недалеко от Сеула.
Известно, что на территории Южной Кореи оказалось пять беспилотников. Могли ли они представлять военную опасность, не уточняется. Однако, южнокорейские военные в ответ на пересечение границы подняли в воздух авиацию. Сообщается, что по неизвестным причинам один из штурмовиков потерпел крушение в 140 километрах от Сеула. Оба пилота катапультировались, - информирует "Радио Свобода".
В результате инцидента были приостановлены полёты в международных аэропортах Кимпхо и Инчхон.
Ранее США, Япония и Южная Корея ввели новые санкции против КНДР. Как заявил госсекретарь США Энтони Блинкен, эти лица имеют прямое отношение к северокорейской программе создания баллистических ракет, которую он назвал незаконной.
Новые санкции введены в ответ на ноябрьские испытания баллистических ракет в КНДР. В частности, была испытана межконтинентальная ракета, способная достичь территории США. В своём обращении к военным глава КНДР Ким Чен Ын заявил, что Северная Корея должна стать самой мощной ядерной державой мира.ООН запрещает КНДР испытания баллистических ракет, однако с начала года таких испытаний состоялось уже более 60.