ტაივანი მის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის ზონაში ჩინეთის უმსხვილესი შეჭრის შესახებ იუწყება
ჩინეთმა ტაივანის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის ზონაში რამდენიმე ათეული თვითმფრინავი და გემების ჯგუფი შეიყვანა, - იუწყება კუნძულის თავდაცვის სამინისტრო.
კერძოდ, მისი ინფორაციით, ტაივანის საზღვრებს 71 ჩინური თვითმფრინავი და 7 გემი მიუახლოვდა, რაც დაკვირვების მთელი ისტორიის განმავლობაში ტაივანის სიახლოვეს ჩინური ტექნიკის ყველაზე დიდი რაოდენობაა, - იუწყება Reuters.
მისივე ინფორმაციით, საპასუხოდ ტაივანის შეიარაღებულმა ძალებმა ავიაციასა და ფლოტში განგაში გამოაცხადეს, ასევე საბრძოლო მზადყოფნაში მოიყვანეს სარაკეტო დანაყოფები.
ცნობისთვის: 25 დეკემბერს ჩინური ჯარი ტაივანის რაიონში მართავდა წვრთნებს, რომელიც, პეკინის მტკიცებით, წარმოადგენდა საპასუხო ნაბიჯს "ტაივანი-ამერიკის პროვოკაციებზე".
ამ დღეებში აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა დაამტკიცა 858-მილიარდიანი სამხედრო ბიუჯეტი, რომელთაგან 10 მლრდ დოლარი ტაივანის სამხედრო დახმარებისთვისაა გათვალისწინებული.
პეკინი ტაივანს თავის აჯანყებულ პროვინციად მიიჩნევს. აშშ და დასავლეთის სხვა ქვეყნები შიშობენ, რომ ჩინეთმა შესაძლოა, უკრაინაზე თავდასხმის რუსული სცენარი გამოიყენოს კუნძულზე შესაჭრელად.

Тайвань сообщил о крупнейшем вторжении КНР в зону ПВО острова
Китайские войска направили несколько десятков самолетов и группу кораблей в зону распознавания противовоздушной обороны Тайваня. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщило Минобороны острова.
К границам Тайваня приблизились 71 самолёт и семь кораблей – это самое большое количество техники КНР за всю историю наблюдений, сообщает Reuters.
Вооруженные силы Тайваня подняли по тревоге авиацию и флот, а также привели в состояние боевой готовности ракетные войска.
В воскресенье, 25 декабря, китайская армия проводила учения в районе Тайваня, которые, согласно утверждениям Пекина, стали ответом на тайваньско-американские провокации. На днях президент США Джо Байден утвердил оборонный бюджет на сумму 858 миллиардов долларов. Из них 10 миллиардов долларов Вашингтон направит на военную помощь Тайваню.
Пекин считает Тайвань своей мятежной провинцией и заявляет, что к любым вариантам воссоединения Китая.США и другие страны Запада опасаются, что КНР может использовать российский сценарий нападения на Украину для вторжения на остров. Китайские власти это отвергают.Китай критикует Вашингтон за прямые контакты с островом и несоблюдение принципа одного Китая. Обострение в отношениях двух стран произошло в августе, после визита на Тайвань спикера Палаты представителей США Нэнси Пелоси.США не признают независимость Тайваня, но, согласно законодательству, могут оказывать острову военную помощь.