მიხეილ ხოდორკოვსკი: "სააკაშვილის ციხეში გამომწყვდევა სირცხვილია!"
რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი, ბიზნესმენი მიხეილ ხოდორკოვსკი საქართველოს ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მხარდამჭერ ინტერნეტ-პუბლიკაციას აქვეყნებს.
«სააკაშვილის ფანი არ ვარ, მაგრამ ახლა ის პოლიტპატიმარია და მის მხარეს ვარ. ბავშვობიდან მახსოვს ჩემი აღქმა საქართველოს მაცხოვრებლებისა, როგორც უაღრესად კეთილი ადამიანების, რომლებიც არაფრით ჰგვანან სტალინსა და ბერიას. სააკაშვილის ციხეში გაომწყვდევა უბრალოდ სირცხვილია!», – წერს ხოდორკოვსკი.
ცნობისთვის: სააკაშვილმა რუს იურისტს, Youtube-არხის წამყვან მარკ ფეიგინს წერილით მიმართა, რომელშიც აღნიშნავს, რომ პუტინს მისი ციხეში მკვლელობა აქვს ნაბრძანები. თავის მხრივ, ფეიგინმა განაცხადა, რომ გააჩნია სააკაშვილის გადარჩენის გეგმა.
აღსანიშნავია, რომ 2008 წელს ხოდორკოვსკიმ საქართველოში რუსული ჯარის შემოყვანასა და რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარებას მხარი დაუჭირა. პატიმრობაში ყოფნისას ხოდორკოვსკიმ განაცხადა, რომ «სააკაშვილმა, რომელსაც დასავლეთის იმედი ჰქონდა, გადაწყვიტა, 2008 წელს სამხედრო ოპერაცია აშშ-ის სანქციის გარეშე ჩაეტარებინა და ამ ავანტიურაში მათი მხარდაჭერის კუთხით საკუთარი შანსები გადააფასა».

Михаил Ходорковский: Держать Саакашвили в заточении просто стыдно
Российский оппозиционный политик, бизнесмен Михаил Ходорковский выступил в поддержку заключенного экс-президента Грузии Михаила Саакашвили.
«Не фанат Саакашвили, но сейчас он политзаключенный и я на его стороне. С детства помню свое восприятие жителей Грузии, как очень добрых людей, совсем не похожих на Сталина и Берию. Держать Михаила в заточении просто стыдно», – написал, по информации "Эха Кавказа", Ходорковский в соцсети.
Ранее Саакашвили написал письмо российскому юристу, ведущему Youtube-канала Марку Фейгину, заявив, что Путин приказал убить его в тюрьме. Фейгин, в свою очередь, говорит, что у него есть план, как спасти Саакашвили.
В 2008 году Михаил Ходорковский поддержал ввод российских войск в Грузию и признание Россией независимости Абхазии и Южной Осетии. Будучи в заключении, Ходорковский заявил, что «Саакашвили, рассчитывая на поддержку Запада, решил провести военную операцию без санкции США и переоценил свои шансы заручиться их помощью в этой авантюре».