საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის კომისიის სხდომა გაიმართა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით, საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის კომისიის 65-ე სხდომა გაიმართა. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს მთავრობის პრეს–სამსახური ავრცელებს.
მისი ცნობით, სხდომაზე კომისიის წევრებმა დღის წესრიგით გათვალისწინებული ორი საკითხი: საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის 2022 წლის ეროვნული სამოქმედო გეგმის ანგარიში და ევროპული საბჭოს 12 რეკომენდაციის შესრულების კუთხით არსებული მდგომარეობა შეაჯამეს.
"ასევე განიხილეს, საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის მნიშვნელოვანი საკითხები.
მოისმინეს ინფორმაცია ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულების და გასატარებელ ღონისძიებათა შესახებ.
კომისიაზე მაღალი შეფასება მიეცა საქართველოს მხრიდან ასოცირების შეთანხმების იმპლემენტაციის პროცესს როგორც სექტორული, ასევე საკანონმდებლო მიმართულებით.
კომისიის წევრებმა ასევე მოისმინეს ინფორმაცია ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების შესრულების მიმდინარეობის შესახებ და დადებითად შეაფასეს საქართველოს მხრიდან შეთანხმების შესაძლებლობების სრულფასოვნად გამოყენებისკენ მიმართული ძალისხმევა.
სხდომაზე წარმოდგენილი იქნა ინფორმაცია ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულების მხრივ საქართველოს პარლამენტის მიერ გაწეული ძალისხმევის შესახებ, როგორც რეკომენდაციების შესრულების პროცესის მიმდინარეობის ასევე საკანონმდებლო დონეზე უკვე განხორციელებული და დაგეგმილი ცვლილებების შესახებ.
პრემიერ-მინისტრმა ევროკომისიის 12 რეკომენდაციის შესრულების პროცესში აქტიური ჩართულობისა და ნაყოფიერი მუშაობისთვის მადლობა გადაუხადა ყველა მონაწილე უწყებას", – ნათქვამია ინფორმაციაში.

23/12/2022 13:06:02 Politic
The 56th meeting of the Commission for Georgia’s EU Integration was chaired today by Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili.
According to the PM's office, at the meeting, the commission’s members discussed two items on the meeting agenda: the Report on the 2022 National Plan for Georgia’s EU Integration and the summary of the current state of affairs concerning the implementations of the European Council’s 12 recommendations.
"Important issues pertaining to Georgia-EU cooperation were also reviewed.
The commission’s members also familiarized themselves with information on the implementation of the requirements under the Association Agreement and measures to be taken.
The commission praised Georgia’s implementation of the Association Agreement in both sectoral and legislative directions.
The commission’s members also familiarized themselves with information on the process of implementation of the Free Trade Agreement with the EU and commended the Georgian side’s efforts toward tapping fully into the opportunities under the agreement.
Information about the Georgian Parliament’s efforts toward the implementation of the European Commission’s recommendations, on the process of implementation of the recommendations proper and carried out and planned legislative amendments alike, was also presented at the meeting.
The Prime Minister thanked all participating agencies for their active engagement and productive work in the process of implementing the European Commission’s 12 recommendations," the PM's office said.