ინციდენტი კახეთში: რუსეთის მოქალაქეები ქართველებს მეორედ უბოდიშებენ
რუსეთის მოქალაქეებმა რომან კონოგრაიმ და რაილ არსლანოვმა ბოდიში მოიხადეს კახეთში, ნიახურის ციხესიმაგრეში ჩადენილი ქმედების გამო, რომლის ამსახველმა ვიდეორგოლმა ქართულ საზოგადოებაში აღშფოთება გამოიწვია.
ვიდერგოლში ერთ-ერთი ბლოგერი ციხესიმაგრის კარს წიხლით აღებს და აცხადებს, რომ "ეს არის აპარტამენტები, რომელიც მან საქართველოში იქირავა".
საქართველოს შსს-მ მომხდართან დაკავშირებით საქმე კულტურული ძეგლების დაზიანების მუხლით აღძრა.
ბლოგერებმა "მობოდიშება" ერთხელ უკვე სცადეს, თუმცა ძალიან "თავისებურად" და ქართველ კომენტატორებს მოუწოდეს, "ნუ იქნებიან ესოდენ ავები".
ამჯერად რომან კონოგრაიმ საკუთარ ქმედებას "შეცდომა" უწოდა და განაცხადა, რომ "ქართველების შეურაცხყოფა არ სურდა".
"ყველა ჩემს ვიდეოში ყოველთვის ვაჩვენებ, როგორ მიყვარს საქართველო, როგორი მაგარი ხალხია აქ, როგორი მაგარი, ლამაზი ქვეყანაა. ციხესიმაგრე მიტოვებულ ადგილად გამოიყურებოდა, მისი კარი კი ჩამოგდებული იყო და არაფრით იყო მიმაგრებული. გამოძიების ფარგლებში ეს ადგილი კვლავ მოვინახულეთ პოლიციელებთან ერთად, ადგილზე საგამოძიებო ექსპერიმენტიც ჩატარდა. თავად ციხესიმაგრე იჯარითაა გაცემული და მისი კარი მხოლოდ ამ ინციდენტის ირგვლივ ამტყდარი აჟიოტაჟის შემდეგ გაამაგრეს. ჩვენ ყოველთვის დიდი პატივისცემით ვართ სხვადასხვა ხალხების კულტურის მიმართ. გვსურს, მოვუბოდიშოთ ქართველებს კართან დაკავშირებული ინციდენტის გამო. რაღა თქმა უნდა, ეს ვანდალიზმის მიზნით არ ჩაგვიდენია. ეს იყო უხეირო ხუმრობა. არ გვიფიქრია, რომ საქმე გვქონდა ისტორიულ ადგილთან. თუმცა თავად ეს კარი ისტორიული არაა - ახალია", – ამბობს ბლოგერი ვიდეომიმართვაში, რომელსაც ამჯერად ქართული სუბტიტრებიც დაურთო.
ნიახურის ციხესიმაგრე საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩაილურში მდებარეობს და XVII-XVIII ს.ს. კულტურულ ძეგლს წარმოადგენს.

Российские блогеры извинились за видео, снятое в грузинской крепости
Российские блогеры и музыканты Роман Конограй и Раиль Арсланов принесли извинения за видео, снятое в крепости Ниахури в регионе Кахети, - информирует "Эхо Кавказа".
Напомним, что видео вызвало резкую реакцию грузинских пользователей соцсетей. В ролике один из блогеров пытается ногой открыть деревянные ворота крепости, говоря, что это апартаменты, которые он арендовал в Грузии.
В МВД страны возбудили дело по статье о повреждении памятников.
Роман Конограй назвал произошедшее «ошибкой», добавив, что он «не хотел оскорбить грузин».
«Во всех своих видео я всегда показываю, как люблю Грузию, какие здесь классные люди, какая это крутая, красивая страна», – говорит он в видеообращении, опубликованном с грузинскими субтитрами.
По его словам, крепость выглядела как заброшенное место, а двери, которые видны на видео, были оторваны и никак не держались.
Согласно рассказу Конограя, блогеры вновь посетили место вместе с полицией, в рамках расследования инцидента на месте был проведен следственный эксперимент. Сама крепость, по словам блогера, находится в аренде, а вышеуказанные двери укрепили уже после возникшего ажиотажа.
По словам блогера, музыканта из Казани Раиля Арсланова, он всегда с большим уважением относится к культуре разных народов.
«Хотелось бы извиниться перед грузинским народом за тот инцидент с дверью. Конечно же это было сделано не с целью осквернить культуру и достояние Грузии. Это был глупый розыгрыш над Ромой, в котором я должен был постучаться в дверь, но вместо этого в последний момент решил толкнуть дверь ногой, чтобы ему было тяжелее держать с той стороны эту дверь, которая не была закреплена. Мы не подумали, что это – историческое место, хотя эта дверь не является исторической. Она – новая», – отметил он.
Крепость Ниахури расположена в селе Чаилури Сагареджойский муниципалитета Грузии. Она является памятником XVII-XVIII веков.