პრემიერის ხელმძღვანელობით, თავისუფალი სტილით სრიალში თხილამურებითა და სნოუბორდით საქართველოში გასამართ მსოფლიო ჩემპიონატთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
23/12/2022 09:48:50 პოლიტიკა
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით, მთავრობის ადმინისტრაციაში თავისუფალი სტილით სრიალში თხილამურებითა და სნოუბორდით საქართველოში გასამართ მსოფლიო ჩემპიონატთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
პრემიერის ადმინისტრაციის ცნობით, შეხვედრაზე განიხილეს ჩემპიონატის საორგანიზაციო და მოსამზადებელი საკითხები. აღინიშნა, რომ ბაკურიანში მოეწყო მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურა, რათა კურორტი სრულ მზადყოფნაში იყოს მსოფლიო ჩემპიონატის მასპინძლობისთვის.
ამ დროისთვის უკვე დარეგისტრირებულია 2000-მდე საერთაშორისო სტუმარი, რომელიც ბაკურიანში 42 ქვეყნიდან ჩამოვა. ჩემპიონატის მსვლელობის პარალელურად, მთავრობის ორგანიზებით, მუდმივ რეჟიმში გაიმართება გასართობი ღონისძიებები მსოფლიო ჩემპიონატი ბაკურიანში საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, მთის ტრასების სააგენტოსა და საქართველოს სათხილამურო ფედერაციის ორგანიზებით ტარდება. ჩემპიონატი 2023 წლის 16 თებერვლიდან-5 მარტის ჩათვლით, საერთაშორისო სათხილამურო ფედერაციის (FIS) ეგიდით გაიმართება. მსოფლიო ჩემპიონატზე ჩატარდება 30 შეჯიბრი 7 სახეობაში.
მსოფლიო ჩემპიონატის პროექტის ფარგლებში ბაკურიანში აშენდა სამი ახალი საბაგირო, 29 კილომეტრიანი ხელოვნური გათოვლიანების სისტემები, ორი წყლის ხელოვნური რეზერვუარები, ჯამში 307 000 კუბური მეტრი, 6 ახალი საშეჯიბრო ტრასა, შეძენილ იქნა სპეციალური ტექნიკა, უსაფრთხოების ინვენტარი. განხორციელდა დაახლოებით 300 მილიონ ლარამდე ინვესტიცია.
მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი თეა წულუკიანი, კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე იოსებ ბაღათურია, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ლევან დავითაშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე მარიამ ქვრივიშვილი, საქართველოს მთავრობის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის უფროსი ნინო გიორგობიანი, მთის ტრასების სააგენტოს დირექტორი ირაკლი ბურჭულაძე, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ლერი ბარნაბიშვილი, ბაკურიანის განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარე ეკატერინე ორჯონიკიძე და საქართველოს სათხილამურო ფედერაციის პრეზიდენტი ზურაბ კოსტავა ესწრებოდნენ.

Workgroup Meeting Gets Held and Led by Prime Minister of Georgia on World Freestyle Ski and Snowboard Championship
23/12/2022 09:48:50 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili held and led a workgroup meeting on the World Freestyle Ski and Snowboard Championship to be held in Georgia.
According to the press service of the government administration, meeting held today focused on the discussion of organizational and preparatory matters in relation to the championship. It was noted that a substantial infrastructure has been built in Bakuriani to make sure that the resort gets in full readiness for hosting the world championship.
"So far almost 2000 international guests are already registered to attend the milestone event in Bakuriani from 42 countries of the world. In parallel with the championship, various entertainment events will be held and organized on a permanent basis by the Government of Georgia.
World championship will be held in Bakuriani with support of the Government of Georgia by the Ski Track Agency and Ski Federation of Georgia. It will commence on February 16 and end on March 5, 2023. Event is held under the aegis of the Fédération Internationale de Ski (FIS).
Overall, 30 tournaments in 7 disciplines will be held within the scopes of the world championship.
Three new cable lifts, 29 kilometer-long artificial snow-fall systems, two tailor-made water reservoirs with 307 000 cubic meters and 6 new tournament tracks have been built in Bakuriani within the scope of the world championship. Also, special equipment has been purchased, along with the safety inventory. Overall, almost 300 MLN GEL has been invested towards this end.
Workgroup meeting held within the Government Administration was attended by Thea Tsulukiani, Minister of Culture, Sports and Youth of Georgia; Joseph Baghaturia, Deputy Minister of Culture, Sports and Youth of Georgia; Levan Davitashvili, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia; Mariam Kvrivishvili, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia; Nino Giorgobiani, Government Administration Department Head for Strategic Communications; Irakli Burchuladze, Director of Ski Track Agency; Larry Barnabishvili, Government Administration Department Head for Regional Coverage; Ekaterine Orjonikidze, Chairman of Bakuriani Development Agency; Zurab Kostava, President of Ski Federation of Georgia," the press service of the government administration said.