ბლინკენმა G7-ელ კოლეგებთან უკრაინის სამშვიდობო წინადადება განიხილა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა განაცხადა, რომ 22 დეკემბერს, დილით, ვაშინგტონში უკრაინის პრეზიდენტ ზელენსკის ვიზიტის შემდეგ G7-ელ კოლეგებთან უკრაინის სამშვიდობო წინადადებები განიხილა.
CNN-ის ცნობით, ბლინკენმა ზელენსკის წინადადებებს "კარგი დასაწყისი" უწოდა და აღნიშნა, რომ "ეს ისაა, რაში მონაწილეობის საშუალებაც თითოეულსა და ყველას უნდა ჰქონდეს".
"უკრაინასთან მთელი ჩვენი საუბრებიდან, პრეზიდენტების ბაიდენისა და ზელენსკის გუშინდელი საუბრის ჩათვლით, ცხადი ხდება, რომ ჩვენ ერთი და იგივე მიზნები გვაქვს: თავისუფალი და დამოუკიდებელი, აყვავებული, დემოკრატიული უკრაინა, რომელიც დემონსტრირებს, რომ გაერო-ს წესდების პრინციპები დაცულია, ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის ჩათვლით. ეს ისაა, რაც პრეზიდენტმა გუშინ კიდევ ერთხელ გაიმეორა. უკრაინამ გვაცნობა, რომ ამჟამად კონცენტრირებულია თებერვლიდან ოკუპირებული ტერიტორიების გათავისუფლებაზე. თავად უკრაინა გადაწყვეტს, როგორი იქნება სამართლიანი და მყარი მშვიდობა" - განაცხადა ბლინკენმა.
ცნობისთვის: 21 დეკემბერს, ვაშინგტონში ვიზიტის ფარგლებში პრეზიდენტი ზელენსკი ამერიკელ კოლეგა ჯოზეფ ბაიდენს შეხვდა და კონგრესის წინაშე სიტყვით წარსდგა. აშშ-ის პრეზიდენტთან შეხვედრის შემდეგ მან განაცხადა, რომ "მზადაა, ეძებოს სამართლიანი მშვიდობა, პუტინი კი ომის დასრულებას არ აპირებს".
თავის მხრივ, კრემლში განაცხადეს, რომ აშშ-ში ზელენსკის ვიზიტის დროს "არ გაჟღერებულა სიტყვები, რომელიც მანიშნებელი იქნებოდა მზადყოფნისა, გაითვალისწინონ რუსეთის შეშფოთებები". მოგვიანებით პრეზიდენტმა პუტინმა მოკლე ბრიფინგზე განაცხადა, რომ მოსკოვი "არასოდეს ყოფილა მოლაპარაკებების წინააღმდეგი" და რომ "სწორედ უკრაინამ აუკრძალა საკუთარ თავს კანონით მოსკოვთან მოლაპარაკებების მართვა".
ცნობისთვის: ომის პირველ თვეებში პრეზიდენტი ზელენსკი მუდმივად გამოდიოდა პუტინთან შეხვედრის ინიციატივით, მაგრამ რუსეთი უარზე იყო. ახლა, როცა რუსულ ჯარს ფრონტზე საკმაოდ გაუჭირდა და მოსკოვი ვერც ერთ დასახულ მიზანს ვერ აღწევს, უკვე პუტინი გამოდის მოლაპარაკებებების გამართვის ინიციატივით და ამ წინადადებამ ბოლო ორი თვის განმავლობაში უკვე რვაჯერ გაიჟღერა.

Блинкен заявил, что обсудил с коллегами из G7 мирное предложение Киева
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что обсудил мирное предложение Киева со своими коллегами из G7 утром 22 декабря после визита президента Украины Владимира Зеленского в Вашингтон, - сообщает, по информации "Крым.Реалии", CNN.
Блинкен назвал мирные предложения Зеленского «хорошим началом», отметив, что это то, к чему «каждый должен иметь возможность так или иначе приобщиться».
«Из всех наших разговоров с Украиной, включая вчерашние разговоры между президентом Байденом и президентом Зеленским, становится понятно, что мы имеем те же цели: свободная и независимая, процветающая, демократическая Украина, которая демонстрирует, что принципы устава ООН соблюдаются, включая территориальную целостность, суверенитет и независимость, и это то, что президент повторил вчера», – сказал госсекретарь США.
По его словам, Украина сообщила США, что сейчас она сосредоточена на возвращении своих восточных и южных территорий, оккупированных с февраля.
Блинкен во время своей пресс-конференции, подчеркнул, что Украина будет решать, как выглядит «справедливый и крепкий» мир.
Владимир Зеленский во время визита в Вашингтон 21 декабря провел двустороннюю встречу с Джо Байденом и выступил в Конгрессе США. Этот визит стал первой заграничной поездкой Владимира Зеленского после начала российского полномасштабного вторжения в Украину.
После встречи президент США заявил, что Зеленский готов искать справедливый мир, а Путин не намерен заканчивать войну.
В Кремле заявили, что во время визита президента Украины Владимира Зеленского в США не прозвучало слов, свидетельствующих о «готовности прислушиваться к обеспокоенности России». Впоследствии российский президент Владимир Путин 22 декабря заявил, что Москва никогда не отказывалась от переговоров, что именно Украина «сама себе запретила вести переговоры».