ორბანმა ევროპარლამენტის გაუქმება მოითხოვა
უნგრეთის პრემიერ-მინისტრმა ვიქტორ ორბანმა ევროპარლამენტის გაუქმება მოითხოვა. მისი თქმით, კორუფციულმა სკანდალმა აჩვენა, რომ პარლამენტის დამცავმა მექანიზმებმა პრაქტიკულად არ იმუშავა.
„თუ ჩვენ გვსურს, აღვადგინოთ საზოგადოებაში ნდობა, მაშინ დროა, გავაუქმოთ ევროპარლამენტი“, – განაცხადა ორბანმა.
სანაცვლოდ უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი ახალი ევროპარლამენტის შექმნის იდეით გამოვიდა, რომელშიც ორბანის თქმით, ეროვნული დელეგატები იქნებიან წარმოდგენილები.
შეგახსენებთ, რომ ევროპარლამენტში კორუფციული სკანდალი მას შემდეგ აგორდა, რაც ევროპარლამენტის ერთ-ერთი ვიცე პრეზიდენტი და კიდევ სამი პირი ქრთამის სანაცვლოდ კატარის ინტერესების გატარებაში დაადანაშაულეს. აღნიშნულ საქმეზე გამოძიება გრძელდება.

22/12/2022 17:23:47 World
Right-wing Fidesz leader Orbán said that the recent scandal in the Parliament showed that anti-corruption safeguards have “failed miserably.”
“If we want to restore public trust, it’s time to abolish the European Parliament,” he added.
In far-fetched remarks that will spark eye-rolling from his nemeses around the EU, Orbán proposed creating a new European Parliament, consisting of national delegates. “This guarantees greater oversight, accountability and credibility. Give control back to the Member States!” he said.
Hungary has been in the EU’s crosshairs for years over democratic backsliding during Orban’s decade-plus in power in Budapest, where he has championed “illiberal democracy.”
A corruption scandal, dubbed Qatargate, has rocked the European Parliament in recent weeks. The institution’s former Vice President Eva Kaili was charged as part of an investigation into Qatar’s lobbying operation in the EU.