შსს H145-ის ტიპის 3 შვეულმფრენს ფრანგული კომპანიისგან ჯამში 26 500 000 ევროდ შეიძენს
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ფრანგულ კომპანია Airbus Helicopters-თან 3 ახალი შვეულმფრენის შესყიდვის მიზნით ხელშეკრულება გაფორმდა.
საქართველოს მხრიდან ხელშეკრულებას ხელი სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა ნიკოლოზ შარაძემ, ხოლო მომწოდებელი კომპანიის მხრიდან - Airbus Helicopters-ის წარმომადგენელმა რომეინ ლანამ მოაწერეს.
უწყების ცნობით, საქართველოს მთავრობასთან კოორდინაციით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით, სასაზღვრო პოლიცია H145-ის ტიპის 3 შვეულმფრენს შეიძენს. Airbus-თან რამდენიმეთვიანი მოლაპარაკებების შემდეგ, პროექტის ჯამური ღირებულება დაახლოებით, 26 500 000 ევროს შეადგენს.
შსს–ში აცხადებენ, რომ ხელშეკრულების პირობის მიხედვით, წლების წინ მაღალი თანამდებობის პირებისთვის შესყიდულ AS332 L1e S/N 2833-ის (სუპერ პუმა) შვეულმფრენს ქართული მხარე Airbus Helicopters-ს გადასცემს. აღნიშნული ბორტის პრივატიზებით ახალი შვეულმფრენების შესყიდვისთვის სახელმწიფოს გასაწევი ხარჯი 5 500 000 ევროს ოდენობით დაიზოგება.
შსს განმარტავს, რომ H145 მრავალფუნქციური შვეულმფრენია, რომელსაც შეუძლია, შეასრულოს პოლიციური, სატრანსპორტო, სამძებრო და სამაშველო ფუნქციები. ახალი შვეულმფრენები სრულად იქნება დაკომპლექტებული ხანძართან ბრძოლისა და სამთო-სამაშველო აღჭურვილობით. მათ გააჩნიათ 2 ძრავა, რაც ზრდის ფრენის უსაფრთხოებას. ამ ტიპის შვეულმფრენი მაღალ სიმაღლეზე ოპერირებისა და მანევრის შესაძლებლობებით გამოირჩევა, რაც, საქართველოს მაღალმთიანი რელიეფის გათვალისწინებით, არსებულ ამოცანებთან სრულად თავსებადი იქნება.
შსს აღნიშნავს, რომ H145 წარმოადგენს Airbus-ის ერთ-ერთ უახლეს მოდელს, რომელსაც გერმანიის, შვეიცარიის, საფრანგეთის, კანადისა და სხვა ქვეყნების პოლიციისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურები წარმატებით იყენებენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში გაფორმებული ხელშეკრულების შესაბამისად, ქართულ მხარეს პირველი შვეულმფრენი კონტრაქტის ხელმოწერიდან 17 თვეში გადმოეცემა, ხოლო სამივე საავიაციო ტექნიკა 20 თვემდე პერიოდში საქართველოში იქნება, სრულ საფრენოსნო მდგომარეობაში.
"კონტრაქტი ახალი შვეულმფრენების შეძენასთან ერთად, პილოტებისა და ინჟინრების გადამზადებას, მარაგი ნაწილების შეძენასა და 3-წლიან საქარხნო გარანტიას მოიცავს“, - აღნიშნულია შსს-ს გავრცელებულ ინფორმაციაში.

20-12-2022 11:01:55 Society
At the Ministry of Internal Affairs, an agreement was signed with the French company "Airbus Helicopters" for the purchase of 3 new helicopters. From the Georgian side, the agreement was signed by the head of the Border Police - Nikoloz Sharadze, and Romain Lana - the representative of "Airbus Helicopters", from the side of the supplying company.
"In coordination with Georgian Government, in order to further enhance the capabilities of the Ministry of Internal Affairs, the border police will purchase 3 "H145" type helicopters. After several months of negotiations with „Airbus“, the total cost of the project is approximately 26,500,000 euros.
According to the terms of the agreement, AS332 L1e S/N 2833 (Super Puma) helicopter purchased for Georgian high officials several years ago will be handed over to “Airbus Helicopters” by the Georgian side. By privatizing „Super Puma“ helicopter, the cost for the purchase of new "H145 helicopters will be saved by 5,500,000 euros.
"H145" is a multipurpose helicopter with a capacity to perform police, transport, search and rescue operations. The new helicopters will be fully equipped with firefighting and mountain rescue equipment. With two functional engines, the flight safety of helicopters is even more increased. The mentioned type of helicopter is distinguished by the ability to operate and maneuver at high altitude, considering the mountainous terrain of Georgia, and is fully suitable for the existing tasks.
"H145" is one of the latest models of "Airbus", which is successfully operated by the police and emergency management services of Germany, Switzerland, France, Canada and other states.
According to the agreement signed in the Ministry of Internal Affairs, the first helicopter will be delivered to the Georgian side 17 months after signing the contract, while all three of them will be in Georgia in 20 months, in full flight condition. Along with the purchase of new helicopters, the contract also envisions pilot and engineer training courses, spare parts and a 3-year factory warranty" - Reads the statement of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.