ევროკავშირის მხარდაჭერით, ინოვაციური ქართული ბიოფარმაცევტული კომპანია ახალ ფაგების საწარმოს ხსნის
ქართულმა ბიოფარმაცევტულმა კომპანიამ „ბიოქიმფარმი“ ისტორიული ბაქტერიოფაგების (ფაგების) საწარმოს მოდერნიზაციისა და გადაიარაღების პროცესი დაასრულა. ევროკავშირის, EBRD-ის, FAO-სა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მხარდაჭერით, 17,5 მილიონი ლარის (€6,000,000) 2-წლიანი საინვესტიციო პროექტი განხორციელდა.
შედეგად, „ბიოქიმფარმმა“ საწარმო ევროკავშირის GMP (კარგი საწარმოო პრაქტიკის) გაიდლაინების შესაბამისად აღჭურვა, რაც ევროკავშირში მიღებული სტანდარტია. ამ გზით, კომპანია, უახლოეს თვეებში, GMP სერტიფიცირებაზე განაცხადის გაკეთებას გეგმავს.
„ვულოცავთ „ბიოქიმფარმს“ ახალი საწარმოს გახსნას! ეს კომპანიას შესაძლებლობას მისცემს, ფარმაცევტული პროდუქტები კარგი საწარმოო პრაქტიკის (GMP) შესაბამისად, ევროკავშირში მიღებული სტანდარტით აწარმოოს. ვიმედოვნებთ, რომ ეს წარმატება სხვა კომპანიებისთვის შთაგონება იქნება, რათა გაზარდონ ცოდნით გაჯერებული, მაღალი დამატებული ღირებულების მქონე წარმოების შექმნა საქართველოში“, - განაცხადა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში პაველ ჰერჩინსკიმ, საწარმოში ვიზიტის დროს.
„მოხარულები ვართ, რომ საწარმო წარმატებით ფუნქციონირებს და აგრძელებს იმ ძალიან დიდ ტრადიციებს, რომელიც ქვეყანას ბაქტერიოფაგების წარმოების კუთხით გააჩნია. საქართველო ტექნოლოგიების რუკაზე, მათ შორის, ბიოტექნოლოგიების რუკაზე, ამ საწარმოს მეშვეობით, ამაყად იქნება წარმოდგენილი მომავალში“, - აღნიშნა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა.
„ფაგის პრეპარატების წარმოება და ფაგოთერაპია, ჯერ კიდევ, სიახლეა მსოფლიოს უმეტეს ქვეყნებში. მილიონობით ადამიანს კვლავაც არ აქვს წვდომა ფაგებზე, რის გამოც პაციენტები დაუცველები არიან ანტიბიოტიკებისადმი რეზისტენტული ინფექციების მიმართ. ამ პროექტით, კომპანია ზრდის საწარმოო სიმძლავრეს და საექსპორტო არეალს, რის შედეგადაც, ფაგები ხელმისაწვდომი გახდება მილიონობით პაციენტისთვის, მთელს მსოფლიოში. საწარმოს მაღალტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურისა და საწარმოო ხაზების მოდერნიზაცია საშუალებას აძლევს კომპანიას, გააფართოვოს წარმოება საერთაშორისოდ აღიარებული წარმოების სტანდარტების შესაბამისად, გახდეს უფრო ეფექტური რეზისტენტული ინფექციების წინააღმდეგ ბრძოლაში და დაძლიოს ანტიბიოტიკორეზისტენტობის გლობალური საფრთხე”, - აღნიშნა „ბიოქიმფარმის“ გენერალურმა მენეჯერმა რატი ღოლიჯაშვილმა.
ფაგის პრეპარატების პირველი ინდუსტრიული მასშტაბის მწარმოებელი ქარხნის გახსნას, რომელიც სტერილური (ასეპტიკური) წარმოების გაიდლაინებს აკმაყოფილებს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ლევან დავითაშვილი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში პაველ ჰერჩინსკი, EBRD-ის რეგიონალური დირექტორი კავკასიაში კატარინა ბიორლინ ჰანსენი და FAO-ს პროექტების კოორდინატორი საქართველოში ხავიერ სანზ ალვარესი დაესწრნენ.
„ბიოქიმფარმისა“ და ევროკავშირის მხარდაჭერის შესახებ
„ბიოქიმფარმის“ ახლადმოდერნიზებული საწარმო თბილისში, ისტორიულ ბაქტერიოფაგების ინსტიტუტში მდებარეობს და პირველი საწარმოა სამხრეთ კავკასიაში, რომელიც წამლის თხიერ, სტერილურ ფორმებს აწარმოებს და წარმოების სრულ ციკლს ფარავს, მათ შორის, აქტიური ფარმაცევტული სუბსტანციების (APIs) წარმოებას. საწარმოში ასევე ხორციელდება მედიკამენტების პირველადი და მეორეული შეფუთვა. EBRD-მა სესხი მისი პარტნიორი ფინანსური ინსტიტუტის, „პროკრედიტ ბანკის“ მიერ გასცა. სესხი მიზნად ისახავდა წარმოების საერთაშორისო სტანდარტებთან (GMP - კარგი საწარმოო პრაქტიკა) შესაბამისობაში მოყვანას, რომელიც ევროკავშირისა და სხვა საერთაშორისო ბაზრებზე წვდომისთვის სავალდებულოა.ამასთან, ევროკავშირი დამატებით გადასცემს გრანტს კომპანიას, EU4Business-EBRD საკრედიტო ხაზის ფარგლებში. ევროკავშირისა და FAO-სგან კი კომპანიამ, ENPARD-ის თანადაფინანსების საგრანტო პროგრამის ფარგლებში €125,000-ის მოცულობის, შესაბამისი გრანტი მიიღო, რომელიც „PowerPhage“-ის წარმოების მხარდაჭერას ისახავს მიზნად. კერძოდ, ფაგებზე დაფუძნებული, ბუნებრივი ანტიმიკრობული პრეპარატის წარმოებას, რომელიც ანაცვლებს ანტიბიოტიკებს საკვები ხორცის წარმოების ინდუსტრიასა და მეფრინველეობის ფერმებში. აღნიშნული თანადაფინანსების გრანტი მთლიანი ინვესტიციის ნაწილია, რომელიც PowerPhage-ის წარმოების 300%-ით ზრდას ისახავს მიზნად. საგრანტო კონტრიბუცია საწარმოო ხაზის განახლებას მოხმარდა. „ბიოქიმფარმი“ საქართველოში დაფუძნებული ბიოფარმაცევტული კომპანიაა, რომელიც ბაქტერიოფაგის (ფაგების) პრეპარატებს აწარმოებს. ამჟამად, ფაგის მედიკამენტები ანტიბიოტიკების ერთადერთი ხელმისაწვდომი ალტერნატივაა მსოფლიოს მასშტაბით. „ბიოქიმფარმი“ ფაგების ექსპორტს 8 ქვეყანაში ახორციელებს, ასაქმებს 60-ზე მეტ ადამიანს, ფლობს 2 საერთაშორისო პატენტსა და ფაგების კვლევა-განვითარებისა და წარმოების თითქმის 100 წლიან გამოცდილებას.

20/12/2022 06:17:25 Economics
The Georgian biopharmaceutical company BioChimPharm (BCP) has completed the process of modernization of its historic Bacteriophage (Phage) manufacturing factory. A 2-year investment project worth GEL 17.5 million (€ 6,000,000) has been implemented with the support of the EU, the EBRD, FAO and the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. As a result, BioChimPharm reequipped the plant in compliance with the EU GMP (Good Manufacturing Practice) guidelines, an accepted standard in the European Union and the Company plans applying for GMP certification within the following months.
“Congratulations to the new production facilities! They will enable BioChimPharm to produce pharmaceutical products in compliance with Good Manufacturing Practices (GMP), an accepted standard in the European Union. We hope that this success will be an inspiration for other companies to scale up knowledge-intensive and high value-added production in Georgia”, - stated Ambassador Pawel Herczynski during the visit.
"We are glad that the enterprise operates successfully and continues the very long tradition that the country has in the production of bacteriophages. Through this enterprise, Georgia will be proudly represented on the map of technologies, including biotechnologies, in the future," – said the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Levan Davitashvili.
“The production of phage preparations and the phage therapy are still a novelty for most of the countries around the world. Millions of people still do not have access to phages, leaving patients vulnerable towards antibiotic-resistant infections. With this project, the Company is increasing its production capacity and export area, thus making phages available for millions of patients across the globe. The modernization of the manufacturing plant, high-tech infrastructure and production lines enables the Company to scale-up its production in compliance with internationally recognized manufacturing standards, to become more effective in fight against the resistant infections and overcome the global threat of antibiotic resistance.” – said Rati Golijashvil, the general manager of BioChimPharm.
The opening event of the first industrial scale manufacturing plant of phage preparations that meets sterile (aseptic) production guidelines was attended by Levan Davitashvili, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Pawel Herczynski, Ambassador of the European Union to Georgia, Catarina Bjorlin Hansen, EBRD Regional Director for the Caucasus, Javier Sanz Alvarez, Coordinator of FAO projects in Georgia.
About BioChimPharm and EU Support
The newly modernized plant of BioChimPharm is located in Tbilisi, in the historic bacteriophage institute and represents the first enterprise producing sterile liquid dosage forms in the South Caucasus, covering the full production cycle, including the production of active pharmaceutical ingredients (APIs, substance), as well as primary and secondary packaging of medicines.
The Company has completed a 2-year investment project worth GEL 17.5 million (€ 6,000,000) with the support of the EU, the EBRD and the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. The company received support under two EU programmes. The EBRD provided a loan through Procredit Bank, its partner financial institution with the goal to bring production in line with an international standard (GMP - good manufacturing practice) which is compulsory for accessing EU and other international markets. The EU is complementing the EBRD financing with a cash back grant under the flagship EU4Business-EBRD Credit Line.
The EU and FAO awarded a matching grant of € 125,000. The grant is aimed at supporting “PowerPhage” production, a phage based, natural antimicrobial veterinary solution, which substitutes antibiotics in animal agriculture and reduces the use of antibiotics in meat production, with a focus on poultry farms. The matching grant is a part of a total investment, aimed to allow a 300% increase in “PowerPhage” production. The latter contribution was allocated on upgrading the manufacturing line, to ensure EU good manufacturing practice compliance.
BioChimPharm is a Georgian based biopharmaceutical company producing bacteriophage (phage) preparations. Currently, phage medicines are the only viable alternative to antibiotics. BioChimPharm exports phages to 8 countries, employees the team of 60 people, holds 2 international patents and nearly 100 years of experience in phage R&D and production.