თურქეთი და რუსეთი საქართველოს გავლით ვაჭრობის გააქტიურებას გეგმავენ
თურქეთი და რუსეთი გეგმავენ, გადახედონ 34 წლის წინ გაფორმებულ შეთანხმებას სახმელეთო ტრანსპორტის შესახებ, - იუწყება ადგილობრივი მედია თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის ფარუქ ქაიმაქჩის განცხადებაზე დაყრდნობით. ჩინოსნის აზრით, ახალი დოკუმენტის გაფორმება რუსეთში საქართველოს გავლით სახმელეთო გადაზიდვების მნიშვნელობას გაზრდის, საბაჟო პროცედურების გამარტივება კი ორმხრივი ვაჭრობის მოცულობების ზრდას შეუწყობს ხელს.
შეთანხმება, რომელსაც საბჭოთა პერიოდში მოეწერა ხელი, უნდა მიესადაგოს ამჟამინდელ რეალობას, - წერს თურქული გამოცემა "Yeni Şafak".
მისივე ინფორმაციით, თურქულ პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას ფარუქ ქაიმაქჩიმ განაცხადა, რომ უკრაინული კრიზისის ჭრილში წარმოიშვა სერიოზული პრობლემები რუსეთში სახმელეთო ტრანსპორტით გადაზიდვებთან დაკავშირებით, უმთავრესად – უკრაინის გავლით, ახალი დოკუმენტის გაფორმება კი (დოკუმენტი ყოველწლიურად 31 იანვარს პროლონგირდება) გაჩნდება ამ პრობლემების გადაჭრის შესაძლებლობა.
ახალი შეთანხმება, კერძოდ, ითვალისწინებს სატრანზიტო საბუთების აუცილებლობის გაუქმებას ტრანსპორტისთვის, რომელსაც 6 ტონაზე ნაკლები ტვირთი გადააქვს. ამასთან, გაჩნდება სახმელეთო ტრანსპორტისთვის ელექტრონული სატრანზიტო დოკუმენტების გამოყენების შესაძლებლობა, - განმარტა თურქმა ჩინოსანმა.
ცნობისთვის: რუსეთ-საქართველოს სახმელეთო საზღვარზე საკმაოდ ხშირად წარმოიშობა სატვირთო ავტომობილების მრავალკილომეტრიანი საცობები. ქვეყნებს შორის ტვირთბრუნვის მნიშვნელოვანი ზრდა, მათ შორის - სატრანზიტო ტვირთების გადაზიდვის ხარჯზე, განსაკუთრებით შესამჩნევია უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ.

Турция и Россия планируют активизировать торговлю через Грузию
Турция и Россия намерены обновить подписанное 34 года назад соглашение о наземном транспорте. Об этом, по информации "Эха Кавказа", со ссылкой на заместителя иностранных дел Турции Фарука Каймакчи сообщили российские и турецкие СМИ.
В Анкаре считают, что с заключением нового документа вырастет значение наземных перевозок в Россию через территорию Грузии, упрощение таможенных процедур же позволит увеличить объем двусторонней торговли. Соглашение, подписанное во времена Советского Союза, должно быть адаптировано к сегодняшней ситуации, пишет турецкое издание Yeni Şafak.
Выступая в парламенте, замглавы турецкого МИДа сказал, что в свете украинского кризиса возникли серьезные проблемы с перевозками в Россию наземным транспортом – главным образом, через Украину. Благодаря подписанию нового соглашения, которое будет ежегодно продлеваться 31 января, эти проблемы удастся решить, приводит газета слова Каймакчи.
Новое соглашение, в частности, предусматривает, что для транспорта, перевозящего грузы менее 6 тонн, транзитные документы требоваться не будут. Заключение нового соглашения откроет путь для использования в наземных перевозках электронных транзитных документов, отметил дипломат.
На границе Грузии и России довольно часто образуются многокилометровые очереди грузовых автомобилей. Значительный рост товарооборота между странами, в том числе за счет транзитных грузов наблюдается после начала российского вторжения в Украину.