უზბეკეთმა ევროპაში რუსეთის გვერდის ავლით სპილენძით დატვირთული პირველი მატარებელი გაუშვა
უზბეკეთმა ევროპაში რუსეთის გვერდის ავლით სპილენძით დატვირთული პირველი მატარებელი გაუშვა, - იუწყება სახელმწიფო კომპანია "უზბეკისტონ თეირ ულარი".
სპილენძის კონცენტრატით დატვირთული საკონტეინერო მატარებელი ე.წ. შუა დერეფნით (უზბეკეთი-თურქმენეთი-აზერბაიჯანი-საქართველო-ბულგარეთი/ევროპა) 4000კმ-ს გაივლის, - იუწყება "Reuters".
კასპიისა და შავ ზღვებს შემადგენლობა სარკინიგზო ბორნებით გადაკვეთს.
ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა ნოემბერში განაცხადა, რომ მზადაა, აზიასა და ევროპას შორის რუსეთის გვერდის ავლით სატვირთო მარშრუტების განვითარებაში მრავალი მლრდ ევროს ოდენობის ინვესტიციები განახორციელოს.

Узбекистан начал поставки меди в Европу в обход России
Узбекистан впервые отправил поезд с медью в Европу по новому маршруту в обход России, сообщила в понедельник государственная компания Узбекистон темир йуллари.
Контейнерный поезд с медным концентратом пройдёт по так называемому Среднему коридору — маршруту «Узбекистан — Туркменистан — Азербайджан — Грузия — Болгария/ Европа» протяженностью более 4000 км, - информирует "Reuters".
Каспийское и Черное море состав пересечет на железнодорожных паромах.
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) заявил в прошлом месяце, что готов инвестировать миллиарды евро в развитие грузовых маршрутов между Европой и Азией в обход России.