უფრო სტაბილური სამხრეთ კავკასია, ეს არის ჩვენი საერთო მიზანი - რა საკითხები განიხილეს საქართველოსა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრებმა
15/12/2022 10:57:11 პოლიტიკა
ჩვენი ურთიერთობა არის მართლაც, უნიკალური, რომელიც გამოცდილია ბოლო წლების და საუკუნეების განმავლობაში. გვაქვს ძლიერი მეგობრობა და ძლიერი კეთილმეზობლური ურთიერთობები, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, აზერბაიჯანის რესპუბლიკასა და საქართველოს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის ერთობლივ მთავრობათაშორისი კომისიის მე-9 სხდომაზე განაცხადა.
სხდომა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ალი ასადოვის საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, საქართველოსა და აზერბაიჯანის სანიმუშო პარტნიორობით ხელი შეეწყობა უფრო სტაბილურ სამხრეთ კავკასიას.
„მოგესალმებით ბატონო პრემიერ-მინისტრო, ძვირფასო კოლეგებო. ჩემთვის დიდი პატივია ვუმასპინძლო ჩვენს მეგობარს, აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრს, ბატონ ალი ასადოვს და აზერბაიჯანის დელეგაციას. დღეს გაიმართება ეკონომიკური თანამშრომლობის ერთობლივი მთავრობათაშორისი კომისიის სხდომა, მე მინდა ყველას მოგესალმოთ. პირველ რიგში, მე მინდა კიდევ ერთხელ აღვნიშნო, რომ ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებობს ძალიან მჭიდრო ეკონომიკური თანამშრომლობა, სტრატეგიული პარტნიორობა და რაც მთავარია, მეგობრობა. ჩვენი ურთიერთობა არის მართლაც, უნიკალური, რომელიც გამოცდილია ბოლო წლების და საუკუნეების განმავლობაში. გვაქვს ძლიერი მეგობრობა და ძლიერი კეთილმეზობლური ურთიერთობები. ჩვენ მოხარული ვართ, რომ რამდენიმე კვირის წინ ვუმასპინძლეთ ბატონ ილჰამ ალიევს. ეს იყო ძალიან მნიშვნელოვანი ვიზიტი საქართველოში. განვიხილეთ ჩვენს შორის მიმდინარე სტრატეგიული პროექტები, დავსახეთ გეგმები, რომელზეც დღესაც გვექნება საუბარი. კმაყოფილებით მინდა აღვნიშნო, რომ ერთობლივი კომისიის სხდომები ბოლო პერიოდში გააქტიურდა. მე მქონდა პატივი, რომ შარშან მონაწილეობა მიმეღო აღნიშნული კომისიის ფარგლებში ბაქოში გამართულ სხდომაში.
ასევე მინდა აღვნიშნო, რომ წელს ჩვენ აღვნიშნავთ სიმბოლურად დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებიდან 30 წლისთავს. ჩვენს ხალხებს, ქვეყნებს შორის არსებობს სრული გაგება და სრული მეგობრობა. ეს ურთიერთობები კიდევ უფრო ღრმავდება და ასევე მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენი სანიმუშო პარტნიორობით, ჩვენ ხელს შევუწყობთ უფრო სტაბილურ სამხრეთ კავკასიას. ეს არის ჩვენი საერთო მიზანი, საერთო სურვილი, რომ ვიხილოთ სტაბილური რეგიონი, რომელიც იქნება საფუძველი მეტი ეკონომიკური განვითარების და მეტი კეთილდღეობის ჩვენი ხალხებისთვის. კიდევ ერთხელ მოგესალმებით ბატონო პრემიერ-მინისტრო და გთხოვთ“, - განაცხადა პრემიერმა.
როგორც აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრმა ალი ასადოვმა კომისიის სხდომაზე განაცხადა, მთავრობათაშორისი კომისიის სხდომა კარგი შესაძლებლობაა, იქნას განხილული ორი ქვეყნის ურთიერთობების შემდგომი განვითარების გზები და თანამშრომლობის სფეროების გაფართოება.
„ბატონო პრემიერ-მინისტრო, ძვირფასო კომისიის წევრებო, პირველ რიგში, მინდა მადლობა გადაგიხადოთ აზერბაიჯანის დელეგაციის და პირადად ჩემი სახელით, გულთბილი მიღებისთვის. აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის, ბატონი ილჰამ ალიევის საუკეთესო სურვილებსა და მოკითხვას გადმოგცემთ.
მოხარული ვარ, რომ ოფიციალური ვიზიტით ვიმყოფები ჩვენს მეგობარ ქვეყანაში. ჩვენ დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებთ ამ ვიზიტს. მჯერა, რომ ეს ვიზიტი ხელს შეუწყობს აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის ორმხრივად სასარგებლო თანამშრომლობის შემდგომ გაძლიერებს. მთავრობათაშორისი კომისიის სხდომა კარგი შესაძლებლობაა, განვიხილოთ ჩვენი ურთიერთობების შემდგომი განვითარების გზები და ჩვენი თანამშრომლობის სფეროების გაფართოება. გარდა ამისა, აზერბაიჯანსა და საქართველოს მხრიდან განხორციელებული მნიშვნელოვანი მეგაპროექტები, რომელსაც აზერბაიჯანი და საქართველო ერთობლივად ახორციელებენ. ჩვენ გვექნება ამის განხილვის შესაძლებლობა. როგორც თქვენ აღნიშნეთ, წელს, 18 ნოემბერს, ჩვენ აღვნიშნეთ აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარების 30 წლისთავი, მაგრამ აზერბაიჯანისა და საქართველოს ურთიერთობების ისტორია ისეთივე ხანგრძლივია, როგორც ჩვენი ხალხებისა და ერების ისტორია. ჩვენს ხალხებს აერთიანებს მრავალსაუკუნოვანი კეთილმეზობლობა, ურთიერთპატივისცემა და მეგობრული ურთიერთობა.
ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობამ დღეს სტრატეგიული პარტნიორობის დონეს მიაღწია. ჩვენი ურთიერთობები ვითარდება ყველა სფეროში, ეს იქნება პოლიტიკა, ეკონომიკა, ენერგეტიკა, ტრანსპორტი, კულტურა, განათლება, სამხედრო და სხვა სფეროები. ჩვენ ერთმანეთს მხარს ვუჭერთ ამ სფეროების განვითარებაში. მჯერა, რომ დღეს, თქვენი მონაწილეობით ხელმოწერილი დოკუმენტები კიდევ უფრო დააჩქარებს ამ პროცესს. აზერბაიჯანი და საქართველო საერთაშორისო ურთიერთობის დონეზე ყოველთვის მხარს უჭერენ ერთმანეთს. ჩვენ ერთმანეთის ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს ყოველთვის მხარს ვუჭერდით.
ბატონო პრემიერ-მინისტრო, ეკონომიკური ურთიერთობები წარმატებით ვითარდება. საქართველო აზერბაიჯანის ერთ-ერთი მთავარი სავაჭრო პარტნიორია. მიმდინარე წელს ჩვენი სავაჭრო ბრუნვა გაიზარდა სამი პროცენტით. რა თქმა უნდა, მიმდინარე პანდემიისა და გლობალური ეკონომიკის წინაშე მდგარი გამოწვევების ფონზე ეს ზრდა თავისთავად აჩვენებს, რომ ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებობს კიდევ უფრო მეტი პოტენციალი და ჩვენ შევძლებთ ამ ურთიერთობების კიდევ უფრო განვითარებას.
ბატონო პრემიერ-მინისტრო, ძვირფასო კომისიის წევრებო, მჯერა, რომ საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის ორმხრივი მთავრობათაშორისი კომისია ჩვენს დინამიკურ ეკონომიკურ განვითარებას შეუწყობს ხელს. კიდევ ერთხელ მადლობას მოგახსენებთ“, - განაცხადა ალი ასადოვმა.
აზერბაიჯანსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის ერთობლივი მთავრობათაშორისი კომისიის სხდომის შემდეგ მხარეებმა ხელი მოაწერეს რამდენიმე დოკუმენტს, მათ შორის, „ურთიერთგაგების მემორანდუმს საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების სააგენტოს შორის“, ასევე „ურთიერთგაგების მემორანდუმს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შორის სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“, ამასთან, ხელი მოეწერა „განზრახულობათა ოქმს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს შორის“, ასევე „საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს შორის მინერალური რესურსების სფეროში თანამშრომლობის თაობაზე განზრახულობათა ოქმს“.

"It is our common goal and shared desire to have stability in the South Caucasus region" - What issues were discussed by the Prime Ministers of Georgia and Azerbaijan
15/12/2022 10:57:11 Politic
Our relations are truly unique and time-tested over past years and centuries. We have a solid friendship and profoundly kind neighborly relations. It was announced by Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia at the 9th Session of the Joint Intergovernmental Commission of Economic Cooperation today.
Meeting was held within the scope of the Official Visit paid by Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan to Georgia.
As the Head of Government of Georgia noted, the exemplary partnership of Georgia and Azerbaijan facilitates greater stability in the South Caucasus.
Meeting of the Joint Intergovernmental Commission of Economic Cooperation Between Azerbaijan and Georgia was followed with a signing of several key document, including the Memorandum of Understanding (MOU) between the Chamber of Commerce and Industry of Georgia and Agency for the Development of Small and Medium Enterprises (SME) of the Republic of Azerbaijan, Memorandum of Cooperation (MOC) between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Protocol of Intent on Cooperation in the Field of Mineral Resources was signed by and between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, as well as by and between the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan.
“Let me greet and welcome you, Mr. Prime Minister! Dear Colleagues! I take great pleasure in hosting our friend – Ali Asadov, Prime Minister of Azerbaijan – and visiting delegation. We are holding a Session of the Joint Intergovernmental Commission of Economic Cooperation and I wish to greet and welcome you all. At the outset, I wish to once again note that a very close economic cooperation and strategic partnership is enjoyed by and between our countries. What is most important, we cherish our friendship. Our relations are truly unique and time-tested over the past years and centuries. We have had a strong friendship and profoundly kind neighboring relations. We are delighted to have hosted H.E. Ilham Aliyev a few weeks ago in Georgia. It was a visit of great significance. We discussed currently implemented strategic projects and defined plans for the future, which will be discussed further today. I wish to note with great satisfaction that meetings of the Joint Commission have become intense in the recent past. I had the honor of participating in the meeting of the Commission held in Baku last year.
Also, I wish to note that we are marking 30th Anniversary of Diplomatic Relations resumed between our countries and it is very symbolic. Our nations, our countries have a full understanding and strong friendship. These relations will deepen further and I wish to note that our exemplary partnership facilitates greater stability in the South Caucasus. It is our common goal and shared desire to have stability in the region, which will serve as a basis of greater economic development and higher degree of prosperity for our people. Once again, I greet and welcome you, Mr. Prime Minister and give floor to you” concluded Irakli Garibashvili, Prime Minister of Georgia.
As Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan noted at the meeting, the Intergovernmental Commission in session is a good opportunity for the discussion of future development and extension of cooperation between the two countries.
“Mr. Prime Minister! Dear Commission Members! First of all, I wish to express gratitude on behalf of the Delegation of Azerbaijan and personally for the warm welcome. I am thrilled to convey the best wishes and greetings of Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
I am delighted to be in our friendly nation with an Official Visit. We assign great significance to it and believe that it will facilitate a further advancement of mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Georgia. The Intergovernmental Commission in session is a good opportunity for discussing the further development of our relations and extension of the scope of our cooperation. In addition, substantial mega projects are implemented jointly by Azerbaijan and Georgia. We will have an opportunity to discuss them today. As you rightly noted, we celebrated the 30th Anniversary of Diplomatic Relations on November 18, 2022. Nevertheless, the history of our interaction is as long as the legacy of our people and nations. Our countries are enjoying centuries old kind neighborly relations, mutual respect and friendship.
Interaction between our countries has reached a level of strategic partnership nowadays. Our relations are developing and advancing in every direction – be that politics, economics, energy, transport, arts and culture, education, military defense and other areas. We support each other in advancing these directions. I believe that agreements signed with your engagement today will further accelerate this process. Azerbaijan and Georgia have always been supporting each other at the international level. Our territorial integrity and sovereignty has consistently been endorsed by both of us.
Mr. Prime Minister, economic relations are developing successfully. Georgia is one of the key trade partners of Azerbaijan. Trade volumes increased by three percent this year. Of course, against the background of the current pandemic and global economic challenges, this growth evidences that greater potential exists between our countries and that we will succeed in advancing our relations further.
Mr. Prime Minister! Dear Commission Members! I am confident that the Bilateral Intergovernmental Commission of Georgia and Azerbaijan will further promote vibrant economic development. And, once again, thank you!”, concluded Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan.