NATO: "ალიანსი მზადაა, მეტი გააკეთოს საქართველოს მედეგობისა და თავდაცვის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად"
15/12/2022 07:09:11 პოლიტიკა
NATO–ს განცხადებით, "ის მზადაა, მეტი გააკეთოს საქართველოს მედეგობისა და თავდაცვის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად". ამის შესახებ "აქცენტს" ალიანსში განუცხადეს.
"NATO–ს პარტნიორობა საქართველოსთან მყარია. ნოემბრის ბოლოს ბუქარესტში NATO–ს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრას საქართველოს, ბოსნია და ჰერცეგოვინასა და მოლდოვას საგარეო საქმეთა მინისტრები დაესწრნენ. ეს სამი ქვეყანა რუსეთის ზეწოლის წინაშე დგას და ნატო მზადაა, მეტი გააკეთოს მათი მედეგობისა და თავდაცვის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად. საქართველოსთან დაკავშირებით ჩვენ მზად ვართ, გავზარდოთ ჩვენი მხარდაჭერა "ნატო-საქართველოს არსებითი პაკეტის" საფუძველზე, მათ შორის სიტუატიური ცნობიერების, უსაფრთხო კომუნიკაციების, მედეგობისა და კიბერ სფეროებში, ასევე დავეხმარებით საქართველოს საკუთარი კიბერ შესაძლებლობების განვითარებაში და საქართველოში NATO–ს სამეკავშირეო ოფისის დამატებითი პერსონალის უზრუნველყოფით", – განუხადეს "აქცენტს" NATO–ში.

NATO - NATO is committed to do even more to help strengthen Georgia's resilience and capabilities to defend itself
15/12/2022 07:09:11 Politic
NATO has said that the Alliance is committed to do even more to help strengthen Georgia's resilience and capabilities to defend itself.
According to the Alliance, NATO’s partnership with Georgia is on a solid track.
"The foreign ministers of Georgia, Bosnia and Herzegovina and Moldova attended the meeting of NATO Foreign Ministers in Bucharest at the end of November. These three countries are facing Russian pressure and NATO is committed to do even more to help strengthen their resilience and capabilities to defend themselves. For Georgia, we are committed to increasing our support by building on the Substantial NATO-Georgia Package, including in the areas of situational awareness, secure communications, resilience and cyber, as well as by helping Georgia to develop its own cyber capabilities and by providing additional personnel to the NATO Liaison Office in Georgia," NATO told the Accent.