ფაშინიანმა მხარი დაუჭირა სომხეთ-საქართველო-აზერბაიჯანის ფორმატს
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ მხარს უჭერს სამხრეთ კავკასიაში შექმნილი ვითარების განხილვის იდეას ერევანს, თბილისსა და ბაქოს შორის, რათა აღმოიფხვრას მტრული რიტორიკა.
„იყო იდეა და, ვფიქრობ, შენარჩუნდა, რომ სამხრეთ კავკასიაში რაღაც ფორმატში დაწყებულიყო დისკუსიები სომხეთს, საქართველოს, აზერბაიჯანს შორის. ეს არ არის ახალი იდეა… მე ყოველთვის მხარს ვუჭერდი მას, მაგრამ მე შევთავაზე ძალიან მნიშვნელოვანი, ფუნდამენტური ფორმულა: ეს პლატფორმა, პირველ რიგში, უნდა იქნას გამოყენებული მტრობის რიტორიკის აღმოსაფხვრელად“, - თქვა ფაშინიანმა გლობალურ ფორუმზე „გენოციდის დანაშაულის წინააღმდეგ“, რომელმაც სტარტი ერევანში აიღო.
მისი აზრით, სახელმწიფოს მეთაურებმა უნდა გააკეთონ ოფიციალური განცხადება თანამშრომლობაზე თანხმობის შესახებ, რათა გამოირიცხოს მტრული რიტორიკა.
მსგავსი ფორმატის შექმნის თაობაზე ინიციატივით ჯერ კიდევ ყარაბაღის ომის მეორე ეპიზოდის შემდეგ გამოვიდა საქართველოს პრემიერ–მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი. მოგვიანებით, მიმდინარე წლის ოქტომბერში, თბილისში ვიზიტისას აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა სამხრეთ კავკასიაში რეგიონული თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
გარდა ამისა, გავრცელდა ცნობები, რომ შესაძლოა, თბილისში გაფორმდეს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო ხელშეკრულება.

13/12/2022 08:47:44 Caucasus
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said that he supports the idea of discussing the situation in the South Caucasus between Yerevan, Tbilisi and Baku in order to eliminate hostile rhetoric.
"The idea is not new, it is quite old. I have always supported that idea, but I suggested that this platform, first of all, be used only and only towards uprooting hate speech from our region," said Pashinyan.
According to him, "the leaders of the countries should record and say that ‘we agree to cooperate with each other to rule out hate speech".
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili took the initiative to create a similar format even after the second Karabakh war. Later, in October 2022, during his visit to Tbilisi, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev spoke about the importance of regional cooperation in the South Caucasus.
In addition, there were reports that a peace treaty between Armenia and Azerbaijan might be signed in Tbilisi.