ეკონომიკური საბჭოს სხდომაზე, მათ შორის პორტების, აეროპორტებისა და ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე იმსჯელეს
10/12/2022 08:49:22 პოლიტიკა, ეკონომიკა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით, მთავრობის ადმინისტრაციაში ეკონომიკური საბჭოს სხდომა გაიმართა.
პრემიერ-მინისტრის პრესსამსახურის ცნობით, საბჭოს წევრებმა სხდომაზე საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობის მაჩვენებლებზე იმსჯელეს. აღინიშნა, რომ საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2022 წლის მესამე კვარტალში 745,3 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2021 წლის მესამე მონაცემებზე ორჯერ მეტია.
სხდომაზე ქვეყანაში მიმდინარე და დაგეგმილ მსხვილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან დაკავშირებით იმსჯელეს, მათ შორის, პორტების, აეროპორტებისა და ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე.
განიხილეს ასევე ქვეყანაში მიმდინარე და დაგეგმილი ენერგეტიკული პროექტები, ასევე, ქვეყნის ენერგოდამოუკიდებლობის გასაზრდელად ქვეყანაში მაღალი ეფექტიანობისა და გარემოს დაცვითი ტექნოლოგიით აღჭურვილი თბოელექტროსადგურების მშენებლობის საკითხები.
იმსჯელეს ასევე ტურიზმის სფეროში მიმდინარე პროცესებზე. ყურადღება გამახვილდა ზამთრის ტურისტულ სეზონისთვის შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მზადყოფნის საკითხთან დაკავშირებით. პრემიერმა ისაუბრა ზამთრის კურორტებზე დაგეგმილ ახალ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე და აღნიშნა, რომ გუდაურში იგეგმება ახალი საბაგიროს აშენება, რომლის გამტარუნარიანობა საათში 1800 მგზავრი, ხოლო სიგრძე 2800 მეტრი იქნება. ამასთან, პრემიერის თქმით, დამონტაჟდება გათოვლიანების სისტემა გუდაურის ორ სასრიალო ტრასაზე, რაც კიდევ უფრო მეტი კომფორტი იქნება დამსვენებლებისთვის.
საბჭოს წევრებმა განიხილეს აჭარაში ციტრუსის რთველის მიმდინარეობის პროცესი. აღინიშნა, რომ მიმდინარე წელს საპროგნოზო მონაცემებით, 45 ათას ტონამდე ციტრუსია მოსალოდნელი. სეზონზე საექსპორტო მანდარინს 20-ზე მეტი ციტრუსის მიმღებ-გადამამუშავებელი საწარმო მიიღებს, რაც შეეხება არასტანდარტულ მანდარინს, ქობულეთის საკონსერვო ქარხანა შეუზღუდავი რაოდენობით მიიღებს.
დღეის მდგომარეობით უკვე ექსპორტირებულია 4 500 ათას ტონამდე სტანდარტული მანდარინი, რაც შეეხება არასტანდარტულ ციტრუსს მიღებული და გადამუშავებულია 200 ტონა.

PM leads Economic Council meeting
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili led the Economic Council meeting at the Government Administration on Saturday.
Council Members reviewed the volumes of foreign direct investments (FDI) flowing into the country, thereby noting that 745.3 MLN USD was invested in Georgia in Q3 of 2022, which is twice as much as the respective indicator of the previous year.
Current and anticipated large infrastructure investments were discussed at the meeting as well, including the infrastructure upgrades and development at marine ports, airports and logistic facilities.
Ongoing and planned energy projects were discussed as well, along with the construction of thermal power plants equipped with high effectiveness and eco-friendly technologies with an ultimate aim and goal of increasing the energy independence of the country.
The meeting participants considered current developments in the tourism sector. Focus was made on the readiness of relevant infrastructure for the winter tourism season.
The PM spoke about the new infrastructure projects planned at ski resorts of the country and noted that construction of a new cable lift is planned in Gudauri with a throughput of 1800 passengers per hour and length of 2800 meters. In addition, and as the Prime Minister of Georgia stated, an artificial snow fall system will be installed at two tracks in Gudauri, which will add greater comfort to be enjoyed by holidaymakers.
Economic Council Members discussed the citrus crop collection in Adjara. It was noted that almost 45 000 tons of citrus is expected as yield this year. Over 20 processing plants will accept the crops targeted for the export markets, while the sub-standard mandarins, Kobuleti Cannery will be accepting the unlimited number of citrus fruit.
As of today, up to 4500 thousand tons of standard mandarins are exported, as for the sub-standard citrus fruit – 200 tons have been admitted and processed at the cannery.