პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, ჰუმანიტარული დახმარების გაწევის მიზნით უკრაინაში გენერატორები გაიგზავნება
09/12/2022 10:25:01 პოლიტიკა
პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, უკრაინელი ხალხისთვის ჰუმანიტარული დახმარების გაწევის მიზნით, გენერატორების შესყიდვა განხორციელდება. აღნიშნული საკითხის უმოკლეს ვადებში შესრულება ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს დაევალა.
როგორც მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა რევაზ ჯაველიძემ განაცხადა, ომის დაწყების დღიდან, საქართველოს მთავრობა საკუთარი შესაძლებლობების ფარგლებში არასოდეს აკლებდა ყურადღებას უკრაინელ მეგობრებს.
„როგორც მოგეხსენებათ, ომის დაწყების დღიდან, საქართველოს მთავრობა საკუთარი შესაძლებლობების ფარგლებში არასოდეს აკლებდა ყურადღებას ჩვენს უკრაინელ მეგობრებს, უკრაინის მოსახლეობას და მაქსიმალურად ცილობდა, ყველანაირად დახმარებოდა მათ. ამის დასტურია ის, რომ საქართველო პირველ ადგილზე რჩება იმ ქვეყნებს შორის, ვინც ჰუმანიტარული დახმარება გაუწია ამ სახელმწიფოს. მინდა აუცილებლად აღვნიშნო ის მხარდაჭერა, რომელსაც სახელმწიფო დღეს აგრძელებს. 26 000 ადამიანი, უკრაინის მოქალაქე, რომელიც დღეს საქართველოს ტერიტორიაზე ცხოვრობს, იღებს სათანადო ფინანსურ მხარდაჭერას, ასევე შესაბამის მხარდაჭერას საგანმანათლებლო და სამედიცინო მიმართულებით. 2345 ახალგაზრდა დღეს სხვადასხვა სკოლაში სწავლობს დღეს საქართველოში, მათ შორის 1565უკრაინულ ენაზე. 900-ზე მეტ ადამიანს გაეწია სამედიცინო მხარდაჭერა, რეფერალური პროგრამების ფარგლებში, სხვადასხვა სამედიცინო დაწესებულებებში. პირველი დეკემბრის მდგომარეობით, დაახლოებითი მხარდაჭერა, რაც სახელმწიფომ გაუწია უკრაინის მოქალაქეებს, 32 მილიონ ლარს შეადგენს. ჩვენი მხარდაჭერა არასოდეს შეჩერებულა და გაუგებარია ის აჟიოტაჟი, რომელიც გამოწვეული იქნა, სხვადასხვა წინადადებების თითქოს განუხილველობის გამო, რომელიც საქართველოს სხვადასხვა უწყებებში შევიდა, მათ შორის, მთავრობის ადმინისტრაციაში. ჩვენ ყველა ამ წინადადებას ძალიან დეტალურად ვსწავლობთ და პრემიერის დავალებით, კონკრეტულად, გენერატორებთან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილებით, მოხდება შესაბამისი შესყიდვის განხორციელება ეკონომიკის სამინისტროს ხაზით და გაიგზავნება შესაბამისი მხარდაჭერა და ის ტექნიკა, რომელიც მოთხოვნილია, ჩვენს უკრაინელ მეგობრებთან“, - განაცხადა რევაზ ჯაველიძემ.

According to the Georgian Prime Minister's decision, generators will be sent to Ukraine
According to the Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili's decision, generators will be sent to Ukraine, the PM's office said on Friday.
"In order to provide humanitarian aid to the Ukrainian people generators will be purchased. The Ministry of Economy and Sustainable Development was assigned to fulfill the mentioned issue in the shortest possible time," - the PM's office said.
The head of the government administration Revaz Javelidze spoke about the assistance that Georgia provided to Ukraine:
"Since the beginning of the war, the government of Georgia has never neglected our Ukrainian friends, the population of Ukraine, and helped them as much as we could. The proof of this is that Georgia remains in the first place among the countries that have provided humanitarian aid to Ukraine. I would definitely like to mention the support that the state continues today - 26,000 people, citizens of Ukraine, who currently live on the territory of Georgia, receive appropriate financial support, as well as appropriate support in the educational and medical direction. 2345 young people are currently studying in different schools in Georgia, including 1565 in Ukrainian language. More than 900 people were provided with medical support within the framework of referral programs in various medical institutions. As of December 1st, the approximate support provided by the state to the citizens of Ukraine amounts to 32 million GEL."
Revaz Javelidze said that the government is studying all the proposals from the Ukrainian side in detail and its support for Ukraine has never stopped.
"Our support has never stopped and it is not clear why a stir was created due to alleged non-consideration of various proposals that entered various agencies of Georgia, including the Governmental Administration. According to the Prime Minister's decision regarding the generators, the purchase will be made through the Ministry of Economy and the appropriate support and the requested equipment will be sent to our Ukrainian friends," Revaz Javelidze added.