პრემიერ-მინისტრი საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს შეხვდა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) ხელმძღვანელს მარეკ შჩიგელს შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ცნობით, გამოსამშვიდობებელ შეხვედრაზე საუბარი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საქმიანობას შეეხო. მთავრობის მეთაურმა მარეკ შჩიგელს მისიის ეფექტური მუშაობისთვის და გაწეული საქმიანობისთვის მადლობა გადაუხადა. აღინიშნა, რომ ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ ახორციელებს დაძაბულობის ესკალაციის პრევენციას და ხელს უწყობს ადგილზე უსაფრთხოების უზრუნველყოფას.
ხაზი გაესვა, რომ EUMM ადგილზე წარმოდგენილი მონიტორინგის მანდატით აღჭურვილი ერთადერთი საერთაშორისო მისიაა.
აღინიშნა, რომ ევროკავშირის სხვა ღირებულ ინსტრუმენტებთან ერთად, სადამკვირვებლო მისიის ყოფნა საქართველოში ნათლად ასახავს ევროკავშირის მნიშვნელოვან როლს, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგებთან გამკლავებისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი დარეგულირების საქმეში.
მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის პოლიტიკური მრჩეველი ჯორჯ სანდი ესწრებოდა.

Prime Minister meets Head of EUMM in Georgia
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili met with Marek Szczygieł, Head of the European Union Monitoring Mission (EUMM) in Georgia.
The conversation at the farewell meeting encompassed the work of the EUMM. The Head of Government thanked Marek Szczygieł for the mission’s effective performance and implemented activities. It was noted that the EUMM works toward preventing the escalation of the situation along the occupation line and buttresses security on the ground.
It was underlined that the EUMM is the only international mission on the ground vested with a monitoring mandate.
It was noted that, along with other valuable EU instruments, the presence of the Monitoring Mission in Georgia clearly illustrates the important role of the EU in the cause of dealing with the consequences of the 2008 Russo-Georgian War and peaceful conflict resolution.