"ქართული ოცნება" "დეოლიგარქიზაციის შესახებ" კანონპროექტს ვენეციის კომისიაში გააგზავნის
„ქართული ოცნების“ აღმასრულებელი მდივნის მამუკა მდინარაძის განცხადებით, მმართველი გუნდი „დეოლიგარქიზაციის შესახებ“ კანონპროექტს ვენეციის კომისიაში გადააგზავნის.
როგორც მან პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე აღნიშნა, კანონპრპექტს მესამე მოსმენით აღარ განიხილავენ და ვენეციის კომისიის დასკვნას დაელოდებიან.
„ქართული ოცნება“ მოუწოდებს კომისიას, კანონი სამართლებრივად დროულად შეფასდეს.
„ჩვენ ვამბობდით, რომ ვერანაირ პრობლემას ვერ ვხედავთ კანონპორპექტის ვენეციის კომისიაში გადაგზავნასთან დაკავშირებით, თუმცა ვამბობდით, რომ ჯერ უნდა გავარკვიოთ, რასთან გვაქვს საქმე. ვენეციის კომისიასთან კომუნიკაციის შედეგად გაირკვა, რომ ინფორმაციები კანონის უკრაინულ ანალოგზე დასკვნის გაწვევის ან შესაბამისი შენიშვნით უკან დაბრუნების შესახებ, არის სიცრუე. ვენეციის კომისია მომავალ წელს მიაწოდოს დასკვნას უკრაინის პარლამენტს.
გარდა ამისა, საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ ევროკავშირის კომისარმა გაფართოების საკითხებში ოლივერ ვარჰეიმ მოგვიწოდა, კანონპროექტის ვენეციის კომისიაში გადაგზავნისკენ. იგივე თხოვნა, როგორც მასმედიის საშუალებით, ასევე, პირადი კომუნიკაციის დროს გაახმოვანა ევროკავშირის ახალმა ელჩმაც საქართველოში.
იმ პირობებში, როდესაც უკრაინულმა იგივე კანონმა მოწონება და უმაღლესი შეფასება დაიმსახურა ევროკომისიის პრეზიდენტისგან, სწორედ მაშინ, როდესაც უკრაინამ და მოლდოვამ კანდიდატის სტატუსი, ხოლო საქართველომ ევროპული პერსპექტივა მიიღეს ევროკავშირისგან, ამავდროულად, უკრაინის პარლამენტი ელოდება კომისიის დასკვნას, ნამდვილად არ მიგვაჩნია აუცილებლად და საჭიროდ, რომ გადაიგზავნოს, თუმცა იმის გამო, რომ ჩვენ პატივს ვცემთ ჩვენი მეგობრების მოწოდებას, იმის გამო, როგორც უკვე არაერთხელ ვთქვით, ვერანაირ პრობლემას ვერ ვხედავთ, იმის გამო, რომ სპეკულაციების სივრცე არ დარჩეს, რამე არ დაბრალდეს ამ ქვეყანას და „ქართულ ოცნებას“, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ კანონპროექტი გადავაგზავნოთ ვენეციის კომისიაში სამართლებრივი დასკვნისთვის. შესაბამისად, ჩვენ კანონის მესამე მოსმენით განხილვაზე უარს ვიტყვით და ვენეციის კომისიის დასკვნას დაველოდებით. ბუნებრივია, ჩვენი კომუნიკაციის დროს თხოვნა და მოწოდება იქნება, კანონი დროულად იქნეს სამართლებრივად შეფასებული, პროცესი დაჩქარებული და არ მოხდეს ისე, როგორც უკრაინის შემთხვევაში, როცა წელიწადზე მეტი გაიწელა დასკვნის მიღება“,- განაცხადა მდინარაძემ.

Georgian Dream to Send De-oligarchization Law to Venice Commission
According to Mamuka Mdinaradze, executive secretary of Georgian Dream, and chairman of the majority faction, the ruling team will send the draft law on deoligarchization to the Venice Commission for a legal opinion.
As Mamuka Mdinaradze explained at the briefing held at the party office, they will no longer discuss the draft law in the third reading and will wait for the conclusion of the Venice Commission.
Georgian Dream calls on the commission to evaluate the law in a timely manner.
"We said that we don't see any problem with sending the draft law to the Venice Commission, but we said that we should first find out what we are dealing with. As a result of communication with the Venice Commission, it became clear that the information about recalling the conclusion on the Ukrainian analogue of the law or returning it with a corresponding note is a lie. The Venice Commission will submit its report to the Ukrainian Parliament next year.
In addition, it is known to the public that the European Union Commissioner for Enlargement, Oliver Varhelyi, has urged us to forward the bill to the Venice Commission. The same request was voiced by the new EU Ambassador to Georgia, both through mass media and during personal communication.
In the conditions when the same Ukrainian law received the approval and highest evaluation from the President of the European Commission, when Ukraine and Moldova received the candidate status, and Georgia received the European perspective from the European Union, and at the same time, the Ukrainian Parliament is waiting for the Commission's conclusion, we really do not consider it necessary to send it. However, since we respect the call of our friends, since, as we have already said many times, we don't see any problems, so that there is no room for speculations, so that there is no room to accuse this country and the Georgian Dream, we have decided to send the bill to the Venice Commission for a legal opinion. Accordingly, we won't consider the law in the third reading and will wait for the conclusion of the Venice Commission.
Naturally, during our communication, there will be a request and call for the law to be legally assessed in a timely manner, the process to be accelerated and not to resemble the case of Ukraine, when it took more than a year to get a conclusion," Mdinaradze said.