დეგნანი: "რამდენიმე გლობალური კვალიფიცირებული საპორტო ოპერატორია, რომელმაც დაინტერესება გამოთქვა ანაკლიის პორტით"
28/11/2022 10:36:18 პოლიტიკა, ეკონომიკა
აშშ-ის ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი აცხადებს, რომ რამდენიმე გლობალური კვალიფიცირებული საპორტო ოპერატორია, რომელმაც დაინტერესება გამოთქვა ანაკლიის პორტით.
"როგორც ვიცი, რამდენიმე გლობალური კვალიფიცირებული საპორტო ოპერატორია, რომელმაც დაინტერესება გამოთქვა ანაკლიის პორტით და მთავრობა მომავალი წლის დასაწყისში ტენდერის გამოცხადებას აპირებს. ვფიქრობთ, ანაკლია ძალიან დიდ წვლილს შეიტანს საქართველოს ეკონომიკაში, ასევე შექმნის სამუშაო ადგილებს ამ რეგიონში და მის მიღმა. ასე რომ, ჩვენ ვრჩებით ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის განვითარების დიდ მხარდამჭერად, რომელიც უნდა განხორციელდეს ისე, რომ საქართველოს საუკეთესო ინტერესებს შეესაბამებოდეს და დაიცავს საქართველოს კრიტიკულ ინფრასტრუქტურას“, – განაცხადა დეგნანმა.
მან კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ აშშ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მტკიცე მხარდამჭერია:
„აშშ წლებია, ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მტკიცე მხარდამჭერია, რადგან მიგვაჩნია, რომ ის შეიძლება, იყოს მნიშვნელოვანი კონტრიბუცია საქართველოს შავი ზღვისკენ ორიენტაციისთვის. ახლა ყველა ვხედავთ, რომ ანაკლიის პორტი შარშან რომ დასრულებულიყო, როგორც თავდაპირველად იყო დაგეგმილი, ეს იქნებოდა უდიდესი წვლილი საქართველოსთვის, რადგან საქართველო ავითარებს თავის როლს ცენტრალური აზიიდან ევროპაში ტვირთების გადაზიდვაში".

Ambassador Degnan - There are several globally qualified port operators who have expressed interest in the port of Anaklia
28/11/2022 10:36:18 Politic, Economics
U.S. Ambassador to Georgia Kelly Degnan said on Monday that "there are several globally qualified port operators who have expressed interest in the port of Anaklia."
"As far as I know, there are several globally qualified port operators who have expressed interest in the port of Anaklia, and the government is going to announce a tender early next year. We think that Anaklia will contribute greatly to the economy of Georgia, as well as create jobs in the region and beyond. So we remain a big supporter of the deep sea port, which should be implemented in a way that corresponds to the best interests of Georgia and will protect the critical infrastructure of Georgia," said Degnan.
She once again noted that the U.S. is a firm supporter of the Anaklia deep sea port:
"Now we all see that if the Anaklia port was completed last year as originally planned, it would be a great contribution to Georgia, as Georgia is developing its role in transporting cargo from Central Asia to Europe."