რიში სუნაკი – ირაკლი ღარიბაშვილს: "ჩვენი პარტნიორობა უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში ასეთი უმნიშვნელოვანესი არასდროს ყოფილა"
24/11/2022 11:54:18 პოლიტიკა
"ამ გამოწვევებით სავსე პერიოდში, როდესაც დიპლომატიური ურთიერთობების განახლებიდან 30 წლის იუბილეს აღვნიშნავთ, ჩვენი პარტნიორობა უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში ასეთი უმნიშვნელოვანესი არასდროს ყოფილა", - ამის შესახებ დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს პრემიერ-მინისტრი რიში სუნაკი საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილისადმი მიწერილ წერილში აღნიშნავს.
როგორც წერილშია აღნიშნული, გაერთიანებული სამეფო საქართველოს გვერდით დგას რუსეთის განგრძობადი აგრესიის პირობებში.
„ბატონო პრემიერ-მინისტრო! მადლობას მოგახსენებთ 26 ოქტომბრით დათარიღებული მოლოცვის წერილისთვის. უპირველეს ყოვლისა, უდიდეს მადლობას გიხდით მისი უდიდებულესობა ელისაბედ II დედოფლის გარდაცვალების გამო თბილისში ბრიტანეთის საელჩოში მიბრძანებისა და თანაგრძნობის გამოხატვისთვის.
ამ გამოწვევებით სავსე პერიოდში, როდესაც დიპლომატიური ურთიერთობების განახლებიდან 30 წლის იუბილეს აღვნიშნავთ, ჩვენი პარტნიორობა უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში ასეთი უმნიშვნელოვანესი არასდროს ყოფილა. მინდა, დაგარწმუნოთ, რომ გაერთიანებული სამეფო საქართველოს გვერდით დგას რუსეთის განგრძობადი აგრესიის პირობებში. ჩვენ მტკიცედ ვუჭერთ მხარს საქართველოს სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში. ჩვენ გავაგრძელებთ რუსეთის მოწოდებას, რათა აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რეგიონების ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარება უკან წაიღოს და საქართველოს ხსენებულ რეგიონებში ჰუმანიტარული დახმარებაზე დაუბრკოლებელი წვდომა უზრუნველყოს.
მიხარია, რომ 2023 წლის დასაწყისში გაერთიანებული სამეფო უმასპინძლებს „უორდროპის სტრატეგიული დიალოგის“ შემდეგ ღონისძიებას, რომელიც ჩვენს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის მთელ სპექტრს მოიცავს და კიდევ უფრო განამტკიცებს სტრატეგიული პარტნიორობისა და თანამშრომლობის შეთანხმებას, რომელიც 2021 წლის 1 იანვარს შევიდა ძალაში.
ასევე მივესალმები უკრაინისადმი საქართველოს მხარდაჭერას. ამ უკანონო ომმა სასტიკად შეგვახსენა ის საფრთხე, რომელსაც რუსეთი უქმნის საერთაშორისო სამართლის ფუძემდებლურ პრინციპებს, მათ შორის ტერიტორიულ მთლიანობას. დიდი ბრიტანეთის მხარდაჭერა უკრაინისადმი ისევე, როგორც ჩვენი მხარდაჭერა საქართველოსადმი ურყევია. მოუთმენლად ველი თქვენთან მუშაობას ჩვენი ერების კეთილდღეობის, მშვიდობისა და უსაფრთხოების მიზნით ჩვენი პარტნიორობის გაძლიერებისა და გამყარების გზით“, - აღნიშნულია წერილში.

Rishi Sunak to Irakli Garibashvili - Please be assured that the UK stands with Georgia in the face of continued Russian aggression
24/11/2022 11:54:18 Politic
British Prime Minister Rishi Sunak has sent a letter to Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, saying the United Kingdom remains resolute in its support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognised borders.
Below is an official letter:
“Firstly, may I say how grateful I was for your visit to the British Embassy in Tbilisi to convey your condolences on the death of Her Late Majesty Queen Elizabeth II.
At this challenging time and while we celebrate 30 years of renewed diplomatic relations, our close partnership on security and defence has never been more important. Please be assured that the UK stands with Georgia in the face of continued Russian aggression. The UK remains resolute in our support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders. We will continue to call on Russia to reverse its recognition of the so-called independence of the Georgian regions of Abkhazia and South Ossetia and press for the provision of unhindered access for humanitarian assistance to these regions.
I am pleased that in early 2023 the UK will host the next Wardrop Strategic Dialogue, covering the full range of cooperation between our two countries and further building on the Strategic Partnership and Cooperation Agreement that entered into force on 1 January 2021.
I also welcome the support that Georgia is providing to Ukraine. This illegal war has brutally reminded us of the threat that Russia poses to fundamental principles of international law, including territorial integrity. The UK’s support for Ukraine, like our support for Georgia, will not falter.
I look forward to working with you to strengthen our partnership and reinforce the prosperity, peace and security of our peoples.”