აშშ–ის საელჩო: "გვარამიას პატიმრობა რისკის ქვეშ აყენებს ქართველი ხალხის ევროპულ მომავალს"
"იმ დროს, როდესაც საქართველოს ერთგულება მიუკერძოებელი სასამართლოსა და მედია პლურალიზმის მიმართ განსაკუთრებული დაკვირვების საგანია, მთავარი ოპოზიციური ტელეარხის გენერალური დირექტორის, ნიკა გვარამიას მიმდინარე პატიმრობა რისკის ქვეშ აყენებს ქართველი ხალხის მკაფიო არჩევანსა და საქართველოს ლიდერების გაცხადებულ მიზანს - უფრო უსაფრთხო, დემოკრატიული, ევროპული მომავლისა", – ასე ეხმიანება საქართველოში აშშ–ის საელჩო ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ გენერალური დირექტორის ნიკა გვარამიას პატიმრობაში დატოვების ფაქტს.
როგორც დიპლომატიური უწყება აცხადებს, შეერთებული შტატები გააგრძელებს მედიის თავისუფლებისა და სასამართლო რეფორმის მხარდაჭერას, რაც აუცილებელია სტაბილური და წარმატებული დემოკრატიის ასაშენებლად.
"შეერთებული შტატების საელჩო კიდევ ერთხელ გამოხატავს ღრმა შეშფოთებას დღევანდელ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით გვარამიას, იაშვილისა და დამენიას საქმეზე. არაერთმა საერთაშორისო და ქართველმა უფლებადამცველმა თავიდანვე წამოჭრა სერიოზული კითხვები ამ საქმის შესახებ, მათ შორის დროსა და ბრალდებებთან დაკავშირებით, აგრეთვე, მსჯავრდებისა და სასჯელის შესახებ. შერჩევითი გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და მსჯავრდების აღქმაც კი ასუსტებს საზოგადოების ნდობას სამართალდამცავების, პროკურატურის, სასამართლოებისა და თავად ხელისუფლების მიმართ. შეერთებული შტატები გააგრძელებს მედიის თავისუფლებისა და სასამართლო რეფორმის მხარდაჭერას, რაც აუცილებელია სტაბილური და წარმატებული დემოკრატიის ასაშენებლად და რაც ქართველი ხალხის მკაფიო სურვილია", – აცხადებს საელჩო.
ცნობისთვის: "მთავარი არხის“ დამფუძნებელი ნიკა გვარამია თბილისის სააპელაციო სასამართლომაც დამნაშავედ ცნო. შესაბამისად, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მისთვის შეფარდებული თავისუფლების 3 წლითა და 6 თვის ვადით აღკვეთა ძალაში დარჩა. ამასთან, სააპელაციო სასამართლომ ნიკა გვარამიას 6 მილიონ 700 000 ლარის გაფლანგვის ეპიზოდზე სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისთვის შეფარდებული 50 000-ლარიანი ჯარიმა პატიმრობით შეუცვალა, თუმცა საბოლოოდ, მას საპატიმროში ყოფნა აქამდე განსაზღვრული 3 წლითა და 6 თვის ვადით მოუწევს.

U.S. Embassy - Gvaramia’s continued imprisonment puts at risk a democratic European future of the people of Georgia
02/11/2022 10:20:49 Politic, Justice, Society
The U.S. Embassy in Georgia responded to the Tbilisi Appeals Courts’ decision today to uphold imprisoned Mtavari Arkhi TV Chief Nika Gvaramia’s sentence by underscoring that at a time when "Georgia’s commitment to an impartial judiciary and media pluralism is being closely reviewed, the continued imprisonment of Nika Gvaramia, the Director General of the main opposition TV channel, puts at risk the clear choice of the people of Georgia – and Georgian leaders’ stated goal – for a more secure, democratic European future."
"The United States Embassy reiterates our deep concern regarding today’s decision in the case of Gvaramia, Iashvili, and Damenia. Numerous international and Georgian human rights defenders have raised significant questions about this case from the start, including about the timing and charges, as well as the conviction and sentence. Even the perception of selective investigations, prosecutions, and convictions diminishes the public’s confidence in law enforcement, the prosecution, the courts, and the government itself. The United States will continue to support media freedom and the judicial reforms that are necessary to build the stable, prosperous democracy the people of Georgia have clearly said they desire." the Embassy said.
The Tbilisi Court of Appeals ruled on 2 November to uphold imprisoned Mtavari Arkhi TV Chief Nika Gvaramia’s sentence of 3 years and 6 months in prison.