პრეზიდენტი:"ვგმობ რუსეთის მიერ ჩადენილ სისასტიკეს იზიუმში, ომის ამ დანაშაულებს სამართლებრივად უნდა გაეცეს პასუხი"
18/09/2022 15:27:06 პოლიტიკა
უმკაცრესად ვგმობ რუსეთის მიერ ჩადენილ სისასტიკეს იზიუმში, ომის ამ დანაშაულებს სამართლებრივად უნდა გაეცეს პასუხი, – ამის შესახებ საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზირაბიშვილი სოციალურ ქსელ „ტვიტერის“ გვერდზე წერს.
„უმკაცრესად ვგმობ რუსეთის მიერ ჩადენილ სისასტიკეს იზიუმში. ომის ამ დანაშაულებებს სამართლებრივად უნდა გაეცეს პასუხი. უკრაინა არ დაეცემა და დადგება მშვიდობა! #SlavaUkraini“, – წერს სალომე ზურაბიშვილი.
მას შემდეგ, რაც უკრაინულმა მხარემ დაიბრუნა ქალაქი იზიუმი, აღმოაჩინეს არაერთი სამარხი, სადაც ნაწამები და მოკლული უკრაინელი სამხედროებისა და მშვიდობიანი მოქალაქეების ცხედრებს მიაკვლიეს.

18/09/2022 15:27:06 Politic
Georgian President Salome Zourabichvili on Sunday condemned “in the strongest terms” the atrocities committed by Russia in Izium.
“These war crimes must be answered by justice. Ukraine will not fall, and peace will prevail,” the president tweeted.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy on Saturday stated that investigators found new evidence of torture used against some soldiers buried near Izium. Zelenskiy said authorities had found a mass grave containing the bodies of 17 soldiers in Izium, some of which he said bore signs of torture.
Ukrainian officials said last week they had found 440 bodies in the woodlands near Izium. They said most of the dead were civilians, and that the site proved war crimes had been committed by Russian invaders who occupied the area for months, Reuters reported.