თავისუფალ ერთა ლიგა რუსეთის შემადგენლობიდან გასვლასა და თვითგამორკვევაში დახმარებას ითხოვს
თავისუფალ ერთა ლიგის აქტივისტები აშშ-ის პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს მოუწოდებენ, მხარი დაუჭიროს მათ სწრაფვას თვითგამორკვევის უფლების რეალიზებისკენ.
ლიგის წარმომადგენლები - ბურიატი რაჯანა დუგარ-დე პონტე, თათარი ირშატ ჰაბი და სხვები ვაშინგტონში პლაკატებითა და ეროვნული დროშებით ჩავიდნენ. აქცი და ბაიდენისადმი წერილი მათ დამონებული ხალხების კვირეულს დაამთხივეს, რომელიც აშშ-ში 1959 წლიდან ყოველწლიურად აღინიშნება.
"ვერ ვხედავთ ჩვენი ხალხების მომავალს რუსეთის ფედერაციის შემადგენლობაში და არ გვსურს, პასუხი ვაგოთ კრემლის სამხედრო დანაშაულებისთვის", – აცხადებენ აქციის ორგანიზატორები.
მათივე თქმით, "ავტოქტონური ხალხები რუსეთში ფაქტობრივად, მოსკოვისა და მისი რეჟიმის ტყვეებად არიან ქცეულები".
"ჩვენ არჩევანის წინაშე დაგვაყენეს: ან ვიომოთ, ან ციხეში ჩავჯდეთ, თუკი რუსულ აგრესიას მხარს არ დავუჭერთ. როგორც ბურიატს, ძალიან მიმძიმს იმის გაცნობიერება, რომ კრემლი ბურიატ ბიჭებს საკუთარი დანაშაულებრივი მიზნების მისაღწევად - ახალი ტერიტორიების დასაპყრობად და იმპერიის გასაფართებლად იყენებს" - აცხადებს რაჯანა დუგარ-დე პონტე.
აქტივისტები აქციაზე არა მარტო უკრაინისადმი რუსული აგრესიის დასაგმობად, არამედ იმ მიზნითაც გავიდნენ, რომ ამერიკული საზოგადოების მხარდაჭერა მოიპოვონ.
"დღეს ისეთივე მდგომარეობაში ვართ, როგორშიც უკრაინა, ესტონეთი, ლიეტუვა ან ლატვია იყვნენ 40 წლის წინ. ვაპირებთ, ვიბრძოლოთ დეკოლონიზაციისთვის და ამ ბრძოლაში გვესაჭიროება განვითარებული დემოკრატიების მხარდაჭერა", – აცხადებენ ლიგის წევრები.
შაბათს, 23 ივლისს ისინი და მათი თანამოაზრეები სხვადასხვა ქვეყნებში მიტინგების მოწყობას გეგმავენ, რათა განაცხადონ თვითგამორკვევის სურვილის თაობაზე.
ცნობისთვის: თავისუფალ ერთა ლიგა – ეს ბაშკირეთის, ბურიატიის, ინგერმანლანდის, ყალმუხეთის, თათრეთის, ერზიანის ეროვნული მოძრაობების კავშირია, რომელიც რუსეთის შემადგენლობიდან გასვლასა და ახალი ეროვნული სახელმწიფოების ჩამოყალიბებას ისახავს მიზნად.

Представители народов просят поддержать их в самоопределении
Активисты национальных движений из Лиги Свободных Наций просят президента США Джо Байдена поддержать право их народов на самоопределение. С авторами обращения поговорили Idel.Реалии.
Члены Лиги бурятка Раджана Дугар-ДеПонте, татарин Иршат Хаби и представитель эрзя Виталий Ромашкин приехали в Вашингтон с плакатом и национальными флагами. Свою акцию и открытое письмо Байдену они приурочили к ежегодной Неделе порабощённых народов, которая проходит в США с 1959 года.
"Мы не видим будущего наших народов в составе России и не хотим отвечать за военные преступления Кремля", – заявил Ромашкин.
По словам Дугар-ДеПонте, автохтонные народы в России фактически являются заложниками Москвы и её режима. "Нам оставили выбор: либо воевать, либо сесть в тюрьму, если мы не поддерживаем российскую агрессию", – объяснила женщина. Она добавила, что ей как бурятке "больно осознавать, что Кремль использует бурятских парней для достижения своих преступных целей – захвата новых территорий и расширения границ империи".
Активисты вышли на акцию не только, чтобы осудить военную агрессию против Украины, но и чтобы найти поддержку среди американского общества.
"Сегодня мы в том же положении, что и Украина, Эстония, Литва или Латвия сорок лет назад. Мы будем добиваться деколонизации, и в этой борьбе нам необходима поддержка развитых демократических стран", – резюмировал Хаби.
В субботу, 23 июля, члены Лиги планируют выйти на митинги в разных странах мира, чтобы заявить о своём праве на самоопределение.
Лига Свободных Наций – союз башкирского, бурятского, ингерманландского, казачьего, калмыцкого, татарского и эрзянского национальных движений. Своей целью они провозгласили создание новых национальных государств и выход из состава России.