"როდესაც ვიღაც ამტკიცებს, რომ პრემიერ-მინისტრი ფარსის ნაწილია, ეს არა მხოლოდ მე, არამედ სახელმწიფოსაც შეურაცხყოფს"
12/07/2022 07:11:43 პოლიტიკა
საქართველოს პრემიერ–მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი განცხადებას ავრცელებს, რომელშიც "ქართული ოცნების" მმართველობაზე, პარტიის დამფუძნებელზე და არსებულ პოლიტიკურ ვითარებაზე საუბრობს.
მისი თქმით, "კამპანიის ავტორებმა კეთილი ინებონ და განმარტონ, რას გულისხმობენ, როდესაც ოლიგარქსა და დეოლიგარქიზაციაზე ლაპარაკობენ".
ღარიბაშვილის განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
„საზოგადოების წინაშე თავს ვალდებულად მივიჩნევ, გამოვეხმაურო ჩვენი შიდა თუ გარე პოლიტიკური ოპონენტების მიერ აგორებულ კამპანიას ე.წ. დეოლიგარქიზაციის შესახებ, რომელიც, ერთი მხრივ, წარმოადგენს ყოვლად დაუსაბუთებელ ბრალდებას ბიძინა ივანიშვილის მიმართ და, მეორე მხრივ, საქართველოში მოქმედი მმართველობის სისტემის დისკრედიტირებას ისახავს მიზნად.
რადგან პოლიტიკაში ბიძინა ივანიშვილის ჩართულობის არავითარი ფაქტი არა აქვთ, ე.წ. ოლიგარქიული მმართველობის მთავარ „მტკიცებულებად“ იმ გარემოებაზე მიუთითებენ ხოლმე, რომ მე და ჩვენი პოლიტიკური გუნდის რამდენიმე მოწინავე წევრი პოლიტიკაში სწორედ მისი ლიდერობით მოვედით.
პირველ რიგში, გავიხსენებ, რომ „ქართუ ჯგუფში“ ღია კონკურსის გზით მოვხვდი და ბიძინა ივანიშვილიც სწორედ ასე გავიცანი. ბუნებრივია, როგორც „ქართუს“ საქველმოქმედო ფონდის დირექტორს, მასთან მჭიდრო ურთიერთობა მქონდა. მაშინ დამყარდა მეგობრული ურთიერთობაც ბიძინა ივანიშვილის ოჯახსა და ჩემს ოჯახს შორის, რითაც მთელი ჩემი ოჯახი განსაკუთრებულად ამაყობს. ასევე, განსაკუთრებულად ვამაყობ ბერასთან ჩემი პირადი მეგობრობით. საზოგადოებას მინდა განვუმარტო, რომ ამ ურთიერთობების გათვალისწინებით, ჩვენს ოჯახებს აქვთ პერიოდული კომუნიკაცია ერთმანეთთან. მაგალითად, ცოტა ხნის წინ, ჩემმა მეუღლემ მიიღო რჩევები ბიძინა ივანიშვილის მეუღლისგან გარკვეულ სამედიცინო საკითხთან დაკავშირებით. მსგავსი კომუნიკაცია ბიძინა ივანიშვილთან პერიოდულად მეც რომ მქონდეს, ბუნებრივია, ვერც ამაში იქნება რაიმე დასაძრახი.
როდესაც 2011 წელს ბიძინა ივანიშვილმა პოლიტიკაში მოსვლის შესახებ გააკეთა განცხადება, ერთი წამით არ მიყოყმანია. რა თქმა უნდა, ჩემს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებული რისკები იმთავითვე მქონდა გააზრებული. თუმცა, არა მხოლოდ ბიძინა ივანიშვილის მიმართ ჩემი დამოკიდებულების გამო, არამედ ქვეყნის ინტერესების გათვალისწინებით, ყოველგვარი ზედმეტი ფიქრის გარეშე გადავწყვიტე, დემოკრატიული გარდატეხისთვის ბრძოლაში აქტიურად ჩავრთულიყავი.
რა თქმა უნდა, ჩემ გარდა, ამ ბრძოლაში „ქართუ ჯგუფის“ უამრავი სხვა წარმომადგენელიც ჩაერთო, რომელთა ნაწილი დღესაც ჩვენი პოლიტიკური გუნდის აქტიური წევრია. მუქარითა და ზეწოლით არა მხოლოდ ჩვენს გაჩერებას, არამედ „ქართუს“ სტრუქტურების დაშლასაც კი ცდილობდნენ. თუმცა, გუნდმა ბოლომდე იბრძოლა, ზეწოლას გაუძლო და მოძალადე რეჟიმი დაამარცხა.
იყვნენ ისეთებიც, რომლებმაც ზეწოლას ვერ გაუძლეს და არა მხოლოდ ბრძოლაში ვერ ჩაერთნენ, არამედ „ქართუც“ კი დატოვეს, ხოლო ზოგიერთი ქვეყნიდანაც კი წავიდა. თუმცა, კადრების დეფიციტის გამო, რამდენიმე მათგანს, – მაგალითად, გიორგი კვირიკაშვილსა და დიმიტრი ქუმსიშვილს, – ბიძინა ივანიშვილმა პროფესიონალიზმი მაინც დაუფასა და 2012 წელს ისინი ახალ მთავრობაშიც კი მიიწვია.
2011-12 წლებში „ქართუს“ დატოვებისთვის ვერავინ ვერავის გაამტყუნებს, ისეთი მასშტაბის ზეწოლის გამოვლა მოუწია თითოეულ ჩვენგანს. როგორც საზოგადოებას კარგად მოეხსენება, პოლიტიკურ პროცესებში ჩართვისთანავე, ჩემი სიმამრი დაიჭირეს და შემომითვალეს, რომ მას მხოლოდ პოლიტიკიდან ჩემი გასვლისა და ბიძინა ივანიშვილის გუნდის დატოვების შემთხვევაში გაათავისუფლებდნენ.
ყოველგვარი მორალის გარეშე მოქმედი რეჟიმის მხრიდან, განსაკუთრებით მძიმე ზეწოლის ქვეშ იყვნენ ადამიანები, რომლებიც 2011-12 წლებში ბიძინა ივანიშვილის უსაფრთხოებას იცავდნენ. მათ შორის იყვნენ ვახტანგ გომელაური და ანზორ ჩუბინიძე, რომლებსაც წარსულში ივანიშვილის პირადი უსაფრთხოების დაცვას ის ადამიანები საყვედურობენ, რომლებიც მაშინ ბიძინა ივანიშვილს და თითოეულ ჩვენგანს ყველანაირი ამორალური ფორმით გვებრძოდნენ.
რა თქმა უნდა, ბრძოლის და უშიშრობის მაგალითს თანამებრძოლებს ყოველ ჯერზე პირველი სწორედ ბიძინა ივანიშვილი აძლევდა და ეს მაგალითი გუნდს ყველაზე მეტად აძლიერებდა. თუმცა, გუნდის თითოეული წევრის ბრძოლა და გამბედაობა მაინც ცალკე აღნიშვნის ღირსია. ხშირად ყველაფერს ისე წარმოაჩენენ, რომ ბიძინა ივანიშვილმა არჩევნები მოიგო და გუნდის წევრებს თანამდებობები მოწყალების სახით დაურიგა. რა თქმა უნდა, ბიძინა ივანიშვილის დამსახურება გუნდის ნებისმიერი სხვა წევრის დამსახურებას ერთიორად აღემატებოდა, მაგრამ ყველას მინდა შევახსენო, რომ ვახტანგ გომელაურმა, ანზორ ჩუბინიძემ და სხვებმა სახელმწიფო სამსახურში საკუთარი წარმატება, პირველ რიგში, სწორედ თავიანთი თავგანწირვისა და პროფესიონალიზმის ხარჯზე შექმნეს.
2012 წელს ვახტანგ გომელაური შინაგან საქმეთა სამინისტროში მე მივიყვანე ჩემს მოადგილედ. ანზორ ჩუბინიძეც, უწესიერესი კაცი და პროფესიონალი სამართალდამცავი, 2012 წლიდან ჩაერთო სახელმწიფო სამსახურში. როდესაც მთავრობისთვის კადრებს არჩევ, ბუნებრივია, უცხო ხალხს ვერ მიიყვან და პირველ რიგში იმ ადამიანებს ეყრდნობი, რომლებმაც შენთან ერთად უმძიმესი ბრძოლა გამოიარეს და თავის საქმეს მაღალი პროფესიონალიზმით გაართვეს თავი. ამ თვალსაზრისით, ვახტანგ გომელაურიც და ანზორ ჩუბინიძეც გამორჩეულები იყვნენ და სწორედ ამის შედეგია, რომ მათ ხელისუფლებაში მაღალი პოზიციები ამდენი წლის განმავლობაში შეინარჩუნეს. რამდენიმე კვირის წინ, როდესაც ვახტანგ გომელაური პარლამენტის წინაშე ანგარიშით წარდგა, ოპოზიციამ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმიანობის შესახებ ერთი გამართული შეკითხვაც კი ვერ დაუსვა, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ ის თავის საქმეს საუკეთესოდ უძღვება.
იგივე უნდა ითქვას კიდევ ერთი ძალოვანი უწყების ხელმძღვანელზე, გრიგოლ ლილუაშვილზე, რომელიც 2011-2012 წლებში ბრძოლის წინა ხაზზე იდგა და დღეს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს ძალზე მაღალი პროფესიონალიზმით ხელმძღვანელობს.
როდესაც ჩვენი შიდა თუ გარე პოლიტიკური ოპონენტები დეოლიგარქიზაციაზე საუბრობენ, ბუნებრივია, ეს ჩემთვის განსაკუთრებით შეურაცხმყოფელია. კონსტიტუციური თეორიისა და პრაქტიკის მიხედვით, საპარლამენტო რესპუბლიკაში ქვეყნის პოლიტიკური ლიდერი პრემიერ-მინისტრია და ხალხის წინაშე მას ეკისრება პასუხისმგებლობა, საკუთარი ფუნქცია ყოველგვარი ჭარბი გავლენისგან დამოუკიდებლად შეასრულოს. როდესაც ვიღაც ამტკიცებს, რომ პრემიერ-მინისტრი ფარსის ნაწილია და სინამდვილეში იმ ადამიანისგან იმართება, რომელმაც გასული წლის იანვარში პოლიტიკიდან გასვლის გადაწყვეტილება მიიღო, ეს არა მხოლოდ მე, არამედ სახელმწიფოსაც შეურაცხყოფს.
ბუნებრივია, ჩვენს პოლიტიკურ გუნდს აქვს განსაკუთრებული დამოკიდებულება ბიძინა ივანიშვილის მიმართ. ამის მიზეზი მხოლოდ ის არაა, რომ ბიძინა ივანიშვილი ჩვენი პოლიტიკური გუნდის დამფუძნებელია. მან 2011 წელს ქვეყნისთვის თავი გადადო და საქართველოს დემოკრატიული გარდატეხა მოუტანა, პოლიტიკიდან გასვლისას კი, სახელმწიფოს სამართავად სწორი ღირებულებები და თამაშის წესები დაგვიტოვა. ეს ღირებულებები და თამაშის წესებია სამშობლოს სიყვარული და კანონის პატივისცემა. ამასთან, ამ ღირებულებებსა და თამაშის წესებს ჩვენ არ მივყვებით როგორც გუნდის ყოფილი ლიდერისგან თავს მოხვეულ მემკვიდრეობას. ისინი მთელი ჩვენი პოლიტიკური გუნდისთვის სისხლხორცეულად მნიშვნელოვანი და ორგანულია.
ბიძინა ივანიშვილის მიერ დატოვებულ ამ თამაშის წესებთან სრულიად შეუთავსებელია ყალბი ბრალდება ოლიგარქიული მმართველობის შესახებ, რომელსაც პოლიტიკური ოპონენტები, ერთი მხრივ, ბიძინა ივანიშვილს, ხოლო, მეორე მხრივ, ხელისუფლებას უყენებენ.
საზოგადოებას მინდა შევახსენო, რომ თავდაცვის, საგარეო საქმეთა, იუსტიციის, ფინანსთა და ჯანდაცვის მინისტრების საკვანძო სამთავრობო პოზიციებს დღეს იკავებენ ადამიანები, რომლებსაც ბიძინა ივანიშვილი არც კი შეხვედრია და იცნობს. საპარლამენტო გუნდის ლიდერების დიდ ნაწილთან, მათ შორის, პარლამენტის თავმჯდომარესთან და არაერთი საკვანძო კომიტეტის ხელმძღვანელთან, ბიძინა ივანიშვილი მხოლოდ საპარლამენტო არჩევნების წინ მათი წარდგენის დღეს არის შენახვედრი. ასეთ დროს, საუბარი იმაზე, რომ ბიძინა ივანიშვილი მთავრობასა და პარლამენტს მართავს და აკონტროლებს, სრული ფარსი და აბსურდია.
აქვე შეგახსენებთ, რომ პრემიერ-მინისტრის საქმეებში ბიძინა ივანიშვილის ჩარევას ჩემი წინამორბედებიც, გიორგი გახარია და გიორგი კვირიკაშვილი გუნდის დატოვების შემდეგაც უარყოფდნენ.
ასეთ პირობებში, ობიექტურ დამკვირვებელს შეიძლება დარჩეს მხოლოდ იმის თეორიული ეჭვი, რომ ბიძინა ივანიშვილი რაიმე კონკრეტული საკვანძო გადაწყვეტილებების მიღებაში შეიძლება ყოფილიყო ჩარეული. დღევანდელ მოცემულობაში, ასეთი საკვანძო გადაწყვეტილებები მხოლოდ ორი შეიძლება იყოს: რუსეთისთვის სანქციების არდაწესება და ომში ქვეყნის არჩართვა.
სანქციებისა და ომის თემაზე დღეს ბევრს არ ვისაუბრებ. ჩვენი პოლიტიკური გუნდის სხვა წევრების მსგავსად, ბუნებრივია, მეც მიწევს რაღაცებს გავუფრთხილდე. ვიტყვი მხოლოდ ერთს: თუ ვინმე ფიქრობს, რომ სანქციები ბიძინა ივანიშვილის კარნახით არ დავაწესეთ და ომშიც მისი კარნახით არ ჩავერთეთ, ძალიან ცდება. გუნდში ამ საკითხთან დაკავშირებით არავის რჩევა და კარნახი არ გვჭირდება. მიზეზი მარტივია – ჩვენც გვიყვარს ქვეყანა და საბედისწერო ომისთვის ის არც ჩვენ გვემეტება. შესაბამისად, ამ საკითხებზე გადაწყვეტილებები გუნდმა დამოუკიდებლად და სრული ერთსულოვნებით მიიღო.
როგორც უკვე აღვნიშნე, გუნდი არც ოპერატიულ და არც საკვანძო გადაწყვეტილებებს არ იღებს პოლიტიკიდან გასული ყოფილი ლიდერის კარნახით. ამ ვითარებაში, კამპანიის ავტორებმა კეთილი ინებონ და განმარტონ, რას გულისხმობენ, როდესაც ოლიგარქსა და დეოლიგარქიზაციაზე ლაპარაკობენ.
ბუნებრივია, ბიძინა ივანიშვილის ფაქტორი ქვეყანაში სერიოზულ როლს ასრულებს. მის ფაქტორზე საუბრისას, ქველმოქმედებას არც კი გავიხსენებ. ბიძინა ივანიშვილმა სწორედ მისი თავგანწირვითა და ახალი თამაშის წესების დამკვიდრებით მოიპოვა ის სიყვარული და პატივისცემა გუნდისგან და საზოგადოებისგან, რომელიც ჩვენს ოპონენტებს ასე ძლიერ აშფოთებთ. ბიძინა ივანიშვილის წარსულს და ამ წარსულზე დაფუძნებულ სიყვარულსა და პატივისცემას ჩვენი ოპონენტები ვერაფერს უხერხებენ, რაც მათ სასოწარკვეთილებაში აგდებს. ბიძინა ივანიშვილი ნაციონალური მოძრაობისა და მისი ლიდერების პირდაპირი ანტიპოდია, რასაც ხალხი ძალიან კარგად ხედავს და აფასებს.
თუ მათთვის პრობლემა ბიძინა ივანიშვილის ფაქტორი და, როგორც ასეთი, მისი არსებობაა, მაშინ ეს უნდა აღიარონ. თუ მათთვის პრობლემა ბიძინა ივანიშვილის მიერ დატოვებული ღირებულებები და თამაშის წესები – სამშობლოს სიყვარული და კანონის პატივისცემაა, კეთილი უნდა ინებონ და ესეც უნდა აღიარონ. ცნობიერი თუ ქვეცნობიერი იმედი იმისა, რომ, საჭიროების შემთხვევაში, ბიძინა ივანიშვილი ქვეყანას კიდევ ერთხელ დაუდგება გვერდში, შეიძლება ჩვენს გუნდსაც ჰქონდეს და საზოგადოებასაც. თუ ჩვენი ოპონენტები პრობლემას ამაში ხედავენ, ამასაც აღიარება სჭირდება.
დღეს საქართველოს აქვს კარგი შედეგები ყველა მიმართულებით. რეგიონში და მთელ კონტინენტზე არსებული უმძიმესი ვითარების, უსაფრთხოებისა და ეკონომიკის ურთულესი გამოწვევების, რადიკალური ოპოზიციის პერმანენტული დესტრუქციის ფონზე, საქართველო ინარჩუნებს მშვიდობას, სტაბილურობას და ორნიშნა ეკონომიკურ ზრდას. რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი იმ თამაშის წესების დამსახურებაა, რომლებიც ბიძინა ივანიშვილმა ქვეყანას დაუტოვა. თუ ამას უწოდებენ ოლიგარქიზაციას და ამისათვის უნდათ ბიძინა ივანიშვილის დასჯა, ესეც პირდაპირ უნდა თქვან.
ჩვენი საზოგადოების ერთ-ერთმა თვალსაჩინო წარმომადგენელმა რამდენიმე დღის წინ დაწერა, ბიძინა ივანიშვილმა, როგორც პოლიტიკის გროსმაისტერმა, ოპოზიცია პატურ მდგომარეობაში ჩააყენაო. მართლაც, მან ჩვენს ოპონენტებს თამაში და სვლები არ დაუტოვა. ეს არის მდგომარეობა, როდესაც ბიძინა ივანიშვილი არც თავად აკეთებს სვლებს და არც ოპონენტებს აძლევს იმის შანსს, რომ ქვეყნის წინააღმდეგ რაიმე სვლა გააკეთონ.
რა თქმა უნდა, ამ მდგომარეობას საზოგადოების სწორი ანალიზიც უწყობს ხელს. გასული 30 წლის განმავლობაში საზოგადოებამ ძალიან დიდი გამოცდილება შეიძინა. ხალხი დღეს კარგად არჩევს შავსა და თეთრს, ნაციონალური მოძრაობის თამაშის წესებს და ბიძინა ივანიშვილის მიერ დატოვებულ თამაშის წესებს, ვის სურს ომი და ვის სურს მშვიდობა საქართველოსთვის, ვის სურს არეულობა და ვის სურს სტაბილურობა, ვის სურს რეგრესი და ვის სურს ქვეყნის წინსვლა და განვითარება. სწორედ ამიტომაა, რომ ხელისუფლებაზე მრავალი მხრიდან განხორციელებული შეტევის მიუხედავად, ჩვენმა პოლიტიკურმა ოპონენტებმა ხალხის შეცდომაში შეყვანა და საზოგადოების მხარდაჭერის მოპოვება ვერაფრით შეძლეს.
ბიძინა ივანიშვილის მიერ დატოვებული თამაშის წესები და საზოგადოების გამოცდილება არის ორი ფაქტორი, რომელიც ჩვენს პოლიტიკურ ოპონენტებს წარმატების არავითარ შანსს არ უტოვებს. ასეთ პირობებში, ნაციონალურ მოძრაობას და მის შიდა თუ გარე პარტნიორებს ვურჩევდი, შეეგუონ არსებულ მოცემულობას – მშვიდობას, სტაბილურობას და ორნიშნა ეკონომიკურ ზრდას. მათ უნდა გაიაზრონ, რომ რამდენიც არ უნდა მოინდომონ, საქართველოს ომში ვეღარ ჩართავენ. მათ უნდა გაიაზრონ, რომ როცა სვლა არა გაქვს, უმჯობესია სტრატეგია შეცვალო და გაჩერდე, რომ თამაში ახალი პარტიისთვის მაინც დაიტოვო“.

Garibashvili – When someone claims that the PM is part of a farce, it insults not only me but the country as well
12/07/2022 07:11:43 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has published an open letter, in which he talks about the governance of Georgian Dream, the founder of the party and the current political situation in the country.
"I deem obliged towards the general public to respond to the so-called campaign launched by our internal or external political opponents about de-oligarchization, which, on the one hand, is a completely unsubstantiated accusation against Bidzina Ivanishvili and, on the other hand, aims to discredit the current system of governance in Georgia.
As they have no evidence of Bidzina Ivanishvili's involvement in politics, the main "evidence" of the so-called oligarchic rule is reportedly pointing at the fact that I and several advanced members of our political team entered politics exactly under his leadership.
Initially, let me recall that I got employed at the Cartu Group on the grounds of an open contest and that is when I first met BidzinaIvanishili. Naturally, I had a close interaction with him as a CEO of the Charity Foundation of Cartu Group. That is when the relationship grew into friendship between our families, which is a profound pride for my entire family. Also, my personal friendship with Bera [Ivanishvili] is my extraordinary pride. I wish to explain to the general public that our families have a periodic communication with each other by taking into account this sheer relationship. For instance, some time ago, my wife sought advice and guidance on a matter related to healthcare from the wife of Bidzina Ivanishvili. Nothing could be of Such communication Naturally, if I had such communication with Bidzina Ivanishvili from time to time, there would be nothing reprehensible in this either.
When Bidzina Ivanishvili made a statement about his entry to politics back in 2011, I did not hesitate even for a second. Of course, I had conceptualized the risks related to my decision there and then. Nevertheless, not only for my sheer attitude towards Bidzina Ivanishvili, but in the best interests of the country, I made a decision without any further thinking and got actively involved in the break-through fight for democracy.
Apart from me, there were many other representatives of the Cartu Group engaged in this fight, of course. Some of them are still active members of our political team. Threats and pressure were used to not only stop us, but to dismantle the corporate structure of Cartu as well. Nevertheless, our team fought till the very end and survived the pressure by defeating the abusive rule.
There were some, who failed to withstand the pressure and not only fell in the fight, but even left Cartu. Few even emigrated. However, due to the scarcity of due human resources, some of them – e.g. Giorgi Kvirikashvili and DimitryKumsishvili were rewarded by Bidzina Ivanishvili for their professionalism and – got cabinet portfolios in the new government.
Nobody can blame anyone for leaving Cartu in 2011-2012 as each of us were subject to the pressure of a tremendous scale and magnitude. General public is well aware, my father-in-law was jailed as soon as I got involved in the political process and a message was thereafter communicated to me that he would be released if and when I would leave Bidzina Ivanishvili’s team.
People who were responsible for the security of Bidzina Ivanishvili in 2011-2012 got subject to a particularly heavy pressure from the rule governing the country without any morality. Vakhtang Gomelauri and Anzor Chubinidze were among such people. They were blamed for the personal security of Bidzina Ivanishvili, while every unethical form was used in the fight against Bidzina Ivanishvili and each of us.
Of course, Bidzina Ivanishvili was the role model of fight and fearless bravery to us his fellow fighters at every occasion and personal examples demonstrated by him empowered us most of all.
However, the struggle and courage of each member of the team is worth mentioning separately. Often everything is reported as if Bidzina Ivanishvili won the elections and distributed positions to the members of the team as a mercy. Of course, the merits of Bidzina Ivanishvili exceeded those of any other members within the team, but I would like to remind everyone that Vakhtang Gomelauri, Anzor Chubinidze and others shaped their own success in serving the country, first of all, at the expense of their self-sacrifice and professionalism.
I led to the entry of Vakhtang Gomelauri to the Ministry of Internal Affairs in 2012 and he served as Deputy Minister. Anzor Chubinidze, man of greatest integrity and a professional law-enforcement officer, joined our team in 2012 to serve the nation. When one is choosing people for the governing positions, naturally, one cannot bring in strangers, and first of all, one relies on those who went through the hardest battle together and handled their work with a high degree of professionalism. From this point of view, both Vakhtang Gomelauri and Anzor Chubinidze were outstanding and it is exactly why they maintained high positions within the government for so many years. A few weeks ago, when Vakhtang Gomelauri presented a performance report at the plenary of the parliament, the opposition MPs failed to ask even one proper question about the activities of the Ministry of Internal Affairs, which shows that he is managing the system in the best manner.
Same applies to the head of another security agency. GrigolLiluashvili stood on the front line of the struggle in 2011-2012 and currently leads the State Security Service with an excellent level of professionalism.
Naturally, when our internal or external political opponents talk about de-oligarchization, it is particularly humiliating to me. According to constitutional theory and practice, the political leader of the country in a parliamentary republic is the prime minister, and he is accountable towards fellow citizens to perform his duties independently of any excessive influence. When someone claims that the Prime Minister is part of a farce and is actually managed by a person who decided to quit politics in January last year, it insults not only me but the country as well.
Naturally, our political team has a special attitude towards Bidzina Ivanishvili. It stems not only from the fact that Bidzina Ivanishvili is the founder of our political team. In 2011, he sacrificed himself for the country and brought a democratic breakthrough to Georgia and when he left politics, he left us with the right values and rules of the game to govern the state. These values and rules of the game are love of one’s country and respect towards the law. However, these values and rules of game are not merely followed as a legacy from the former leader of the team, but rather as vitally important and organic to our entire political team.
The false accusation about the oligarchic rule made by the political opponents against Bidzina Ivanishvili on the one hand and towards the national authorities on the other hand are utterly incompatible with the rules of game left by Bidzina Ivanishvili.
I would like to remind the general public that the most senior government officials at the Ministries of Defense, Foreign Affairs, Justice, Finance and Healthcare have never met or know Bidzina Ivanishvili. He met most of the leaders of the parliamentary team, including the chairman of the parliament and the head of several key committees only on the day of their nomination prior the parliamentary elections. It is total farce and absurd to talk about Bidzina Ivanishvili managing and controlling the government and parliament in the given circumstances.
I would also like to remind you that even after leaving the team, my predecessors - Giorgi Gakharia and Giorgi Kvirikashvili - denied allegations about the interference of Bidzina Ivanishvili in the affairs of the Prime Minister of Georgia.
In such conditions, an objective observer can only have a hypothetical doubt that Bidzina Ivanishvili could have been involved in making specific key decisions of any kind. In current circumstances there can be only two such key decisions: staying away from imposing sanctions against Russia and keeping the country out of war.
I will not talk much about sanctions and war today. Like other members of our political team, I naturally have to be careful about wording. I will say only one thing: if some think that we stayed away from imposing sanctions at the behest of Bidzina Ivanishvili and kept the country out of war at his behest, they are totally wrong. We do not need advice or dictation from anybody on this issue within the team. The reason is simple - we love our homeland and wish no disastrous war for it either. Thus, the team made independent decisions on these matters and complete unanimity has been the guiding principle for us in this.
As I mentioned earlier, the team does not make operational or key decisions at the dictate of the former leader who has retired from politics. Under the given circumstances, authors of the misinformation campaign should make sure to clarify what they mean by oligarchs and de-oligarchization.
Naturally, the factor of Bidzina Ivanishvili plays a significant role in the country. Speaking of his merits, I won't even mention charity. Bidzina Ivanishvili gained the admiration and respect from the team and the society by his self-sacrifice and by establishing the new rules of game and it worries our opponents very much. Our opponents cannot do anything about Bidzina Ivanishvili's past or love and respect resulting from his deeds in the past, which makes them despair. Bidzina Ivanishvili is the direct antipode of the United National Movement (UNM) and its leaders; people see and distinguish things pretty well.
If their problem is a factor of Bidzina Ivanishvili and his existence, as such, then they should admit it. If their problem is the values and rules of game left by Bidzina Ivanishvili, which manifest in the love of homeland and respect towards the law, they should be kind enough to admit this too. It may be a conscious or subconscious hope of our team and general public as well that Bidzina Ivanishvili will once again stand by the side of the country, if need be. If our opponents see a problem in this, that needs to be admitted as well.
Today, Georgia has impressive results in all directions. Against the background of the most challenging situation in the region and the entire continent, along with the most difficult security and economic challenges, as well as the permanently destructive conduct of the radical opposition, Georgia maintains peace, stability and a double-digit economic growth indicator. Of course, all this is thanks to the rules of the game left by Bidzina Ivanishvili to the country. If they call this oligarchization and want to punish him for this, they should say so directly.
One of the prominent representatives of our society wrote a few days ago that Bidzina Ivanishvili acted as a grandmaster of politics by putting the opposition in a vulnerable position. Indeed, he did not leave the rules of the game or hint on next moves to our opponents. This is a situation where Bidzina Ivanishvili neither makes moves nor gives opponents a chance to make any moves against the country.
Of course, the most accurate analysis of the situation by the society contributes to this conclusion. Citizens of the country gained a lot of experience during the past 30 years. People are now in the position to make correct choices between black and white, rules of game drawn by the United National Movement (UNM) and those left by Bidzina Ivanishvili; choice is thus between who wants war and who wants peace for Georgia, who wants chaos and who wants stability, who wants regress and who wants the progress and development of the country. That is why, our political opponents failed to mislead the people and gain their support, irrespective of their attacks towards the authorities from multiple sides.
The rules of game left by Bidzina Ivanishvili and experiences of the society are two factors that leave no chance of success to our political opponents. In such conditions, I would advise the United National Movement (UNM) and its internal and external partners to adapt to the current situation - peace, stability and double-digit economic growth. They should conceptualize that no matter how much they try, they cannot involve Georgia in the war. They need to understand that when one has no move left, it is always better to change tactics and stop to eventually save prospects for a new game," PM Garibashvili said in his letter.