ფრიდმანი, პუტინის სხვა ოლიგარქები და მაკრონი: "The Guardian" ამერიკული "Uber"-ის რუსული მაქინაციების შესახებ გამოძიების შედეგებს აქვეყნებს
12/07/2022 06:59:03 მსოფლიო
ამერიკულმა კომპანია "Uber"-მა საიდუმლოდ დაიქირავა ოლიგარქატთან, მათ შორის პრეზიდენტ პუტინის უახლოეს გარემოცვასთან დაკავშირებული რუსი პოლიტიკოსი, რათა რუსულ ბაზარზე პოზიციები გაემყარებინა, - ამ დასკვნამდე მივიდა გამოძიება, რომლის შედეგებს "The Guardian" აქვეყნებს.
გამოძიების ავტორებმა 2013-2017 წ.წ. პერიოდის 124 ათასზე მეტი კონფიდენციალური დოკუმენტი შეისწავლეს და დაასკვნეს, რომ 2015-2016 წლებში "Uber"-ი ცდილობდა, რუსულ ბაზარზე ადგილი იმ გზით დაემკვირდებინა, რომ კრემლთან დაკავშირებულ პირებს კომპანიაში ინვესტირებაზე იყოლიებდა.
განსაკუთრებულ ყურადღებას გამოძიების ავტორები უთმობენ "Uber"-ის შეთანხმებას ვლადიმირ სენინთან – იმხანად გავლენიან ლობისტთან, ამჟამად კი სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატთან. 2016 წელს "Uber"-მა მასთან ასობით ათასი დოლარის კონტრაქტი გააფორმა მიუხედავად იმისა, რომ ეს, ამერიკელი პროკურორების შეფასებით, კორუფციის შესახებ აშშ-ის კანონს არღვევდა.
"The Guardian"-ის ინფორმაციით, სწორედ სენინთან კონტრაქტები იქცა რუსეთში კომპანიის ეფექტური დამკვიდრების მიზეზად, თუმცა მოგვიანებით გაჩნდა საფრთხეები სახელმწიფო ორგანოების, პროკურატურისა და კონკურენტების მხრიდან.
საგამოძიებო მასალების თანახმად, "Uber"-ი დახმარებისთვის ასევე მიმართავდა ოლიგარქებს რომან აბრამოვიჩს, ალიშერ უსმანოვს, მიხეილ ფრიდმანს, პეტრე ავენიასა და გერმან გრეფს. ყველა მათგანი ამჟამად დასავლური სანქციების ქვეშ იმყოფება.
მიღებული დოკუმენტაციის თანახმად, 2015-2016 წლებში "Uber"-ი მიზნად ისახავდა, "სტრატეგიულ მოკავშირეებად" ექცია ბიზნეს-მაგნატები, რომელთაც სანაცვლოდ სთავაზობდა კომპანიების აქციებს საფონდო ბირჟაზე მათ განთავსებამდე.
"Uber"-ის ამჟამინდელი ხელმძღვანელობა ირწმუნება, რომ პუტინის გარემოცვასთან ყველა კონტაქტი გაწყვიტა.
ირკვევა, რომ ანალოგიურ სტრატეგიას იყენებდა კომპანია სხვა ქვეყნებშიც. მის ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან მოკავშირედ საფრანგეთის ამჟამინდელი პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი ითვლებოდა, რომელიც 2014 წლის აგვისტოში ქვეყნის ეკონომიკის მინისტრი გახლდათ.
ფაქტობრივად "Uber"-ი რუსეთიდან 2017 წელს, კომპანია "Яндекс"-თან გაერთიანების შემდეგ გავიდა. წელს "Uber"-მა განაცხადა, რომ ამ ერთობლივ კომპანიაში დარჩენილი წილის გაყიდვას "დააჩქარებს".

The Guardian: Uber наняла лоббиста из окружения Путина для продвижения на российском рынке
Американская компания Uber тайно наняла российского политика, связанного с олигархами, в том числе – с ближним кругом президента России Владимира Путина, чтобы обеспечить себе влияние на рынке страны. Об этом, по информации "Радио Свобода", говорится в расследовании, опубликованном 11 июня The Guardian.
Авторы проанализировали более 124 тысяч конфиденциальных документов за период с 2013 по 2017 год. Согласно их выводам, в 2015-2016 годах Uber пытался обеспечить себе место на российском рынке, призывая людей, имеющих тесные связи с Кремлем, инвестировать в компанию.
Особое внимание авторов привлекла договоренность Uber с Владимиром Сениным – в то время влиятельным лоббистом, а ныне депутатом Госдумы. В 2016 году Uber заключила с ним контракт на сотни тысяч долларов, несмотря на то, что это, по мнению американских прокуроров, нарушало закон о коррупции в США.
Как пишет The Guardian, именно контакты Uber с Сениным стали причиной активного продвижения компании в России. Это позволило ей быстро пробиться на рынок, хотя позже появились угрозы со стороны государственных органов, прокуратуры и конкурентов.
В расследовании также говорится, что Uber обращался за поддержкой к российскому миллиардеру Роману Абрамовичу, а также к другим олигархам - Алишеру Усманову, Михаилу Фридману, Петру Авеню и Герману Грефу. Сейчас все они находятся под санкциями США или Европейского союза.
Согласно полученным документам, с 2015 по 2016 год Uber ставил перед собой цель заручиться поддержкой бизнес-магнатов в качестве «стратегических союзников», взамен предлагая им акции компаний из Кремниевой долины до их размещения на фондовом рынке. Нынешнее руководство Uber заявляет, что оборвало все контакты, связанные с режимом Путина.
Аналогичную стратегию компания использовала в других странах. Одним из самых высокопоставленных союзников Uber стал нынешний президент Франции Эммануэль Макрон, который в августе 2014 года был министром экономики Франции
Фактически Uber ушел из России в 2017 году, «объединившись» с российской компанией Яндекс. Ранее в этом году Uber объявил, что «ускорит» продажу своей оставшейся доли в совместном предприятии.