ზურაბიშვილმა ვეტო–ს უფლება პირველად გამოიყენა
„მე დღეს ვეტო გამოვიყენე. იცით, რომ მე არ ვიყენებდი ვეტოს, რადგან მიმაჩნია, რომ როცა იცი, რომ დაძლეული იქნება, ინსტიტუტისთვის ცოტა არ იყოს, არ ვარგა ვეტოს დადება და შემდეგ დაძლევა. მაგრამ დღეს ვიყენებ ვეტოს კანონზე, რომელიც ეხება მოსმენებს, მოსმენების გაფართოებას და ამდენად, ადამიანის უფლებების შეზღუდვას. ვიყენებ იმიტომ, რომ ეს უნდა იყოს ნიშანი, რომ მე არ ვეთანხმები და ასე მიიღეთ. ვიცი, რომ იქნება დაძლეული და ეს არ შეცვლის შინაარსობრივად, მაგრამ ეს იქნება. და ყოველივე კანონს, რომელიც ამ ექვს თვეში იქნება მიღებული არასწორი მიმართულებით, დავადებ ვეტოს. ავხსნი, რატომ ვადებ ვეტოს. ეს არის უფრო პოლიტიკური ვეტო, ვიდრე სამართლებრივი, რადგან არ შეიძლება, ამ დღეებში საქართველოში მიღებული იყოს ისეთი კანონი, რომელიც კიდევ უფრო ავიწროებს ადამიანის უფლებებს, როცა პირიქით გვთხოვენ, რომ ამ მიმართულებით ჩვენ მივცეთ მეტი გარანტიები, ვიყოთ უფრო დემოკრატიული, უფრო ევროპელები“, – განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
7 ივნისს პარლამენტმა „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ ცვლილებების პროექტს მესამე მოსმენით მხარი დაუჭირა, 78 ხმით, 11-ის წინააღმდეგ.
კანონის მიღებას უარყოფითად აფასებდა როგორც ოპოზიცია, ისე არასამთავრობო სექტორი. უარყოფითი შეფასება გაუკეთა პარლამენტის გადაწყვეტილებას ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელიც.
ჰარცელის აზრით, ახალმიღებული ცვლილებები ზღუდავს საქართველოს მოქალაქეების პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას. როგორც ელჩი აღნიშნავს, ცვლილებების დამტკიცებამდე ევროკავშირმა საქართველოს პარლამენტს პროექტის ვენეციის კომისიაში გაგზავნა შესთავაზა, თუმცა მან ეს არ გაითვალისწინა.

22/06/2022 14:35:24 Politic
The President vetoed the bill on covert investigative actions. As Salome Zurabishvili stated at the briefing, she will veto all the laws that will be adopted in the wrong direction within the next 6 months.
"I had not been using veto because I think it is not good for the institution when you know that it will be overcome, but today I am vetoing the law that concerns expansion of surveillance and thus restriction of human rights. I am vetoing the law because it should be a sign that I do not agree with it. I know it will be overcome and it will not change anything in substance, but I am using it and I will veto every law that will be passed in the wrong direction in these 6 months. This is a political veto rather than a legal one because I cannot allow Georgia to pass a law that further restricts human rights in these days, when we are asked to provide more guarantees in this regard, to be more democratic and more European. This is what I have to say today," the President said.
According to the law that the President has vetoed, the deadlines for conducting covert investigative actions are being expanded and the circle of crimes on which covert investigative actions can be conducted is increasing. At the same time, the rule of notifying the relevant person of the conduct of a covert investigative activity is being changed. The draft amendments to the Criminal Procedure Code were approved by the Parliament in the third reading a few weeks ago. The bill was passed by 78 votes to 11.