კალიურანდი – ქართველ პოლიტიკოსებს: "შეწყვიტეთ პოლარიზაცია, გაერთიანდით, დააყენეთ თქვენი ხალხის ინტერესები პარტიულ ინტერესებზე წინ"
22/06/2022 14:24:51 პოლიტიკა
ევროპარლამენტარი მარინა კალიურანდი ქართველ პოლიტიკოსებს მოუწოდებს, შეწყვიტონ პოლარიზაცია და პარტიულ ინტერესებზე მაღლა ხალხის ინტერესები დააყენონ.
"ბუნებრივია, მთავარი პასუხისმგებლობა ეკისრება მთავრობას, მმართველ პარტიას, რადგან ისინი არიან ხელისუფლებაში და აქვთ უფრო მეტი პასუხისმგებლობა, მაგრამ მმართველ პარტიას არ შეუძლია სასწაულებს მოხდენა, თუ არ არსებობს რეალური თანამშრომლობის სურვილი და გაწყობა პარლამენტში. სამწუხაროა, რომ ოპოზიციამ გადაწყვიტა თავის დროზე არ შესულიყო პარლამენტში, შემდეგ ხელი არ მოეწერა "შარლ მიშელის შეთანხმებისთვის.100 დღის შემდეგ ამის გაკეთება ძალიან გვიანი იყო. მართლა ძალიან ვწუხვარ, რომ ეს ყველაფერი მოხდა და მათ შეაფერხეს საქართველოს ევროპული ასპირაცია. კიდევ ერთხელ ვამბობ, ძირითადი პასუხისმგებლობა მმართველ გუნდზეა, მაგრამ ოპოზიციამ ასევე სარკეში უნდა ჩაიხედოს და დაიწყოს კონსტრუქციული თანამშრომლობა. ხალხი პარლამენტის ყველა წევრისგან ამას ელოდება. რაც შეეხება დეოლიგარქიზაციის შესახებ ჩანაწერს, აქ ისევ პირველ პუნქტს უნდა დავუბრუნდეთ. შეწყვიტეთ პოლარიზაცია, გაერთიანდით, იმსჯელეთ საქართველოს მომავალზე, დააყენეთ თქვენი ხალხის ინტერესები პარტიულ ინტერესებზე წინ და დაიწყეთ თანამშრომლობა. ერთმანეთის დადანაშაულებით საქართველო არ ხდება უფრო უკეთესი, უფრო მდიდარი და ქართველი ხალხი უფრო ბედნიერი. ერთმანეთის დადანაშაულებით, ბრალდების ავტორები არ ხდებიან უფრო ძლიერები და უკეთესები. მე იმედს ვიტოვებ, რომ ქართველი პოლიტიკოსები ამას მიხვდებიან და ძალისხმევას არ დაიშურებენ, რათა უკეთ მომზადებულნი შეხვდნენ შეფასებებს დეკემბერში“, – განაცხადა, "პირველი არხის" ცნობით, კალიურანდმა.
ცნობისთვის: ევროკომისია რეკომენდაციას აძლევს უკრაინისა და მოლდოვისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას, თანდართული პირობებით, საქართველოსთვის კი რეკომენდაციას უწევს ევროპული პერსპექტივის მინიჭებას. კანდიდატის სტატუსის მისაღებად საქართველოს პირობების შესრულება მოუწევს.
ევროკომისია პირობების შესრულებას მონიტორინგს გაუწევს და პირველადი შეფასება სავარაუდოდ, წლის ბოლოს გამოქვეყნდება.
კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე საბოლოო გადაწყვეტილებას ევროპული საბჭო 23-24 ივნისის სამიტზე მიიღებს.

MEP Marina Kaljurand believes Georgia and Moldova should be treated together
“It will be fair and right to treat Moldova and Georgia together, to give both countries the candidate status, but with conditionalities,” said MEP Marina Kaljurand ahead of the European Council’s June 24 meeting which would decide on the EU membership application of Ukraine, Georgia and Moldova.
According to Marina Kaljurand, the present draft resolution supports the European Commission’s proposal. However, the issue is not yet 100%-decided since the European leaders have to make the judgment.
“The Council is a political institution. The Commission has its merit-based evaluation. But the Council will, of course, take into account the political aspects and the geopolitical situation. My personal position is that as the candidate status is being discussed because of the war in Ukraine, Ukraine needs to have special treatment.
Ukraine needs a very strong political statement, the candidate status without any question. This had to be done three months ago, and I am sorry they did not get it three months ago. But as for Georgia and Moldova, I think it will be fair and right to treat both countries together, to give both countries the candidate status, but with conditionalities,” the MEP said.
On June 17, European Commission published a recommendation to greenlight EU candidate status for Ukraine and Moldova, while Georgia should meet certain conditions first. Until then, it benefits from a ‘European perspective.’ On June 23-24, the Georgian government will receive a response from the European Council to its application for EU membership, which the country has completed together with Ukraine and Moldova.