17 ივნისს საქართველოს აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ეწვევა
14-დან 19 ივნისს აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში კარენ დონფრიდი აზერბაიჯანს, საქართველოსა და სომხეთს ეწვევა.
სახელმწიფო დეპარტამენტის ცნობით, სამივე ქვეყანასთან დიპლომატიური ურთიერთობების 30 წლის იუბილეს აღსანიშნავად, მდივნის თანაშემწე დონფრიდი ხაზს გაუსვამს აშშ-ის მხარდაჭერას მათი სუვერენიტეტისა და დამოუკიდებლობის მიმართ, მათ უფლებას, თავად განსაზღვრონ საკუთარი გზები, ასევე, შეერთებული შტატების მზადყოფნას დაეხმაროს სამხრეთ კავკასიაში გრძელვადიანი მშვიდობის დამყარებაში, მათ შორის პოლიტიკური, ეკონომიკური და ხალხთა შორის კავშირების განვითარების მხარდაჭერით მთელ რეგიონში.
დონფრიდი თბილისში 17 ივნისს, ბაქოდან ჩამოვა. ის სიტყვით გამოვა პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის მიერ ორგანიზებულ თბილისის ქალთა საერთაშორისო კონფერენციაზე. სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე, ასევე, შეხვდება პრემიერ ირაკლი ღარიბაშვილს და ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებს, ოპოზიციას და სამოქალაქო საზოგადოებას, „რათა განიხილონ კრემლის არაპროვოცირებული ომი უკრაინის წინააღმდეგ და აშშ-ის მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი მის საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში“. სახელმწიფო დეპარტამენტის ცნობით, მდივნის თანაშემწე ასევე განიხილავს იმას, თუ როგორ შეუძლია შეერთებული შტატებს გააგრძელოს საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისა და კანონის უზენაესობის წინსვლის, ეკონომიკის დივერსიფიკაციისა და აყვავებული მომავლის მშენებლობის შემდგომი მხარდაჭერა.

12-06-2022 15:25:57 Politic
Assistant Secretary for the Bureau of European and Eurasian Affairs Karen Donfried will travel to Azerbaijan, Georgia, and Armenia June 14 to 19 to emphasize the U.S. commitment to peace, democracy, and prosperity in the South Caucasus region.
According to the US Department of State, marking the 30th anniversaries of diplomatic relations with all three countries, Assistant Secretary Donfried will emphasize U.S. support for their sovereignty and independence, underscoring the right of Azerbaijan, Georgia, and Armenia to chart their own paths.
She also will highlight the readiness of the United States to help build a lasting peace in the South Caucasus, including by supporting the development of political, economic, and people-to-people connections across the entire region.
“On June 17, Assistant Secretary Donfried will visit Tbilisi, Georgia, where she will give remarks at the Tbilisi Women’s International Conference organized by President Salome Zourabichvili. Dr. Donfried will also meet with Prime Minister Garibashvili and other government officials, opposition representatives, and civil society representatives in Tbilisi to discuss the Kremlin’s unprovoked war against Ukraine, and steadfast U.S. support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders.
The Assistant Secretary will also discuss how the United States can further support Georgia in advancing democratic development and rule of law, diversifying Georgia’s economy, and building a prosperous future,” the US Department of State said.