ევროპარლამენტარები ანდრიუს კუბილიუსი და რასა იუკნევიჩიენე ქართველ ხალხს ღია წერილით მიმართავენ
ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თანაპრეზიდენტი ანდრიუს კუბილიუსი და EPP-ს ვიცე-თავმჯდომარე რასა იუკნევიჩიენე ქართველ ხალხს ღია წრილით მიმართავენ.
გთავაზობთ წერილის თარგმანს, რომელიც "აქცენტს" ევროპარლამენტარებმა გამოუგზავნეს:
"ივნისის შუა რიცხვებში ევროკომისია გამოაქვეყნებს რეკომენდაციებს უკრაინის, მოლდოვისა და საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის შესახებ. აღნიშნულის შემდეგ, ივნისის ბოლოს ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მთავრობები კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის შესახებ საბოლოო გადაწყვეტილებას მიიღებენ ევროსაბჭოში.
ამ პროცესის შედეგის პროგნოზირება რთულია. ამ ღია წერილით ჩვენ გვინდა, მოვუწოდოთ ქართველ პოლიტიკურ ძალებსა და ხალხს, ნაკლებად ოპტიმისტური შედეგის შემთხვევაში იმედგაცრუებულნი არ დარჩნენ და ნაცვლად ამისა, გასწიონ ერთობლივი ძალისხმევა საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის.
დიდი ხნის განმავლობაში, საქართველო ევროკავშირში ინტეგრაციის გზაზე მოწინავე რიგებს იკავებდა. რამდენიმე წლის წინ აკადემიურმა ანალიზებმა აჩვენა, რომ საქართველო იყო ყველაზე მომზადებული ქვეყანა, არა მხოლოდ "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" ქვეყნების, არამედ დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების შემთხვევაშიც კი. თუმცა დღეს ევროკავშირში და ევროპარლამენტში ჭარბობს წარმოდგენა, რომ საქართველოში ვითარება ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში გაუარესდა. მიუხედავად მრავალი გაფრთხილებისა, ამჟამინდელმა მთავრობამ სათანადო სამუშაო არ გასწია იმისთვის, რომ საქართველო ევროკავშირში ინტეგრაციის წინა პლანზე ყოფილიყო. ამან ასევე გაართულა ევროკავშირსა და აშშ-ში საქართველოს მეგობრების მუშაობა.
შედეგად, გარე თვალისგან დანახული სურათი საკმაოდ ბნელია. ოლიგარქიზაცია და, შესაბამისად, პოლარიზაცია საქართველოში რჩება მაღალი და კონცენტრირებულია ერთი ადამიანის ხელში, რომელიც დემოკრატიული არჩევნებით ხალხის წინაშე ანგარიშვალდებული არ არის. მაგალითად, მოლდოვას ჰქონდა მსგავსი პრობლემები პლახოტნიუკთან და დოდონთან დაკავშირებით, მაგრამ მან შეძლო მათი მოგვარება დემოკრატიული არჩევნების გზით.
საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი ციხეშია. ყველას გახსოვთ, როგორ იმოქმედა უკრაინის ევროკავშირთან დაახლოებაზე ყოფილი პრემიერ-მინისტრის იულია ტიმოშენკოს დააპატიმრებამ და აქედან ყველას შეუძლია დასკვნების გამოტანა. სამწუხაროდ, ევროკავშირის უმაღლესი დონის უპრეცედენტო მცდელობის მიუხედავად, ხელი შეეწყო საქართველოში პოლიტიკური ჩიხური ვითარების მოგვარებისთვის და დაეწინაურებინა პროევროპული დღის წეესრიგი, „შარლ მიშელის შეთანხმება“ ამ დრომდე არ განხორციელებულა. უფრო მეტიც, სწორედ მაშინ, როცა კომისიამ დაიწყო საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის შესახებ რეკომენდაციის შემუშავება, სასჯელი გამოიტანეს ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მედიის მფლობელის წინააღმდეგ, რამაც კიდევ ერთი ბნელი ლაქა შესძინა საქართველოს სურათს.
გარდა ამისა, ძნელად გასაგებია საქართველოს მმართველი პარტიის პოზიცია უკრაინისა და ევროკავშირის მიერ რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების მიმართ. უკრაინელები იცავენ არა მხოლოდ საკუთარ ტერიტორიას და სახლებს, არამედ დემოკრატიას, თავისუფლებას და ევროპულ ღირებულებებს, რაც ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის. უკრაინა იმსახურებს თითოეული ჩვენთაგანის ურყევ მხარდაჭერას და უბრალოდ იმის გაგებას, რომ უკრაინა ასევე ხსნის კარებს მოლდოვისა და საქართველოს კანდიდატის სტატუსისკენ. ვიცით, რომ ქართველი ხალხიც ასე ფიქრობს.
ხანდახან არ შეიძლება, არ ვიფიქროთ, რომ საქართველოში მმართველ წრეში ვიღაც აქტიურად აკეთებს ყველაფერს, რომ შეაჩეროს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანება. თუ ისინი წარმატებას მიაღწევენ, ეს იქნება საშინელი დანაკარგი არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ ევროკავშირისთვის და დიდი გამარჯვება პუტინის რეჟიმისთვის.
ევროკომისია ყოველთვის ითვალისწინებს მთლიან სურათს განმცხადებელი ქვეყნის მზადყოფნის შეფასებისას. დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების პატივისცემა ისეთივე მნიშვნელოვანია, როგორც სამართლებრივი და ეკონომიკური შესაბამისობა ევროკავშირის კანონმდებლობასთან. ევროკავშირში გაწევრიანების პოლიტიკური კრიტერიუმები ძალიან ყურადღებით განიხილება. არსებობს ნათელი ისტორიული მაგალითები, როდესაც არადემოკრატიული ტენდენციები განმცხადებელ ქვეყანაში არა მხოლოდ მკაცრად გააკრიტიკა ევროკავშირმა, არამედ შეაჩერა მისი ევროკავშირში გაწევრიანება.
მაგალითად, ეს მოხდა სლოვაკეთის ევროკავშირში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით პრემიერ–მინისტრის ვლადიმერ მეჩიარის დროს. მეჩიარის მერ ძალაუფლების მიტაცებამ, სლოვაკეთში ადამიანის უფლებების მხრივ ცუდმა მდგომარეობამ და დემკრატიის დეფიციტმა განაპირობა ის, რომ 1997 წელს ქვეყანამ არ მიიღო მიწვევა, შეერთებოდა ცენტრალურ-აღმოსავლეთ ევროპის სახელმწიფოების ჯგუფს და მათტან ერთად დაეწყო ევროკავშირთან გაწევრიანების მოლაპარაკებები. იმ დროს სლოვაკების აბსოლუტური უმრავლესობა მტკიცედ უჭერდა მხარს მათი ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანებას. თუმცა მხოლოდ სახალხო მხარდაჭერა არ არის საკმარისი გაწევრიანებისთვის. დემოკრატია, ადამიანის უფლებები და კანონის უზენაესობა საკმარისად უნდა იყოს ფესვგადგმული აპლიკანტ ქვეყანაში მოლაპარაკების პროცესის დასაწყებად. მხოლოდ მაშინ, როცა მეჩიარმა 1998 წელს არჩევნები წააგო, გაწვრიანების მიმართულებით პროცესები შესაძლო გახდა, დაძრულიყო. ახალ მთავრობას მიკულაშ ძურინდას მეთაურობით ძალიან რთული ამოცანა ჰქონდა – მას უნდა გამოესწორებინა სლოვაკეთის შელახული საერთაშორისო იმიჯი და დაემტკიცებინა, რომ მეჩიარის ეპოქის ყველა ხარვეზი გამოსწორებული იყო. მათ მიაღწიეს წარმატებას და სლოვაკეთი არის ევროკავშირის წარმატებული წევრი ქვეყანა 2004 წლიდან.
ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება არ ეხება ჩვენი, საქართველოს მეგობრების სიტყვებით დარწმუნებას, ეს ეხება რეალურ ვალდებულებას და ერთიან ძალისხმევას, რაც უნდა აჩვენოს მთავრობამ, პოლიტიკურმა ოპოზიციამ და ხალხმა. საქართველოს მთავრობამ უნდა გააცნობიეროს, რომ საქართველოს პრობლემები თბილისშია მოსაგვარებელი და არა ბრიუსელში. თუ ეს გამოწვევა ძალიან დიდია ამ მთავრობისთვის, არსებობს დემოკრატიული გზები, რომ გადასცეს ის სხვებს, ნებისმიერ ფასად სკამებზე მიჯაჭვის გარეშე. მეორეს მხრივ, ოპოზიციურმა პარტიებმაც უნდა იპოვონ ძალა, რომ მათზე მაღლა ცალკეული საკითხები დააყენონ და საქართველოს მოსახლეობას შესთავაზონ ევროინტეგრაციის სანდო სტრატეგია და გამოიჩინონ სანდო ლიდერობა, რაც საჭიროა ამ ამოცანის შესასრულებლად. წინააღმდეგ შემთხვევაში შესაძლოა, დადგეს მომენტი, როცა საქართველოს მოსახლეობას მოუწიოს გადაწყვიტოს რას აირჩევს - დღევანდელ პოლიტიკურ სტრუქტურას ბ. ივანიშვილისა და "ქართული ოცნების" ლიდერობით, თუ საქართველოს ევროპულ მომავალს.

Open letter to the Georgian people supporting Georgia’s path to the EU by Andrius Kubilius and Rasa Jukneviciene
06/06/2022 15:11:26 Politic
Members of the European Parliament Andrius KUBILIUS and Rasa JUKNEVIČIENĖ have issued open letter to the Georgian people supporting Georgia’s path to the EU.
MEPs sent the letter to the Accent and the news agency offers it to readers unchanged:
"Open letter to the Georgian people supporting Georgia’s path to the EU by Andrius KUBILIUS, Member of the European Parliament, Co-President of the Euronest PA, twice former Prime Minister of Lithuania, Rasa JUKNEVIČIENĖ, Member of the European Parliament, EPP Vice-Chair, former Minister of Defense of Lithuania:
In mid-June, the European Commission will come out with much-awaited recommendations on EU candidate status for Ukraine, Moldova and Georgia. Then, at the end of June, the Governments of the EU Member States will take the final decision in the European Council. The outcome of this process is difficult to predict. With this open letter, we want to encourage Georgian political powers and the Georgian people not to be disappointed in case the result will be less optimistic, but instead, to finally join forces for common work to bring Georgia to the EU.
For a long time, Georgia was at the forefront of the path towards EU integration. A few years ago academic analyses showed, that Georgia was the best-prepared country, even if evaluating not only EaP countries but assessing the Western Balkans also. However, today the prevailing perception in the European Union, and the European Parliament, is that the situation in Georgia has deteriorated in the last couple of years. Despite many warnings, the current Government did not do a proper job to maintain Georgia at the forefront of EU integration. This also made the work of friends of Georgia in the EU and USA much more difficult.
As a result, looking with outsiders' eyes, the picture is rather bleak at this time. The oligarchisation and consequently polarisation in Georgia remains high and concentrated in the hands of one person who is not accountable to the people through democratic elections. Moldova, for example, had similar issues with Plakhotniuk and Dodon, but it has managed to address them through the process of democratic elections. The former President of Georgia is jailed. You all may remember how Ukraine's rapprochement with the EU was affected when former Prime Minister Yulia Tymoshenko was imprisoned and one can draw conclusions on the solution. Regretfully, despite the unprecedented EU's highest-level efforts to help solve the political impasse in Georgia and move the pro-European agenda, the “Charles Michel Agreement” has not been implemented until now. Moreover, just as the Commission started drafting the recommendation on EU candidate status for Georgia, a sentence was issued to the owner of a media outlet critical of the Government, adding yet another dark mark to the picture of Georgia.
In addition, the Georgian ruling party's position on Ukraine and EU sanctions on Russia in the background of Russia's war of aggression against Ukraine is difficult to understand. Ukrainians are defending not only their territory and homes, but also democracy, freedom, and European values, which are important to Georgia too. Ukraine merits unwavering support from every one of us and a simple understanding that Ukraine, as an icebreaker, is also opening the doors towards candidate status for Moldova and Georgia. We know that the Georgian people think so too.
All in all, sometimes we cannot help but think that somebody in the ruling circles in Georgia is actively doing everything to stop Georgia from joining the EU. If they succeed, this will be a terrible loss not only for Georgia, but also for the EU, and big win for Putin's regime.
The European Commission is always taking into account the whole picture when evaluating the readiness of an applicant country. Respect for democracy, rule of law and human rights is as important as the legal and economic alignment with the EU acquis. The political criteria of EU accession are very attentively scrutinized. There are clear historic examples when non democratic tendencies in an applicant country have been not only strongly criticized by the EU, but have also put on hold its EU accession.
This happened with Slovakia's EU bid under Prime Minister Vladimir Mečiar. Mečiar's power grab and poor record of human rights in Slovakia resulted that in 1997 the country did not get the invitation to join the group of Central-Eastern European states to start the accession negotiations with the EU, due to a democracy deficit. At that time, the absolute majority of Slovaks were strongly supporting their country's membership in the EU. However, the popular support alone is not enough for accession. Democracy, human rights and rule of law must be sufficiently rooted in an applicant country to start the negotiations process. Only when Mečiar lost elections in 1998, the process of catching up with the 1st accession group could begin. The new Government led by Mikulaš Dzurinda had a very difficult task to mend tarnished international image of Slovakia and prove that all faults of Mečiar's era were being fixed. They succeeded, and Slovakia is a successful EU Member State since 2004.
Granting EU candidate status is not a matter of convincing us, friends of Georgia, by words, it is a matter of real commitment and united effort that has to be demonstrated by the Government, the political opposition, and the people. The Georgian Government must realize that a solution to Georgia's problems is in Tbilisi, not in Brussels. If this challenge is too big for this Government, there are democratic ways to pass it over to others, without grabbing onto the chairs at all costs. On the other hand, the opposition parties must also find the strength to rise above separate issues and propose a credible strategy of European integration to the people of Georgia and to show a credible leadership, which is needed for such a task.
If not, it may come to a point where the people of Georgia will have to decide what they choose - the current political structure with B. Ivanishvili and the Georgian Dream in the lead of the country, or the European future of Georgia".