კუბილიუსი – კანდიდატის სტატუსზე: "ვიმედოვნებ, მთავრობა და ქართველი ხალხი ყველა სცენარისთვის არიან მზად"
02/06/2022 11:51:57 პოლიტიკა
ლიეტუველი ევროპარლამენტარი, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე ანდრიუს კუბილიუსი საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის შესაძლო მინიჭების საკითხს ეხმიანება და იმედს გამოთქვამს, რომ "მთავრობა და ქართველი ხალხი ყველა სცენარისთვის არიან მზად".
ევროპარლამენტარმა ბოლო პერიოდში საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ "სადღეისოდ საქართველოს აღქმის პრობლემა აქვს".
"დიდი ხნის განმავლობაში საქართველო ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე მოწინავე ხაზზე იდგა. თუმცა, უკვე რამდენიმე წელია, საქართველოს მთავრობის ქმედებები ევროპელ პარტნიორებს არაერთგვაროვან გზავნილებს უგზავნის. ახლა საქართველოს აქვს აღქმის პრობლემა - მიშელის შეთანხმება არ სრულდება, ყოფილი პრეზიდენტი ციხეშია და სწორედ მაშინ, როცა კომისიამ რეკომენდაციის შემუშავება დაიწყო, ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მედიის მფლობელს პოლიტიზირებული განაჩენი გამოუტანეს. დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების პატივისცემა ისეთივე მნიშვნელოვანია, როგორც ევროკავშირის კანონმდებლობასთან სამართლებრივი და ეკონომიკური შესაბამისობა. საქართველოს მეგობრებმა ქვეყანა არაერთხელ გააფრთხილეს, რომ მძაფრი პოლიტიკური დაპირისპირება ზიანს აყენებს საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას და რომ, პასუხისმგებლობა ევროკავშირში გაწევრიანებაზე ერთობლივი მუშაობისთვის მყარი ნიადაგის გამონახვაზე ეკისრება მმართველ პარტიას და მთავრობას", – განაცხადა კუბილიუსმა "აქცენტთან" საუბრისას.
როგორც მან აღნიშნა, უკრაინის ომმა შანსი გააჩინა, მათ შორის საქართველოსთვის ევროპულ გზაზე წინსვლისთვის, თუმცა მისი თქმით, არ არის დარწმუნებული, რომ "საქართველოს მთავრობა ამისთვის მზად არის".
"რუსეთის ომმა უკრაინის წინააღმდეგ მოულოდნელად მოიტანა შანსი "ასოცირებული ტრიოს" სამივე ქვეყნისთვის [უკრაინა , საქართველო, მოლდოვა], მიიღონ კანდიდატის სტატუსი. თუმცა დარწმუნებული არ ვარ, რომ საქართველოს მთავრობა ამისთვის მზად არის. ხანდახან ჩანს, რომ ის ხელს უშლის საქართველოს ევროპულ შანსებს. იმედი მაქვს, მთავრობა და ქართველი ხალხი მზად არიან სხვადასხვა სცენარისთვის", – განაცხადა ევროპარლამენტარმა და დასძინა:
"რაც ყველაზე მეტად მაწუხებს არის ის, რომ მმართველი პოლიტიკოსები დაიწყებენ დადანაშაულების თამაშს ევროკავშირსა და ოპოზიციაზე, ნაცვლად იმისა, რომ კონცენტრირდნენ წინსვლაზე საჭირო რეფორმების განხორციელების კუთხით".
ცნობისთვის: საქართველომ ევროკავშირის წევრობის განაცხადი 3 მარტს წარადგინა. 11 აპრილს ქვეყანას ოფიციალურად გადაეცა წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის თვითშეფასების კითხვარი. საქართველოს მთავრობამ კითხვარის პირველი, შევსებული ნაწილი ბრიუსელს 2 მაისს გაუგზავნა, ხოლო მეორე ნაწილი - 10 მაისს.

MEP Kubilius on status of EU candidacy: "I hope the Government and the Georgian people are prepared for different scenarios"
02/06/2022 11:51:57 Politic
Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius has said that "for a long time, Georgia was at the forefront on the path to the European Union, however, for some years now the Georgian government actions send very mixed messages to European partners".
MEP Kubilius spoke about the recent developments in Georgia and said that "now Georgia has a perception problem".
"Now Georgia has a perception problem – the Michel agreement is not implemented, there is former President jailed, and just as the Commission started drafting the recommendation, a politicised sentence was issued to an owner of a media, critical towards the Government. Respect for democracy, rule of law and human rights is as much important as legal and economic alignment to EU acquis. Friends of Georgia have many times warned, that bitter political infighting will damage Georgia's European perspective, and that the responsibility for finding a firm ground for common work towards the EU accession rests on the ruling party and the Government. Russia's war against Ukraine has suddenly brought a chance to push for a candidate status for all three Trio countries. However, I am not sure that the Georgian Government is ready for that. Sometimes it seems that it sabotages Georgia's European chances", - Kubilius told the Accent.
"I hope the Government and the Georgian people are prepared for different scenarios. What I am most worried about, is that the ruling politicians will start a blame game on the EU and on opposition, instead of concentrating on pushing forward to implement the needed reforms", - he added.
Tbilisi followed Kyiv’s suit and signed the EU membership application on March 3, in the early days of Russia’s invasion of Ukraine.
Georgia gave in the first part of its EU Questionnaire on May 2 and it gave the second part of its EU Questionnaire on May 10. Tbilisi is awaiting the European Commission’s opinion in June.