ოსურმა სასამართლომ თამარ მეარაყიშვილი გაამართლა
ცხინვალის დე ფაქტო საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა სამოქალაქო აქტივისტ თამარ მეარაყიშვილის სარჩელი დე ფაქტო პროკურატურის წინააღმდეგ.
მანამდე მეარაყიშვილმა ორჯერ თქვა უარი დე ფაქტო პროკურატურის წინადადებაზე, მის მიერ ვითომდა ჩადენილ დანაშაულებზე აღძრული სისხლის სამართლის საქმეები "ვადის გასვლის" მოტივით შეწყვეტილიყო და საკუთარ სიმართლეს ბოლომდე იცავდა.
სამოქალაქო აქტივისტი ხუთი წლის განმავლობაში რჩებოდა ოსი ძალოვანების მხრიდან უკანონო დევნის მსხვერპლად და მოითხოვდა, ან მისი ბრალეულობა დაემტკიცებინათ, ან საქმე მარეაბილიტირებელი საფუძვლებით დაეხურათ და დე ფაქტო პროკურატურის ის თანამშრომლები, რომლებიც უფლებამოსილებას ამეტებდნენ, პასუხისგებაში მიეცათ.
მეარაყიშვილის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა 2017 წლის 16 აგვისტოდან დაიწყო. დე ფაქტო პროკურატურა მას მმართველი მარტია "ერთიანი ოსეთის" მიმართ "ცილისწამებასა" და "ყალბი დოკუმენტების საფუძველზე სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეობის მიღებას" ედავებოდა.
2018 წლის 4 სექტემბრიდან სასამართლოში საქმის განხილვა გრძელდებოდა. ამ პერიოდის განმავლობაში რამდენიმე სხდომა ჩატარდა.

Гражданская активистка Тамара Меаракишвили выиграла процесс в цхинвальском суде
Цхинвальский городской суд удовлетворил иск гражданской активистки Тамары Меаракишвили против прокуратуры самопровозглашенной республики Южная Осетия.
Как ранее сообщало «Эхо Кавказа», Меаракишвили дважды отказалась от предложения прокуратуры прекратить уголовное преследование за истечением срока давности якобы совершенных ею преступлений. Она настаивала, что на протяжении пяти лет подвергалась незаконному преследованию силовиков, поэтому требовала либо доказать ее вину, либо закрыть дело по реабилитирующим основаниям и привлечь к ответственности тех сотрудников прокуратуры, кто злоупотреблял властью.
Меаракишвили под следствием с 16 августа 2017 года. Местная прокуратура возбудила против нее уголовное дело по обвинению в клевете на партию власти «Единая Осетия» и незаконном приобретении югоосетинского гражданства на основании поддельного документа. С 4 сентября 2018 года Тамара Меаракишвили находится под судом. С тех пор прошло несколько судебных процессов.