გეგმავს თუ არა აშშ, ამ ეტაპზე საქართველოში სამხედრო ბაზა მუდმივ საფუძველზე განათავსოს
პენტაგონი საქართველოში სამხედრო ბაზის მუდმივ საფუძველზე განთავსებას ამ ეტაპზე არ გეგმავს. ამის შესახებ "აქცენტს" აშშ–ის თავდაცვის დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა, საზღვაო ქვეითთა კორპუსის ვიცე-პოლკოვნიკმა ანტონ სემელროთმა განუცხადა.
"თავდაცვის დეპარტამენტი საქართველოში სამხედრო ბაზის მუდმივ საფუძველზე განთავსებას ამ ეტაპზე არ გეგმავს. ჩვენ გავაგრძელებთ როტაციული ძალების შენარჩუნებას საქართველოში, რათა მხარი დავუჭიროთ უსაფრთხოების კუთხით ორმხრივ თანამშრომლობას "საქართველოს თავდაცვისა და შეკავების გაძლიერების ინიციატივის" ფარგლებში. როტაციის ამასწინანდელი მაგალითია "აშშ–ის არმიის უსაფრთხოების ძალების დამხმარე მე-4 ბრიგადის" (SFAB) ნაწილის განთავსება საქართველოში“, – განაცხადა სემელროთმა.
რას გულისხმობს "საქართველოს თავდაცვისა და შეკავების გაძლიერების ინიციატივა" (GDDEI)
საქართველოსა და აშშ–ს შორის GDDEI 2021 წლის 18 ოქტომბერს გაფორმდა. შესაბამის მემორანდუმს საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა ჯუანშერ ბურჭულაძემ და აშშ-ის თავდაცვის მდივანმა ლოიდ ოსტინმა მოაწერეს ხელი. GDDEI–მ ჩაანაცვლა "საქართველოს თავდაცვის მზადყოფნის" პროგრამა, რომელსაც ვადა 2021 წლის დეკემბერში ამოეწურა.
GDDEI არის უსაფრთხოების სფეროში ამერიკასა და საქართველოს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის ახალი ინიციატივა, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და თავდაცვის ძალების შემდგომ მოდერნიზაციასა და განვითარებას საერთო უსაფრთხოების ინტერესების მხარდასაჭერად. იგი შედგება ორი კომპონენტისგან: ერთი ყურადღებას გაამახვილებს ორგანიზაციულ ცვლილებაზე თავდაცვის სექტორში ინსტიტუციონალური შესაძლებლობების ჩამოყალიბების კუთხით; მეორე კომპონენტი, კი მიზნად ისახავს საქართველოს თავდაცვის ძალების შესაძლებლობების გაძლიერებას წვრთნებსა და კომბინირებულ სამხედრო ოპერაციებში ბრიგადების ჩართვით, რაც აუცილებელია ტერიტორიული თავდაცვისთვის.
GDDEI–ს თანახმად, "აშშ გააგრძელებს სამხედრო თანამშრომლობას, გემის ვიზიტებსა და ერთობლივ სამხედრო სწავლებებს, რომლებიც მიზნად ისახავს საქართველოს დახმარებას თავდაცვის შესაძლებლობებისა და ნატოს ძალებთან ურთიერთთავსებადობის გაუმჯობესების კუთხით".
რას გულისხმობს "უსაფრთხოების ძალების დამხმარე მე-4 ბრიგადა" (SFAB)
SFAB 2021 წლის შემოდგომაზე გადასროლილი იქნა ევროპაში აშშ–ის, ევროპისა და აფრიკის არმიების მხარდასაჭერად და რათა დახმარება გაუწიოს ამერიკის შეერთებული შტატების, მოკავშირეებისა და პარტნიორი ქვეყნების სამხედრო ძალებს ევროპაში.
SFAB საქართველოში 2021 წლის ოქტომბრიდან ექვსთვიანი როტაციით დაიწყო.
SFAB-ის ინიციატივა მოიცავს კონსულტაციებს, მხარდაჭერას და ალიანსის, მოკავშირეებისა და პარტნიორების სამხედრო შესაძლებლობების შეფასებას. აგრესიის შესაკავებლად და მტრების დასამარცხებლად მზაობისათვის SFAB პარტნიორებთან და მოკავშირეებთან ერთად ჩაატარებს სწავლებებს.

Pentagon currently has no plans to establish permanent military base in Georgia
The US Department of Defense currently has no plans to establish a permanent military base in Georgia.
"We will continue to maintain a rotational force presence in Georgia to support bilateral security cooperation activities under the Georgia Defense and Deterrence Enhancement Initiative," Marine Corps Lieutenant Colonel Anton T. Semelroth, Department of Defense Spokesman told the Accent.
As for the rotational force presence, he said that "one recent example is the deployment of elements of the U.S. Army’s 4th Security Forces Assistance Brigade to Georgia since last October".
What is Georgia Defense and Deterrence Enhancement Initiative (GDDEI)
The Georgia Defense and Deterrence Enhancement Initiative (GDDEI) is a new bilateral U.S.-Georgia security cooperation initiative designed to enable further modernization and development of the Georgian Ministry of Defense (MoD) and Georgian Defense Forces (GDF) in support of shared security interests.
GDDEI consists of two components. One component focuses on organizational change to build Georgia’s institutional capacity in the defense sector. The second focuses on strengthening GDF capabilities to train and employ brigades in combined arms operations necessary for territorial defense.
According to GDDEI, the United States will continue military cooperation, ship visits, and joint military exercises that aim to help Georgia further develop its defense capabilities and interoperability with NATO forces.
4th Security Forces Assistance Brigade Deployment to Georgia
The 4th Security Forces Assistance Brigade was deployed to Europe in support of U.S. Army Europe and Africa in fall 2021 to support and assist U.S. allied and partner nation militaries in the European theater. 4th SFAB did this by establishing sustainable partnerships with the land forces of Georgia, Latvia, North Macedonia, Poland and Romania in October 2021, beginning with six-month rotations.
The 4th SFAB initiatives include advising, supporting, liaising and assessing military capabilities of allied and partner forces. Building trust through persistent presence aims to improve the security environment and to ensure continued interoperability.