რუსეთის მიერ წარმოებული დეზინფორმაცია უკრაინისა და სხვა დასავლური სახელმწიფოების წინააღმდეგ
რუსული პროპაგანდა სხვა ყალბ მტკიცებებთან ერთად ემყარება ნარატივს, რომ დასავლეთი და უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ საინფორმაციო ომს აწარმოებს. კრემლისტური წყაროების მტკიცებით, დასავლეთმა რუსეთის წინააღმდეგ დეზინფორმაციის კამპანია ჯერ კიდევ 2014 წლამდე დაიწყო. ისინი ამტკიცებენ, რომ კარგად დაგეგმილი საინფორმაციო ომის მიზანი რუსეთის მოქალაქეებს შორის დაბნეულობის და პესიმისტური განწყობების გაღვივება და რუსეთის არმიისა და სახელმწიფოს ძლიერებაში ეჭვის შეტანაა.
სინამდვილეში, საინფორმაციო ომს არა დასავლეთი, არამედ რუსეთი აწარმოებს. რუსეთის მიერ სხვისი დადანაშაულება იმაში, რასაც თავად სჩადის, კარგად ნაცნობი პრაქტიკაა. კრემლი დეზინფორმაციულ კამპანიასა და კიბერშეტევებს აქტიურად იყენებდა უცხო ქვეყნის პოლიტიკურ პროცესებში ჩასარევადაც, რაც არაერთი ფაქტითაა დადასტურებული.
რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანია დასავლური სახელმწიფოების შიდა პოლიტიკაში ჩარევის მიზნით
ანალიტიკურმა კვლევითმა ორგანიზაციამ, The Center for Strategic and International Studies (CSIS), თავი მოუყარა ფაქტებს, როდესაც რუსეთი დასავლეთის არჩევნებში სხვადასხვა გზით ერეოდა.
2014 წელს მოსკოვის სამიზნეები აღმოსავლეთის ბლოკის ქვეყნებს გასცდა და თავისი კამპანია დასავლეთით გააფართოვა. ულტრამემარჯვენე კანდიდატმა მარინ ლე პენმა თავისი პარტიის 2014 წლის კამპანიის დასაფინანსებლად თითქმის 13 მილიონი დოლარის ოდენობის სესხი მიიღო კრემლისაგან. ამავე წელს რუსმა ჰაკერებმა პოლონეთის საარჩევნო კომისიის ვებსაიტზე განახორციელეს კიბერშეტევა.
2015 წელს გერმანიის პარლამენტი გახდა რუსეთთან დაკავშირებული კიბერშეტევის მსხვერპლი, რაც მიზნად ფედერალური არჩევნების წინ დოკუმენტების შეგროვებას ისახავდა. შოტლანდიაში, პრორუსულმა ანგარიშებმა სოციალურ მედიაში გაავრცელეს ისტორიები, სადაც ნათქვამი იყო, რომ ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ჩატარებული რეფერენდუმი გაყალბდა. ფინეთის საპარლამენტო არჩევნების წინ რუსულმა სუბიექტებმა სოციალური მედიაში ოფიციალური საპარლამენტო ანგარიშების ყალბი ვერსიები შექმნეს. თავდაპირველად ანგარიშები რეალურ პოლიტიკურ სიახლეებს აქვეყნებდნენ, რის შედეგადაც ათასობით მიმდევარი დააგროვეს. თუმცა, არჩევნების მოახლოებასთან ერთად, ანგარიშები დეზინფორმაციის გავრცელებაზე გადავიდნენ და ამომრჩევლებში დაბნეულობას თესავდნენ.
2016 წელს მოსკოვის პოლიტიკური აქტივობა დიდ ბრიტანეთსა და აშშ-შიც გაძლიერდა, კერძოდ, Brexit-ის კენჭისყრასა და აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებში. ჩარევა მოიცავდა კიბერთავდასხმებს, ჰაკერების მიერ ინფორმაციის გაჟონვასა და დეზინფორმაციების გავრცელების კამპანიებს ონლაინ სივრცეში. 2017 წელს რუსეთი საფრანგეთის არჩევნებში კვლავ ჩაერია - ბოტებისა და სამთავრობო მედიების საშუალებით ემანუელ მაკრონის წინააღმდეგ ყალბ ამბებს აქვეყნებდა, ასევე ავრცელებდა დეზინფორმაციას, რომელიც ემიგრანტების წინააღმდეგ მიმართულ რიტორიკას შეიცავდა.
რუსეთი მიგრაციის თემის გამოყენებით, ტროლებისა და ბოტების საშუალებით ანგელა მერკელის მთავრობის საწინააღმდეგო კამპანიასაც აწარმოებდა. ამასთან, გერმანიაში არსებული პრორუსული გამოცემები - NewsFront Deutsch, RT Deutsch, and Sputnik - ავრცელებდნენ კრემლისტურ ნარატივებსა და ყალბ ინფორმაციებს, რაც ულტრამემარჯვენე პოზიციების წინ წამოწევას ისახავდა მიზნად. 2017-2018 წლებში რუსეთის მიერ დაფინანსებული დეზინფორმაცია სახელმწიფო მედიებისა და ყალბი სოციალური ქსელების ანგარიშებით იტალიაში, ნიდერლანდებში, უკრაინასა და ბულგარეთში არჩევნების, ხოლო ესპანეთსა და ჩრდილოეთ მაკედონიაში რეფერენდუმისკენ იყო მიმართული.
სხვა ქვეყნების შიდა პოლიტიკაში დეზინფორმაციითა და კიბერთავდასხმებით ჩარევის პარალელურად, რუსეთი საინფორმაციო ომს როგორც საერთაშორისო საზოგადოების, ისე საკუთარი მოქალაქეებისთვის აქტიურად აწარმოებს. როგორც უკვე ითქვა, რუსეთი აღნიშნული მეთოდების გამოყენებაში დასავლეთს ადანაშაულებს და კონკრეტულ ფაქტებს უსაფუძვლო კონტრბრალდებებით უპირისპირდება. ანალოგიური მდგომარეობაა რუსეთ-უკრაინის მიმდინარე ომთან დაკავშირებითაც, რაც რუსეთმა სრულად დეზინფორმაციულ ნარატივებზე დაფუძნებული „საბაბებით“ დაიწყო.
დასავლეთში მყარდება მოსაზრება, რომ რუსეთმა საინფორმაციო ომი უკვე წააგო. NATO-ს სტრატეგიული კომუნიკაციების სრულყოფის ცენტრის დირექტორმა, იანს სართსმა, POLITICO-სთან განაცხადა, რომ უკრაინაში ომის კონტექსტში რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანია და პროპაგანდა წარუმატებელი აღმოჩნდა. ამასთან, Politico-ს თანახმად, ლატვიის თავდაცვის სამინისტროს ყოფილმა ოფიციალურმა პირმა განაცხადა, რომ მოსკოვის პროპაგანდის დაახლოებით 90%-მა საერთაშორისოდან შიდა აუდიტორიაზე გადაინაცვლა: „ახლა ისინი ყველაფერს, რაც უკრაინიდან მოდის, ყალბს უწოდებენ, ან იყენებენ ამავე მასალებს უკრაინიდან, მაგრამ ნარატივს ცვლიან. ისინი რუსები კი არა, უკრაინელები არიან“.
რუსეთის დეზინფორმაცია უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის გასამართლებლად
რუსეთის მცდელობა, დეზინფორმაციითა და პროპაგანდით გაამართლოს თავისი ექსპანსიონისტური მიზნები უკრაინასთან მიმართებით, სათავეს ჯერ კიდევ 2014 წელს იღებს. მაშინ, ისევე, როგორც 2022 წელს, უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესია სრულად დეზინფორმაციას ეფუძნებოდა, რითაც რუსეთი საერთაშორისო საზოგადოებისა და საკუთარი მოქალაქეების წინაშე თავისი ქმედებების გამართლებას ცდილობდა. 2014 წელს კრემლისტურმა მედიამ დახატა გამოგონილი სურათი, თითქოს უკრაინას ფაშისტური, ანტისემიტური და ექსტრემისტული ძალები მართავდნენ. ანალოგიური “მიზეზი” დაასახელა პუტინმა 2022 წლის 24 თებერვალს „სპეცოპერაციად“ წოდებული სრულმასშტაბიანი ომის დასაწყებად: „მოსახლეობის გენოციდისგან დაცვა და უკრაინის დემილიტარიზაციისა და დენაციფიკაციის მიღწევა“, ასევე, „იმ ხალხის დაცვა, რომლებიც 8 წლის განმავლობაში კიევის რეჟიმისგან შეურაცხყოფას, გენოციდს განიცდიდნენ“.
თუმცა საერთაშორისო საზოგადოებაში 2014 წელსაც და ახლაც მკაფიო კონსენსუსია - უკრაინას არაფერი აქვს საერთო რუსული პროპაგანდის მიერ წოდებულ ფაშისტურ და ნაცისტურ სახელმწიფოსთან და მას საკუთარი მოქალაქეებისთვის გენოციდი არ მოუწყვია. დეტალურად აღნიშნული ბრალდებების სიყალბის შესახებ იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიებში (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3)
რუსეთის მცდელობა, უკრაინის წინააღდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესიის „ლეგიტიმურობა“ ბიოლოგიური ან ბირთვული იარაღის „არსებობით“ გაამართლოს.
ერთ-ერთი დეზინფორმაციული ნარატივი, რომელიც რუსეთს უკრაინის წინააღმდეგ აქამდეც გამოუყენებია, უკრაინაში არსებული ბიოლოგიური ლაბორატორიებს შეეხებოდა. რუსეთი ომის დაწყების შემდეგ რამდენიმე კვირაში ოფიციალური პირების, სახელმწიფო მედიისა და სოციალური ქსელის ანგარიშების მეშვეობით აქტიურად ამტკიცებდა, რომ „სპეციალური სამხედრო ოპერაციის“ დროს აღმოაჩინეს სამხილები, რომ უკრაინა ამერიკის მიერ დაფინანსებულ ლაბორატორიებში ბიოლოგიურ იარაღს ამზადებდა და აშშ-მ მისი კვალი საგანგებო რეჟიმში გააქრო. ტრადიციულად, რუსეთს ამ ბრალდების დასადასტურებლად არცერთი მტკიცებულება არ წარმოუდგენია, თუმცა საკუთარ მოსახლეობას არწმუნებდა ომის წარმოებისა და გაგრძელების აუცილებლობაში. დეტალურად აღნიშნული ამბის შესახებ გაეცანით „ფაქტ-მეტრის“ სტატიებში (ბმული 1, ბმული 2).
რუსეთის დეზინფორმაცია უკრაინელი ხალხისა და ჯარის დემორალიზაციისკენ მიმართული
2022 წლის 24 თებერვლიდან, მას შემდეგ, რაც რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა, კრემლი ავრცელებს დეზინფორმაციას, თითქოს უკრაინის ჯარი ფრონტის სხვადასხვა ხაზზე იარაღს ყრის და მასობრივად ნებდება. რუსული მედია ასევე ავრცელებს დეზინფორმაციას, თითქოს უკრაინის სამხედრო პერსონალი კრემლის საოკუპაციო ძალებს წინააღმდეგობას არ უწევენ. რეალურად, უკრაინა გაერო-ს წესდების 51-ე მუხლით გარანტირებულ თავდაცვის უფლებას იყენებს და უკვე ორ თვეზე მეტია რუსულ არმიას წინააღმდეგობას უწევს.
რუსული მედია ომის დაწყებისას ასევე ავრცელებდა ყალბ ამბავს, თითქოს უკრაინის ქალაქებში მიმდინარე ბრძოლები „დასავლური მედიის ისტერია“ იყო და სინამდვილეში ქალაქებში არაფერი ხდებოდა. აღნიშნული ინფორმაციის სიყალბე ფოტო და ვიდეო მასალებითაც მარტივად დადასტურდა. კიდევ ერთი დეზინფორმაცია, რასაც რუსეთი ომის დასაწყისში ფართოდ ავრცელებდა უკრაინის მთავრობის დისკრედიტაციას ისახავდა მიზნად. რუსული მედიები წერდნენ, რომ ზელენსკი და მისი გარემოცვა კიევი 25 თებერვალს დატოვეს და თავი დასავლეთ უკრაინას შეაფარეს. აღნიშნული ყალბი ამბის საპასუხოდ ზელენსკიმ 26 თებერვალს თავის ოფიციალურ გვერდზე ვიდეომიმართვა გამოაქვეყნა, სადაც ჩანდა, რომ მას კიევი არც დაუტოვებია და არც მომავალში აპირებდა. ზელენსკის კიევში ყოფნა მას შემდეგაც მრავალჯერ დადასტურდა - კიევში დასავლური ქვეყნის არაერთ წარმომადგენელს უკავშირა, რისი დამადასტურებელი ვიდეო და ფოტო რეპორტაჟები საჯაროდ ხელმისაწვდომია.
ომის დასაწყისში აღნიშნული დეზინფორმაციის გავრცელება მიზნად ისახავდა უკრაინელი ხალხისა და ჯარის დემორალიზაციასა და დეზორიენტაციას. დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5).
რუსეთის დეზინფორმაცია უკრაინის ქალაქებში ჩადენილი მასობრივი მკვლელობის გადასაფარად
რუსეთის თავდაპირველი მიზანი მთელი უკრაინის „ნაცისტური ძალებისგან“ გათავისუფლება, კიევის აღება და მარიონეტული მთავრობის დასმა იყო. თუმცა მას შემდეგ, რაც ვერცერთ მიზანს ვერ მიაღწია და საერთაშორისო საზოგადოებისგან თავისი ქმედების ლეგიტიმაცია ვერ მოიპოვა, საჭირო გახდა დეზინფორმაციის ახალი ტალღის წამოწყება.
რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანიის ყველაზე აქტიური ნაწილი ომის მსვლელობისას მისი დანაშაულებრივი ქმედებების დაფარვას ისახავს მიზნად. მას შემდეგ, რაც მოსკოვმა სასურველ შედეგს სწრაფად ვერ მიაღწია, რუსეთმა სამოქალაქო დაწესებულებებზე შეტევა დაიწყო. თუმცა ყოველ ფაქტს, რაც მის დანაშაულებს რეალურად ასახავს, კრემლი საკუთარ მოსახლეობაში უკრაინის ბრალეულობად აშუქებს. მიუხედავად ფოტო და ვიდეო მტკიცებულებებისა, რომლებიც უკრაინის ქალაქებში რუსეთის სავარაუდო ომის დანაშაულებს ასახავს, კრემლი მუდმივად იმეორებს, რომ კადრები დადგმულია ან მასზე გამოსახული სცენები უკრაინული არმიის დამსახურებაა. საერთაშორისო საზოგადოების, სამთავრობო თუ არასამთავრობო საერთაშორისო ორგანიზაციების, გამომძიებელ ჟურნალისტთა და სხვა წყაროთა მტკიცებულებებით დასტურდება, რომ რუსეთი თავს ესხმის სამოქალაქო ობიექტებს და შესაბამისად, მისი ქმედებები შესაძლო ომის დანაშაულებს წარმოადგენს. იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5, ბმული 6, ბმული 7, ბმული 8).
აღნიშნული ფაქტების გათვალისწინებით, რუსეთის ნარატივი, რომ დასავლეთი და უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ საინფორმაციო ომს აწარმოებს, ყალბია. ის, ვინც საინფორმაციო ომს საკუთარი ხალხის, მეზობელი ქვეყნებისა და დასავლური ქვეყნების წინააღმდეგ სხვადასხვა მიზნებით აწარმოებს, არა დასავლური სახელმწიფოები, არამედ რუსეთია.

Россия ведет дезинформационную войну против Украины и западных стран
Российская пропаганда, вместе с другими утверждениями регулярно использует тезис о том, что Запад и Украина ведут против России информационную войну. Кремлевские источники утверждают, что эта кампания началась еще в 2014 году, и целью хорошо организованной и спланированной информационной войны является углубление растерянности и пессимистических настроений, усиление в населении России чувства сомнения в силах армии и государства.
На самом же деле, информационную войну ведет не Запад, а Россия - обвинения в адрес других в том, что делает она сама, является распространенной практикой для Москвы. Кремль активно использует кибератаки и дезинформационные кампании для вмешательства в политику других государства и это подтверждается многими примерами.
Дезинформационная кампания России с целью вмешательства во внутреннюю политику западных стран
Аналитическая организация The Center for Strategic and International Studies (CSIS) собрала лишь часть наиболее резонансных случаев вмешательства России в выборы в странах Запада с применением различных методов.
В 2014 году мишенью российской пропаганды стали не только страны бывшего восточного блока, как это бывало раньше, но и западные государства. В частности, в 2014 году ультраправый кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен получила кредит на сумму в 13 млн. долларов от одного из российских банков. В том же 2014 году российские хакеры осуществили кибератаку на Центральную избирательную комиссию Польши.
В 2015 году парламент Германии стал жертвой кибератаки российских хакеров, целью которой было получение документов перед федеральными выборами. В Шотландии пророссийские пользователи социальных медиа распространяли информацию о том, что референдум о независимости, в ходе которого большинство шотландцев проголосовали за единую Британию, был сфальсифицирован. Перед парламентскими выборами в Финляндии пророссийские пользователи открыли в социальных сетях фальшивые аккаунты различных парламентских структур, которые на начальной стадии распространяли правдивую информацию. Это позволило им привлечь немалую аудиторию, однако по мере приближения выборов они все больше и больше принимали характер дезинформации.
В 2016 году промосковские партии активизировались в Британии и США, в частности, во время голосования по Брекситу и во время выборов президента. Вмешательство включало в себя различные хакерские атаки, утечки информации, и распространение откровенной дезинформации. В 2017 году Россия вмешалась в ход выборов во Франции – в частности, подконтрольные Кремлю профайлы в соцсетях распространяли дезинформацию, в том числе и якобы содержащую антииммигрантскую риторику, которая приписывалась президенту Франции.
Антиммигрантскую риторику активно использовали прокремлевские тролли и боты в отношении правительства Ангелы Меркель. Кроме того, работающие в Германии пророссийские, а в некоторых случаях просто российские СМИ - NewsFront Deutsch, RT Deutsch, и Sputnik – распространяли ложные утверждения о притеснениях немецкого населения мигрантами из Ближнего Востока, что должно было усилить позиции ультраправых сил в Германии. В 2017-2018 года профинансированные Россией пропагандистские кампании осуществлялись в Италии, Голландии, Болгарии, и Украине, и были нацелены на выборы, кроме того, в Испании и Северной Македонии, действия пропаганды были направлены на референдумы.
Параллельно с вмешательством во внутреннюю политику других стран посредствoм дезинформационных кампаний и кибератак, Россия ведет информационную войну как против международного сообщества, так и против собственных граждан. Как уже было сказано, Россия обвиняет в использовании таких методов Запад, и против обоснованных обвинений выдвигает собственные, голословные аргументы. Аналогичная ситуация складывается и в отношении российско-украинской войны, которая была начата на основании абсолютно ложных, и ни на чем не основанных поводов.
На Западе укореняется мнение, что Россия проиграла информационную войну. Директор центра совершенствования стратегических коммуникаций НАТО Янис Сартс заявил изданию POLITICO, что пропаганда и дезинформационная кампания Кремля в контексте войны в Украине, оказалась безуспешной. Соответственно, меняется и направление пропаганды – согласно изданию Politico, бывший высокопоставленный чиновник министерства обороны Латвии Янис Сартс полагает, что примерно 90% российской пропаганды переместились с внешней аудитории на внутреннюю.
Дезинформация, направленная на оправдание военной агрессии против Украины.
Дезинформационная кампания России с целью оправдания военного вмешательства в Украине приняла масштабный характер в 2014 году.
Также как в 2022-м, в 2014 году прокремлевские медиа распространяли совершенно ложную информацию о том, что Украиной управляли «фашистские, антисемитские, и экстремистские силы. Аналогичный предлог был использован Путиным для начала полномасштабного вооруженного вторжения в Украину, которое в России пока упорно называют «военной спецоперацией».
Среди тезисов, призванных оправдать ничем не спровоцированное военное вторжение, было утверждение о том, что целью военной операции является «защита населения Донбасса от геноцида, демилитаризация и денацификация Украины», и «защита населения, которое в течение 8 лет подвергается со стороны киевского режима издевательствам и геноциду».
Впрочем, международное сообщество и в 2014-м и в 2022 году было единодушно – Украина не имеет ничего общего с фашистским и нацистским государством, каковым его представляет российская пропаганда, и она не осуществляла геноцид собственного населения. Более детально об аргументах против ложных обвинений - смотрите в статьях на «Факт-метре» (линк 1, линк 2, линк 3)
Попытки России придать легитимность военной агрессии в Украине обвинениями в наличии у страны ядерного и химического оружия
Один из дезинформационных тезисов, используемых российской пропагандой для оправдания агрессии против Украины стала якобы опасная деятельность функционирующих в стране нескольких биологических лабораторий. В течение нескольких недель после начала войны, Россия активно утверждала, что в Украине действует американская биологическая лаборатория, и во время «спецоперации» российские войска обнаружили неопровержимые доказательства того, что на территории лаборатории происходило производство химического и биологического оружия. Традиционно, Россия не представила никаких подтверждений этих обвинений, однако Кремль тем самым убеждает свое население в легитимности целях «спецоперации», и необходимости ее продолжения. Детальную информацию по этому поводу можно получить в статьях Факт-метра (ссылка 1, ссылка 2).
Российская дезинформационная кампания, направленная на деморализацию украинского народа и его армии
С 24 февраля 2022 года, после того, как Россия вторглась в Украину, Кремль распространяет дезинформацию о том, что якобы украинские военные на различных фронтах бросают оружие и массово сдаются, что военнослужащие ВСУ не оказывают сопротивления российской армии. На самом же деле Украина использует гарантированное 51-м пунктом устава ООН право на самообороны и уже больше 2 месяцев оказывает ожесточенное сопротивление российской армии.
Российские СМИ также распространяют ложную информацию о том, что сообщения о жертвах и разрушениях в городах Украины – это истерия западных СМИ, и на самом деле там ничего не происходит. Лживость этих сообщений легко подтверждается фото и видео-свидетельствами.
Еще одна широко распространяемая Россия дезинформация, нацеленная на дискредитацию властей Украины в первые дни вторжения – это утверждение, что президент страны Володимир Зеленский 25 февраля покинул Киев и укрывается в Западной Украине. С целью опровержения дезинформации 26 февраля Зеленский опубликовал на своей официальной странице видеообращение, в котором он заявил, что не покидал и не собирается покидать Киев. То, что Зеленский не покидал столицу Украины многократно доказывалось как видео, так и фоторепортажами.
Распространение этой информации в начале войны ставило перед собой целью деморализацию и дезориентацию украинского общества и армии.
Более детальную информацию по этому поводу можно получить в статьях на Факт-метре (ссылка 1, ссылка 2, ссылка 3, ссылка 4, ссылка 5).
Российская дезинформация для сокрытия фактов массовых убийств в городах Украины
Первоначальной целью российского вторжения в Украину было ее «освобождение от нацистских сил» и формирование в Киеве марионеточного правительства. Однако после того, как России не удалось достичь ни одной заявленной цели и добиться признания международной легитимности своих действий, Москве пришлось начинать новую волну дезинформации.
Самая активная часть российской пропаганды ставит перед собой целью сокрытие военных преступлений, совершенных армией РФ в Украине. После того, как России не удалось достичь военных результатов, оккупанты начали атаковать гражданские объекты, однако все факты, которые свидетельствуют о военных преступлениях, Кремль истолковывает по-своему и обвиняет в их совершении Киев. Несмотря на неопровержимые видео и фото свидетельства убийств мирных жителей и разрушения городов, Кремль постоянно повторяет, что все эти документы поддельные, а видеоматериалы - постановочные. Кроме того, Москва также утверждает, что военнослужащие украинской армии сами убивают гражданских лиц для того, чтоб потом обвинить в этом Россию.
Международное сообщество, правительства, неправительственные организации, журналисты-расследователи располагают доказательствами того, что именно Россия атакует гражданские объекты и убивает мирных граждан в Украине, соответственно, ее действия могут расцениваться как военные преступления. Более подробно – см. в статьях на Фактметре (ссылка 1, ссылка 2, ссылка 3, ссылка 4, ссылка 5, ссылка 6, ссылка 7, ссылка 8).
С учетом всех этих фактов, российский тезис о том, что Запад и Украина ведут информационную войну против России – ложный. Информационную войну против собственного народа, соседних стран, и международного сообщества ведет именно ,Россия, а не Запад