ცხინვალელი "თავდაცვის მინისტრი": "ოს მოხალისეებს ხშირად ბანდფორმირებებს უთანაბრებენ"
ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო თავდაცვის მინისტრი ვლადიმირ ფუხაევი რუსული მხარის მიერ უკრაინასთან საომრად წასული ოსი "მოხალისეების" სტატუსის აღიარების აუცილებლობაზე საუბრობს და აცხადებს, რომ "სტატუსის არქონის გამო მათ ხშირად ბანდფორმირებებს უთანაბრებენ".
ფუხაევი დონბასში ჩავიდა, სადაც როგორც ოს სამხედროებსა და "მოხალისეებთან", ისე ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან გეგმავს შეხვედრას და "იმის მიღწევას, რომ ოს მოხალისეთა რაზმის მეთაურებს უშუალო კავშირი ჰქონდეთ სამხრეთ ოსეთში დისლოცირებული რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის ხელმძღვანელობასთან, რომელსაც ოსი სამხედროები ექვემდებარებიან".
«დონბასში სამხრეთ ოსეთიდან ჩასული ბევრი მოხალისე იბრძვის. მათთან შეხვედრისას შევიტყვე, რომ უდიდეს პრობლემას აწყდებიან, რადგან ხშირად მათ ბანდფორმირებებს უთანაბრებენ და უარს ეუბნებიან მათგან დახმარების მიღებაზე. ამ რაზმში როგორც სამხრეთ, ისე ჩრდილოეთ ოსეთიდან ჩასული მოხალისეები არიან სწორედ მოხალისეთა სტატუსით და ვაპირებ, რუსული სარდლობის წინაშე მათ თავდებში ჩავუდგე, რათა ამ ბიჭებს შესაძლებლობა მიეცეთ, ბრძოლის ველზე თავის თანამოქალაქეებს დაეხმარონ», – განაცხადა ფუხაევმა.
ცნობისთვის: უკრაინაში ომის დაწყებიდან დღემდე "მოხალისე" ალიმ ლოხოვი, რუსეთის მე-4 სამხედრო ბაზის ასმეთაური ინალ კორტოვი, სერჟანტი ანდრეი ბაკაევი, ასევე მოხალისეები რუსლან ბესაევი და რუსლან კაზიევი დაიღუპნენ.
ცხინვალის ოკუპირებულ რეგიონში რუსულ ბაზაზე მომსახურე ოსების ნაწილმა ბრძოლაზე უარი განაცხადა და უკრაინიდან შინ დაბრუნდა. ამ 300-მდე სამხედროსთან დე ფაქტო ექს-პრეზიდენტი ედუარდ კოკოითი "აწარმოებს მუშაობას", რომელიც მოქმედმა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ანატოლი ბიბილოვმა «უკრაინაში რუსეთის სპეცოპერაციის პერიოდისთვის სამხრეთ ოსეთის სპეცწარმომადგენლად" დანიშნა.

Югоосетинских добровольцев «порой приравнивают к бандформированиям» – Пухаев
Министр обороны самопровозглашенной республики Южная Осетия Владимир Пухаев заявил о необходимости признания статуса осетинских добровольцев, которые отправились на войну в Украину с российской стороны. Он прибыл с рабочей поездкой в Донбасс, где встретится с югоосетинскими военнослужащими и добровольцами, а также военным руководством т.н. «ДНР».
Пухаев заявил ТАСС, что будет добиваться, чтобы командиры осетинского добровольческого отряда были в непосредственной связи с командованием 4-й российской военной базы (базируется в Южной Осетии), где служат военнослужащие из Южной Осетии, чтобы в случае необходимости оказать им помощь.
«В Донбассе воюет очень много добровольцев из Южной Осетии. В ходе встречи с ними мне стало известно, что они сталкиваются с огромной проблемой, когда порой их приравнивают к бандформированиям и не принимают их помощь на передовой. Это добровольческий отряд, состоящий из южных и северных осетин, у них есть статус добровольца и я намерен за них поручиться перед российским командованием, чтобы у них была возможность помочь своим соотечественникам на поле боя», – сказал Пухаев.
Он подчеркнул, что намерен добиваться соответствующих решений в ходе встреч с руководством «ДНР», представителями РФ и руководством 4-й российской военной базы, в составе которой жители Южной Осетии участвуют в войне.
Как сообщалось ранее, в Украине погибли уроженцы Южной Осетии –Алим Лохов, командир взвода российской 4-й военной базы Инал Кортиев, сержант Андрей Бакаев, а также добровольцы Руслан Бесаев и Руслан Казиев.
Часть российских военнослужащих из Южной Осетии отказалась от участия в войне в Украине и вернулась на родину. С ними в Цхинвали проводит встречи югоосетинский экс-президент Эдуард Кокойты, назначенный «спецпредставителем Южной Осетии на время проведения спецоперации РФ».