მოსკოვმა იაპონიის პრემიერსა და ქვეყნის 62 მოქალაქეს რუსეთში შესვლა აუკრძალა
04/05/2022 11:13:32 მსოფლიო
რუსეთმა იაპონიის პრემიერმინისტრ ფუმიო კაშიდასა და ქვეყნის კიდევ 62 მოქალაქეს სანქციები დაუწესა. მათ რუსეთში ჩასვლა აეკრძალათ.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, იაპონიის პრემირ-მინისტრის ადმინისტრაციამ უპრეცედენტო ანტირუსული კამპანია წამოიწყო.
„ფუმიო კიშიდას ადმინისტრაციამ უპრეცედენტო ანტირუსული კამპანია წამოიწყო, რუსეთის მიმართ დაუშვა მიუღებელი რიტორიკა, ცილისწამება და პირდაპირი მუქარა“, - ნათქვამია რუსეთის საგარეოს განცხადებაში.
საგარეოს განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ტოკიო იღებს პრაქტიკულ ნაბიჯებს, რომლებიც მიმართულია რუსეთთან კეთილმეზობლური კავშირების დემონტაჟისკენ, ასევე რუსეთის ეკონომიკისთვისა და საერთაშორისო ავტორიტეტისთვის ზიანის მიყენებისკენ.
რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, იაპონიამ რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების რამდენიმე პაკეტი დაამტკიცა. იაპონიამ შეაჩერა ვიზების გაცემა და აქტივები გაუყინა მათ, ვინც აღიარებს დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების დამოუკიდებლობას.