ნატო-მ რუმინეთში ახალი საბრძოლო ჯგუფი ჩამოაყალიბა და ამერიკული გამანადგურებლები გადაისროლა
ნატო-მ რუმინეთში ახალი საბრძოლო ჯგუფი ჩამოაყალიბა. ამჟამად ქვეყანაში იტალიის ბაზიდან ამერიკული გამანადგურებლების გადასროლა მიმდინარეობს, - იუწყება Twitter-ში "ნეაპოლის" გაერთიანებული შეიარაღებული ძალების სარდლობა.
"ამ რუმინული ჯავშანმანქანებისთვის ბორცვი არაფერია. ნატო-ს რეაგირების ძალები გაააქტიურეს და ალიანსმა რუმინეთში ახალი საბრძოლო ჯგუფი ჩამოაყალიბა. ნატო-ს ჯარები რეგულარულად მართავენ ერთობლივ წვრთნებს, რათა ალიანსის უსაფრთხოების დასაცავად ნებისიერი საფრთხისთვის მოემზადონ", — ნათქვამია სარდლობის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
მოგვიანებით მანვე გაავრცელა ცნობა რუმინეთში ამერიკული გამანადგურებლების გადასროლის შესახებ. "ეს ნაბიჯი ალიანსს მისი აღმოსავლეთ საზღვრების მუდმივი სადღეღამისო პატრულირების შესაძლებლობას მისცემს" - განმარტავენ სარდლობაში.
ცნობისთვის: 1 მაისს პოლონეთში დაიწყო წვრთნები "Defender Europe 2022" და "Swift Response 2022" ნატო-ს ათასობით სამხედროს მონაწილეობით. სწავლებები ერთდროულად კიდევ 8 ქვეყანაში იმართება. მათში ჯამში 18 000-მდე სამხედრო მოსამსახურეა ჩართული 20 სახელმწიფოდან.

НАТО создало новую боевую группу в Румынии и перебрасывает в страну истребители
НАТО создало новую боевую группу в Румынии. Сейчас в страну перебрасываются истребители США, которые ранее располагались на базе в Италии.
Соответствующей информацией поделилось командование Объединенных вооруженных сил (ОВС) "Неаполь" на официальной странице в Twitter.
"Для этих румынских БТРов холм — всего лишь кочка на дороге. Силы реагирования НАТО были активированы, и НАТО создало новую боевую группу в Румынии. Войска НАТО регулярно проводят совместные тренировки, чтобы подготовиться к любой угрозе для обеспечения безопасности Альянса", — сказано в свежем сообщении.
Позже командование отчиталось о переброске истребителей США в Румынию. Этот шаг позволит улучшить круглосуточное воздушное патрулирование восточных границ НАТО.
Напомним, 1 мая в Польше стартовали учения Defender Europe 2022 и Swift Response 2022 с участием тысяч солдат НАТО. Они также проходят в восьми других странах. Общее количество задействованных достигает 18 тысяч человек из 20 государств.