Conflict Intelligence Team: დაჭრილი გენერალი გერასიმოვი სავარაუდოდ, ბელგოროდიდან გაიყვანეს
გამომძიებელი ჟურნალისტების საერთაშორისო ჯგუფ Conflict Intelligence Team-ის მონაცემებით, 1 მაისს რუსეთის ბელგოროდის ოლქში მომხდარ აფეთქებებამდე ცოტა ხნით ადრე საოლქო ცენტრის აეროპორტში რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ბალანსზე არსებული სამი სატრანსპორტო თვითმფრინავი Ту-154 ჩაფრინდა, ოდნავ მოგვიანებით - ერთი RA-85426 (Ту-154Б-2), ამ უკანასკნელს კი ხუთი ვერტმფრენი მიჰყვა.
მისივე მონაცემებით, კიევის დროით 14:00 სთ-ზე სამმა Ка-52-მა ბელგოროდის აეროპორტის თავზე წრიული ფრენით საჰაერო სივრცე გადაკეტა, Ми-8 ტიპის ვერტმფრენები დაეშვნენ, იქიდან ჩამოსული ადამიანები სირბილით გაემართნენ Ту-154-ისკენ და სწრაფად ავიდნენ მის ბორტზე, რის შემდეგაც ყველა სატრანსპორტო საჰაერო ხომალდმა აეროპორტი დატოვა.
ამ დროს აეროპორტის ბაქანზე დააფიქსირეს სამხედრო ფორმაში გამოწყობილი ადამიანი სამხრეებით, რომლებზეც მწკრივად განლაგებული სამი ვარსკვლავი - გენერალ-პოლკოვნიკის წოდების ნიშანი მოჩანდა.
გამომძიებელი ჟურნალისტების ცნობით, ბორტზე ასული ადამიანი რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსი, არმიის გენერალი ვალერი გერასიმოვი იყო.

Раненого генерала Герасимова, вероятно всего, забрали в Белгороде
По данным военных журналистов Conflict Intelligence Team, перед взрывами в Белгородской области в аэропорт областного центра прибыли три транспортных самолета Ту-154, имеющих регистрацию министерства обороны РФ. 1 мая на аэропорт прибыл еще один транспортный самолет RA-85426 (Ту-154Б-2), который имеет регистрацию минобороны РФ. Позже прилетели пять вертолетов.
Около 14:00 (по киевскому времени) три Ка-52 оцепили воздушное пространство над аэропортом Белгорода, летая по кругу. Вертолеты Ми-8 приземлились, из них выбежали люди и быстро вошли в один из Ту-154, после чего все транспортные самолеты вылетели из аэропорта.
В это время на перроне аэродрома находился военный в униформе с погонами, на которых были три звезды в ряд, то есть, вероятно, со званием генерала-полковника.
Журналисты сообщили, что на борт поднялся начальник генерального штаба РФ, генерал армии Валерий Герасимов.