ზახაროვა: «რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები უნდა განვითარდეს»
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი მარია ზახაროვა დღეს აფხაზი ჟურნალისტების შეკითხვებს პასუხობდა. მას, მათ შორის, რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების ამჟამინდელ მდგომარეობაზეც დაუსვეს კითხვა. საპასუხოდ ზახაროვამ განაცხადა, რომ "ორი ქვეყნის ურთიერთობები უნდა განვითარდეს, რაც ბუნებრივია, რადგან მათ საერთო ისტორია, საფრთხეები და გამოწვევები, კულტურა და ადამიანური ურთიერთობები აკავშირებთ".
დაისვა ასევე შეკითხვა რუსეთ-საქართველოს დიალოგის განახლების პერსპექტივების შესახებ უკრაინის ზოგიერთი წარმომადგენლის მოწოდებების ფონზე, თბილისმა ტერიტორიების დაბრუნების ისტორიული შანსი გამოიყენოს, რაზეც ზახაროვამ განაცხადა:
«საქართველოსთვის ამჟამად ამოსავალი მისი სუვერენული პოლიტიკაა, თბილისი მის ფორმირებას ახდენს. ჩემი აზრით, ეს სადღეისოდ ჭეშმარიტი სუვერენიტეტის გამოხატულებაა. დადგა დრო, მკაფიოდ ჩამოვყალიბდეთ, როგორი პოლიტიკა უნდა გავატაროთ - საკუთარი სუვერენული, რომელიც ქვეყნის ინტერესებს პასუხობს, თუ ვიცეკვოთ სხვის დაკრულზე».
რაც შეეხება უკრაინის ომის გამო ჟენევის დისკუსიების მორიგი რაუნდის გადადებას, ზახაროვას თქმით, "მსგავსი ინიციატივა დასავლეთისთვის ჩვეული გაუქმების კულტურის ნაწილია": "აუცილებელია, გაიმიჯნოს სამართლიანი რისხვა, დიალოგის წარმოების შეუძლებლობა პრინციპული მოსაზრებების გამო და მოლაპარაკებათა პროცესის არაეფექტურობა, მაგალითად, ჩიხში შესვლა. რეალურად, ხდება იდეოლოგიის თავს მოხვევა და ყველა, ვინც მას მხარს არ უჭერს, უბრალოდ ირიცხება პროცესიდან».
თემას გამოეხმაურა აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო უწყების ხელმძღვანელი ინალ არძინბაც, რომელმაც მანამდე ზახაროვასთან ონლაინ-კონსულტაციები გამართა "საგარეო პოლიტიკის საინფორმაციო უზრუნველყოფის საკითხებზე". «მრავალი წელია, საქართველო და კოლექტიური დასავლეთი ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების გაფორმებას საბოტირებენ. ჩვენი მიზანი ჟენევის დისკუსიებზე ამ შეთანხმების გაფორმება და საქართველოს მიერ აფხაზეთის სუვერენიტეტის აღიარებაა. რა მიზანი აქვს ჟენევის დისკუსიებზე საქართველოს - ჩვენ გვესმის და ეს ჩვენში დიდ იმედგაცრუებას იწვევს», – განაცხადა არძინბამ.
ჟენევის დისკუსიების ბოლო - 55-ე რაუნდი გასული წლის დეკემბერში გაიმართა, ხოლო შემდეგი მიმდინარე წლის 29-30 მარტს უნდა ჩატარებულიყო. თუმცა როგორც მარტის ბოლოს ოსური დელეგაციის წარმომადგენელმა კონსტანტინე კოჩიევმა განაცხადა, შეხვედრა განუსაზღვრელი ვადით გადაიდო.

Мария Захарова: «Отношения между Россией и Грузией должны развиваться»
Официальный представитель МИД России Мария Захарова сегодня ответила на вопросы абхазских журналистов. Её, в частности, спросили о нынешнем состоянии российско-грузинских отношений, передает «Апсныпресс».
«Отношения между Россией и Грузией должны развиваться, и это естественно, так как страны связывает общая история, общие вызовы и угрозы, а также культура и человеческое общение», – подчеркнула Захарова.
Отвечая на вопрос о перспективе возобновления российско-грузинского диалога на фоне призывов из Украины открыть второй фронт в Грузии, Захарова ответила:
«Грузия сейчас исходит из своей суверенной политики, формирует ее. Мне кажется, что это проявление истинного суверенитета у каждой страны на сегодняшний день», – сказала она.
«Сейчас наступило время, когда необходимо четко определиться, какую политику проводить – либо свою суверенную, отвечающую собственным интересам, либо придется танцевать под чужую музыку», – добавила представитель МИД РФ.
Захарову спросили и о Женевских дискуссиях, очередной раунд которых был отложен из-за российского вторжения в Украину.
«Подобная инициатива – часть культуры отмены, доминирующей на Западе. Нужно отличать праведный гнев, невозможность ведения диалога по принципиальным соображениям от неэффективности переговорного процесса, который, например, заходит в тупик. В реальности происходит навязывание идеологии, и все, кто ее не поддерживает, просто вычеркиваются из процесса», – сказала Захарова.
Тему прокомментировал и глава МИД самопровозглашенной республики Абхазия Инал Ардзинба, который провел с Захаровой онлайн–консультации по вопросам информационного обеспечения внешней политики.
«Уже много лет Грузия и коллективный Запад саботируют подписание соглашения о неприменении силы. Наша цель на Женевских дискуссиях – подписание соглашения о неприменении силы, признание суверенитета Абхазии со стороны Грузии. Какая цель у Грузии на Женевских дискуссиях, мы понимаем, и это нас очень разочаровывает», – сказал Ардзинба.
55-й раунд Женевских дискуссий прошел в декабре прошлого года, после которого стороны сообщили о проведении следующего раунда 29-30 марта 2022 года. Руководитель югоосетинской делегации Константин Кочиев в конце марта заявил, что встреча отложена на неопределенный срок.