9 მაისის აღლუმზე პუტინი სტუმრებს არ ელის, მათ შორის - არც ლუკაშენკოს
9 მაისის საკრალურ თარიღს რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი ამაყ მარტოობაში შეხვდება. მისი პრეს-მდივნის დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, ამჯერად მოსკოვს გამარჯვების დღისადმი მიძღვნილ აღლუმზე არავინ მიუწვევია. მოსკოვში, მათ შორის, არც ბელარუსის ლიდერი ალექსანდრე ლუკაშენკო ჩავა.
"უცხოელი ლიდერებიდან არავინ მოგვიწვევია. საქმე იმაშია, რომ ეს საიუბილეო თარიღი არ არის. ეს ჩვენი დღესასწაულია, წმინდა მთელი რუსეთისთვის, რუსეთის ყველა მოქალაქისთვის" - აღნიშნა პესკოვმა და იქვე უარყო მანამდე გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს მოსკოვში პალესტინის ლიდერი მაჰმუდ აბასი აპირებდეს ჩასვლას.
როგორც რუსეთის თავდაცვის სამინისტროში აცხადებენ, მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 77-ე წლისთავისადმი მიძღვნილ აღლუმში 11 000 სამხედრო მოსახმსახურე, 131 ერთეული შეიარაღება, სამხედრო და სპეცტექნიკა, ასევე 77 საჰაერო ხომალდი მიიღებს მონაწილეობს.

К Путину на парад не приедет даже Лукашенко
День Победы 9 мая президент России Владимир Путин будет отмечать в одиночестве – в Москву не приедет даже самопровозглашенный президент Беларуси Александр Лукашенко.
"На День Победы мы никого не приглашали из зарубежных лидеров. Дело в том, что это не юбилейная дата. Это наш праздник, это святой праздник для всей России, для всех россиян. Но зарубежных лидеров мы не приглашали" - заявил Песков.
По словам пресс-секретаря Путина, президент Беларуси Александр Лукашенко тоже не планирует приезжать на 9 мая.
Также Песков опроверг информацию о якобы запланированном визите президента Палестины Махмуда Аббаса, о чем ранее писали некоторые росСМИ.
В Минобороны России сообщили, что в параде в честь 77-й годовщины Победы во Второй мировой войне примут участие 11 тысяч военнослужащих, 131 единица вооружения, военной и специальной техники, а также 77 самолетов и вертолетов.