"ბირთვული ომის საფრთხე რეალურია"
26/04/2022 06:00:39 მსოფლიო
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი აცხადებს, რომ ბირთვული ომის საფრთხე სერიოზული და რეალურია. ამის შესახებ მან რუსეთის "პირველი არხის" ეთერში განაცხადა.
„საფრთხე სერიოზულია, ის რეალურია და არ შეიძლება მისი არასათანადოდ შეფასება. მე არ ვისურვებდი, რომ ახლა, როდესაც რისკები მართლაც ძალზე არსებითია, ეს რისკები ხელოვნურად გაიზარდოს. ამის მსურველი კი ცოტა არ არის“, – აღნიშნა ლავროვმა.
აშშ რუსეთის მიერ ბირთვული იარაღის გამოყენებას არ გამორიცხავს და პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს კატასტროფულ შედეგებზე აფრთხილებს. შესაბამისი განცხადება შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის მოადგილემ პოლიტიკურ საკითხებში ვიქტორია ნულანდმა "ЄВРОПЕЙСЬКА ПРАВДА"-სთან ინტერვიუში გააკეთა.
"ჩვენ საქმე გვაქვს პუტინთან და მან უკვე გასცა ბრძანება საშინელი, სასტიკი სამხედრო დანაშაულებების ჩადენის შესახებ. ეს ნიშნავს, რომ ყველაფერი შესაძლებელია და ჩვენ მზად უნდა ვიყოთ, რომ რუსეთმა შესაძლოა, გამოიყენოს სხვადასხვა ტიპის იარაღი. ახლა ჩვენ - და არა მხოლოდ შეერთებული შტატები, არამედ ტრანსატლანტიკური საზოგადოების სხვა წევრებიც - მოვუწოდებთ პუტინს, რომ ეს ნაბიჯი იქნება კატასტროფული არა მხოლოდ უკრაინისთვის და მსოფლიოსთვის, არამედ პუტინისა და რუსეთისთვისაც“, - განაცხადა ნულანდმა.
მისი თქმით, ბირთვული იარაღის გამოყენების შემთხვევაში უკრაინა მარტო არ დარჩება, "რადგან ასეთი იარაღის გამოყენება სიტუაციას ფუნდამენტურად ახალ დონეზე აიყვანს".
"შემიძლია, დაგარწმუნოთ, რომ ამ შემთხვევაში პუტინის ქმედებების ფასი ასტრონომიული იქნება“, - განაცხადა ნულანდმა.