ყირგიზეთის უშიშროების კომიტეტი "Z"–ს შუღლის გამაღვივებლდ აფასებს
22/04/2022 08:47:12 მსოფლიო
ყირგიზეთის ეროვნული უშიშროების კომიტეტმა ეთნიკური შუღლის გაღვივების ხელშეწყობად შეაფასა საკარნავალო კოსტიუმების გამქირავებელი ორგანიზაციების მიერ მოქალაქეებისთვის, 9 მაისის აღსანიშნავად Z-იანი კოსტიუმების და სამხედრო ფორმის შეთავაზება.
ამასთან, უშიშროების კომიტეტი ამ ორგანიზაციებს მოუწოდებს, უარი თქვან მსგავსი კოსტიუმების გაქირავებაზე, ხოლო მოქალაქეებს მიმართავს, Z-იანი კოსტიუმები არ ჩაიცვან 9 მაისს, დიდ სამამულო ომში გამარჯვებისადმი მიძღვნილ მსვლელობაზე.
ყირგიზეთის ეროვნული უშიშროების კომიტეტი ყველას აფრთხილებს, რომ ეროვნებათაშორისი შუღლის გაღვივების ხელშეწყობისკენ მიმართული ქმედება კანონით ისჯება.
უკრაინაზე რუსეთის თავდასხმის შემდეგ რუსულმა პროპაგანდამ ლათინური ასოები Z და V აქცია ომის მთავარ სიმბოლოდ. ეს ასოები გამოსახულია როგორც უკრაინაში მყოფ რუსულ საბრძოლო ტექნიკაზე, ასევე, სხვადასხვა ქალაქის ქუჩებში, აქსესუარებზე და ა.შ. რუსეთის მხარდასაჭერად ამ სიმბოლოების გამოყენება ევროპის არაერთმა ქვეყანამ უკვე აკრძალა.