რუსეთის საგარეო უწყებაში განაცხადეს, რომ უკრაინელ მომლაპარაკებლებს არ ენდობიან
20/04/2022 10:04:44 მსოფლიო
რუსეთს არ აქვს ნდობა უკრაინელი მომლაპარაკებლების მიმართ,– განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა მარია ზახაროვამ.
„აქ არ არის "ენდე და გადაამოწმე", არის უბრალოდ "გადაამოწმე", რადგან ამ ადამიანებისადმი ნდობა დიდი ხანია არ არის",– ციტირებს ზახაროვას რუსული მედია.
28 თებერვალს დაიწყო მოლაპარაკებები უკრაინისა და რუსეთის დელეგაციებს შორის. ცნობილი გახდა 6 მოთხოვნის შესახებ: უკრაინის ნეიტრალიტეტი და უარი ნატოში გაწევრიანებაზე; „დემილიტარიზაცია“ და უსაფრთხოების ორმხრივი გარანტიები; "დენაციფიკაცია"; რუსული ენის ფართოდ გამოყენების „დაბრკოლებების“ გაუქმება; უკრაინის ტერიტორიების „დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად“ აღიარება; ოკუპირებული ყირიმის „რუსულად“ აღიარება. მოგვიანებით ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინის დელეგაციამ მაშინვე შეატყობინა რუსულს, რომ „დენაზიფიკაცია“ და „დემილიტარიზაცია“ არ განიხილებოდა.
29 მარტს უკრაინის დელეგაციამ სტამბოლში საჯაროდ გამოაცხადა თავისი წინადადებები რუსეთის ფედერაციასთან უსაფრთხოების გარანტიების, ყირიმისა და დონბასის შესახებ. რუსეთს ჯერ არ უპასუხა უკრაინის წინადადებებზე. პუტინი ასევე უარს ამბობს ზელენსკისთან შეხვედრაზე. იმავდროულად, რუსეთი აგრძელებს სამხედრო აგრესიას უკრაინაში.