ამერიკის შეერთებული შტატები გმობს კრემლის ქმედებებს რუსეთში „აქცენტზე“ წვდომის შეზღუდვაზე
სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერის განცხადებით, „კრემლი ინფორმაციის თავისუფალ ნაკადზე, მედიის თავისუფლებასა და ჭეშმარიტებაზე სრული თავდასხმითაა დაკავებული, რათა შეცდომაში შეიყვანოს და ჩაახშოს სასტიკი შეჭრის რეალობა“.
„შეერთებული შტატები გმობს კრემლის ქმედებებს, ხელი შეუშალოს რუსი ხალხის წვდომას საერთაშორისო საინფორმაციო საიტებზე.
რუსეთის მთავრობა ასევე ახშობს Twitter-ის, Facebook-ისა და Instagram-ის პლატფორმებს, რომლებსაც რუსეთის ათობით მილიონი მოქალაქე ეყრდნობა დამოუკიდებელი ინფორმაციისა და მოსაზრებებზე წვდომისთვის, ასევე ერთმანეთთან და გარე სამყაროსთან დასაკავშირებლად.
ეს ნაწილობრივი ბლოკირება კიდევ უფრო ზღუდავს რუსეთის მოქალაქეებს, თუ სად და როგორ შეუძლიათ ნახონ და გააზიარონ მტკიცებულებები უკრაინაში რუსეთის შეჭრის ჭეშმარიტების შესახებ” - განუცხადა „აქცენტს“ პრეს-სპიკერმა.
მისივე თქმით, „როსკომნადზორი“ დაემუქრა სხვა ონლაინ პლატფორმებსაც დაბლოკვით, იმ შემთხვევაში თუ ისინი არ დაემორჩილებიან მოთხოვნას პუტინის ომის გაშუქებაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით.
„რუსეთის ხალხი იმსახურებს ჭეშმარიტებაზე წვდომას. მათ აქვთ უფლება იცოდნენ მსხვერპლის, ტანჯვისა და ნგრევის შესახებ, რომელსაც მათი მთავრობა აყენებს უკრაინელ ხალხს.
მოვუწოდებთ პუტინს და მის მთავრობას, პატივი სცენ რუსეთის მიერ საერთაშორისოდ აღებულ ვალდებულებებს, დაუყოვნებლივ შეწყვიტონ ეს სისხლისღვრა, გაიყვანონ ჯარები უკრაინის ტერიტორიიდან და პატივი სცენ საკუთარ მოქალაქეებს, ადამიანის უფლებებსა და ფუნდამენტურ თავისუფლებებს” - აცხადებს სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს-სპიკერი.
შეგახსენებთ, რომ საინფორმაციო სააგენტო “აქცენტმა” მიიღო “როსკომნადზორის” შეტყობინება “ინფორმაციის გავრცელების წესის დარღვევის” შესახებ, რომელიც, როგორც თანდართულ განმარტებაშია მითითებული, ეფუძნება რუსეთის გენერალური პროკურორის ან მისი მოადგილის 28.03.2022 წლის № 27-31-2022/Ид4014-22 მოთხოვნას “საინფორმაციო რესურსებთან წვდომის შემზღუდავი ზომების თაობაზე”.
“ჰოსტინგის პროვაიდერი ან სხვა პირი, რომელიც აღნიშნული საინფორმაციო რესურსის ქსელ “ინტერნეტში” განთავსებას უზრუნველყოფს, ვალდებულია: 1) ამ შეტყობინების მიღებისთანავე მოახდინოს საინფორმაციო რესურსის მფლობელის ინფორმირება კანონდარღვევით გავრცელებული ინფორმაციის დაუყოვნებლივ წაშლის აუცილებლობის შესახებ; 2) შეტყობინების მიღებიდან 24 სთ-ის განმავლობაში შეზღუდოს საინფორმაციო რესურსზე წვდომა მფლობელისგან უარის მიღების ან მისი უმოქმედობის შემთხვევაში.
“კანონდარღვევით გავრცელებული ინფორმაციის ტიპად” შეტყობინებაში მითითებულია “ცრუ ინფორმაცია ტერორიზმის აქტების შესახებ ან საზოგადოებრივად მნიშვნელოვანი სხვა ტიპის ინფორმაცია, გავრცელებული სანდო ინფორმაციის საფარქვეშ, რომელიც საფრთხეს უქმნის მოქალაქეების სიცოცხლეს ან/და ჯანმრთელობას, ქონებას, ქმნის საზოგადოებრივი წესრიგის ან/და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დარღვევის, ან სასიცოცხლო მნიშვნელობის ობიექტების, სატრანსპორტო ან სოციალური ინფრასტრუქტურის, საკრედიტო ორგანიზაციების, ენერგეტიკის, მრეწველობისა და ა.შ. ობიექტების ფუნქციონირების შეწყვეტის საფრთხეს.
“კანონდარღვევით გავრცელებული ინფორმაციის” აღწერაში კი მითითებულია: “საინფორმაციო მასალები, რომლებიც შეიცავს საზოგადოებრივად მნიშვნელოვან არასანდო ინფორმაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების სპეციალური სამხედრო ოპერაციის, საბრძოლო მოქმედებების წარმოების ფორმის, ცოცხალი ძალის დანაკარგებისა და მშვიდობიან მოსახლეობაში მსხვერპლის რაოდენობის თაობაზე. მსგავსმა პუბლიკაციებმა შესაძლოა, გამოიწვიოს ვითარების დესტაბილიზაცია, ასევე ხელი შეუწყოს რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე საზოგადოებრივი წესრიგისა და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მასობრივი დარღვევისთვის პირობების შექმნას.
„საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის“ ხელმძღვანელი ედუარდ მარიკაშვილი ხაზგასმით აცხადებს, რომ რუსული მხარის მოთხოვნა სრულად მოკლებულია იურიდიულ ძალას და საქართველოში არავის აქვს ვალდებულება მათ ასეთ მოთხოვნას დაემორჩილოს.
„რუსეთის ფედერაციის კანონმდებლობა და იურისდიქცია სხვა ქვეყნებზე პირდაპირ ვალდებულებად არ ვრცელდება. მით უმეტეს ტელე-კომუნიკაციის რეგულირების საკითხებში. რუსეთის ფედერაცია შესაძლოა, თვლიდეს, რომ მის ტერიტორიაზე ამა-თუ იმ შინაარსის ინფორმაცია არ გავრცელდეს, თუმცა მათი მოთხოვნა საქართველოში არსებულმა ოპერატორებმა სხვა სუბიექტებმა უარი თქვან მათთვის მიუღებელი ინფორმაციის გავრცელებაზე ან/და წაშალონ უკვე გავრცელებული ინფორმაცია, სრულად მოკლებულია იურიდიულ ძალას და საქართველოში არავის აქვს ვალდებულება მათ ასეთ მოთხოვნას დაემორჩილოს“ - განუცხადა „აქცენტს“ მარიკაშვილმა.
სააგენტო "აქცენტისთვის", როგორც პასუხისმგებლობიანი მედია-საშუალებისთვის, მკითხველის ნდობა ყველაზე ღირებულია. ამ აქტივის მოპოვებას და შენარჩუნებას უმაღლესი სარედაქციო და ეთიკური სტანდარტების შესაბამისი მასალით ვახდენთ.
ჩვენ ვართ ანგარიშვალდებული ჩვენი მკითხველის, კოლეგებისა და საზოგადოების წინაშე, რადგან მათი ნდობა ჩვენთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებთ, რომ არ ვაპირებთ, დავემორჩილოთ ისეთი ცენზორული უწყების მითითებებს, როგორიც რუსეთის სახელმწიფო მედიამონიტორინგის სააგენტო „როსკომნადზორია“.
დიდი პატივია, არ მოსწონდეთ ჩვენი საქმიანობა მათ, ვის მიერაც სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება სრულადაა ნიველირებული.
რას ავალდებულებს „როსკომნადზორი“ მედიას
უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ სახელმწიფო სათათბირომ რუსეთის შეიარაღებული ძალების საზღვარგარეთ გამოყენების შესახებ „მცდარი ინფორმაციის“ გავრცელებისთვის სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის შესახებ კანონი მიიღო. „როსკომნადზორმა“ კი მედია დაავალდებულა, მხოლოდ რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ მიწოდებული ცნობები გააზიაროს. ამასთანავე, მან აკრძალა უკრაინაში რუსეთის შეჭრაზე საუბრისას სიტყვა „ომის“ გამოყენება. ამის შემდეგ პროკურატურის მოთხოვნის საფუძველზე რუსეთში 750-ზე მეტი რესურსი დაიბლოკა, უპირველესად - დამოუკიდებელი მედიასაშუალებები. ქვეყანაში ასევე შეზღუდულია Facebook-ის, Instagram-ის, Google News-ისა და Twitter-ის მუშაობა.

US condemns Kremlin's decision to prevent the people of Russia from accessing Accent
The United States condemns the Kremlin’s actions to prevent the people of Russia from accessing international news sites, including the Georgian news agency Accent.
"The Kremlin is engaged in a full assault on the free flow of information, media freedom, and the truth in order to mislead and suppress the realities of the brutal invasion. Russia’s government is also throttling Twitter, Facebook, and Instagram platforms that tens of millions of Russia’s citizens rely on to access independent information and opinions and to connect with each other and the outside world. These partial blockages further limit where and how Russian citizens can see and share evidence of the truth of Russia’s invasion of Ukraine. RosKomNadzor has threatened to block other online platforms if they do not comply with requests to take down reporting on Putin’s war. The people of Russia deserve to have access to the truth. They have a right to know about the death, suffering, and destruction being inflicted by their government on the people of Ukraine," a State Department spokesperson told the Accent.
"We call upon Putin and his government to honor Russia's international obligations and commitments, to immediately cease this bloodshed, withdraw its troops from Ukraine’s territory, and to respect the human rights and fundamental freedoms of their own citizens," the spokesperson added.
On April 8 the Accent received a letter from Russia's state communications watchdog Roskomnadzor about "a violation of the distribution of information".
"Based on the requirement of the Prosecutor General of the Russian Federation or his deputy to take measures to restrict access to information resources dated 28.03.2022 № 27-31-2022/Ид4014-22 a notification is sent about a violation of the distribution of information posted at the following URLs: https://accentnews.ge/ru/article/60367-prezident-kinotavra-otmenil-festival-iz-za-agr .
The hosting provider or another person ensuring the placement of the specified information resource on the Internet is obliged:
- Immediately after receiving this notice, inform the owner of the information resource about the need to immediately delete the information disseminated in violation of the law;
- In case of refusal or inaction of the owner of the information resource to delete the information disseminated in violation of the law, after 24 hours from the date of receipt of this notification, restrict access to the specified information resource," the letter said.
According to Roskomnadzor, "the type of information disseminated in violation of the law False reports about acts of terrorism or other unreliable publicly significant information disseminated under the guise of reliable messages that pose a threat of harm to the life and (or) health of citizens, property, a threat of mass disruption of public order, and (or) public safety, or a threat to interfere with the functioning or termination of the operation of life support facilities, transport or social infrastructure, credit institutions, energy, industry or communications facilities."
"Description of information disseminated in violation of the law" states: "information materials containing unreliable socially significant information about the special military operation being carried out by the Armed Forces of the Russian Federation, the forms of conducting combat operations, the loss of manpower and casualties among the civilian population. Such publications may contribute to the destabilization of the situation, as well as the creation of conditions for mass violations of public order and public security on the territory of the Russian Federation."
Chairperson of the Board at Georgian Democracy Initiative (GDI), Eduard Marikashvili emphasized that "the demand of the Russian side is completely devoid of legal force and no one in Georgia has an obligation to obey such a demand".
"The legislation and jurisdiction of the Russian Federation do not apply directly to other countries, especially with regard to telecommunication regulation. The Russian Federation may consider that this or that content, which is unacceptable to them, should not be disseminated on its territory, however, their request to the outlets in Georgia to refuse to disseminate information or delete disseminated information, is completely devoid of legal force and no one in Georgia is obliged to obey such a demand," Marikashvili told Accent.
For the Accent, as a responsible media outlet, the trust of the reader is most valuable. We acquire and maintain this asset with materials that meet the highest editorial and ethical standards. We are accountable to our readers, colleagues and the community because their trust is vital to us. We declare with full responsibility that we are not going to obey the instructions of a censorship agency such as Russia's state communications watchdog Roskomnadzor. It is a great honor for us not to like our activities by those who have completely undermined the freedom of speech and expression.
Russian lawmakers dramatically toughened “fake news” laws, in the Kremlin’s latest move to crack down on domestic dissent amid its ongoing war on Ukraine. The State Duma lower house of parliament backed amendments criminalizing the public dissemination of “knowingly false information” about the activities of government bodies abroad in pursuing Russia’s national interests. The offense carries a penalty ranging from fines of between 700,000 rubles ($6,800) and 5 million rubles to imprisonment of up to 15 years if the actions led to “grave consequences.”
The new amendments add to existing legislation which criminalizes Russians who disseminate “false information” about the Russian army.
Russia banned Facebook and Instagram as “extremist” this week and the authorities have blocked or shut down independent media in attempts to silence dissent.