აშშ-ს საელჩო:"აგრესორი მეზობლის ხელით საქართველოს თავისი წილი კოშმარი აქვს გამოვლილი"
საქართველოში აშშ-ს ელჩმა, კელი დეგნანმა 9 აპრილსა და რუსეთ-უკრაინის ომში დაღუპულ ქართველებს მემორიალთან პატივი მიაგო.
“საქართველოში განსაკუთრებული სიმძაფრით განიცდიან რუსეთის მიერ წინასწარგანზრახულ და არაპროვოცირებულ ომს უკრაინაში, ვინაიდან ხალხს კარგად ახსოვს გატეხილი პირობების, ძალადობისა და ოკუპაციის ისტორია რუსეთთან. ამის გამოა, რომ ათობით ათასი ადამიანი გამოდის აქციებზე, აგროვებს ჰუმანიტარულ დახმარებას, მასპინძლობს და გვერდში უდგას უკრაინელ ლტოლვილებს. სამწუხაროდ, რუსული არმიის სისასტიკე საუკუნეებს ითვლის და აგრესორი მეზობლის ხელით საქართველოს თავისი წილი კოშმარი აქვს გამოვლილი.
1989 წლის 9 აპრილს საბჭოთა ძალების მიერ დამოუკიდებლობის მხარდამჭერ დემონსტრანტებზე თავდასხმისა და მათი დახოცვის სასტიკი ქმედება მწარე მოგონებად სამუდამოდ დარჩება. თუმცა, რუსული სისასტიკე ამ დღის სიმბოლო არასოდეს იქნება, ვინაიდან 9 აპრილი ეკუთვნით ქართველებს, რომლებმაც თავისი ქვეყნის თავისუფლების სურვილით არნახული სიმამაცე გამოიჩინეს და საქართველოს დამოუკიდებლობისკენ გაუკვალეს გზა”. - წერს აშშ-ს საელჩო.
9 აპრილის ტრაგედიიდან 33 წელი გავიდა. 1989 წელს, ამ დღეს რუსული ჯარის ნაწილები სასტიკად გაუსწორდნენ თბილისში, პარლამენტის წინ შეკრებილ მოქალაქეებს, რომლებიც საქართველოს დამოუკიდებლობას ითხოვდნენ. დაიღუპა 21 ადამიანი
ნიჩბებითა და დღემდე დაუდგენელი შემადგენლობის გაზის ბალონებით შეიარაღებულმა რუსმა ჯარისკაცებმა აქციის დარბევა დილის სამ საათზე დაიწყეს. უშუალოდ 9 აპრილის ღამეს 20 ადამიანი დაიღუპა, ერთი ადამიანი რუსმა ჯარისკაცებმა კომენდანტის საათისას იმსხვერპლეს. დაღუპულთა შორის სამი არასრულწლოვანი იყო.

Georgia has its share of vivid nightmares at hands of its aggressive neighbor, US Embassy says
“Russian brutality does not define this day—rather, April 9th belongs to Georgians who showed unprecedented courage and who wanted their country to be free and led Georgia forward toward independence,” US Embassy in Georgia said in a statement on the occasion of the 33rd anniversary of April 9 Tragedy in Tbilisi.
“Russia’s premeditated, unprovoked war in Ukraine is especially poignant in Georgia as they are reminded of their own past with Russia: a history of broken promises, violence, and occupation. This is why tens of thousands of Georgians continue to rally, to gather humanitarian aid, and to host and support Ukrainian refugees.
The brutality of the Russian army unfortunately spans centuries, and Georgia has its share of vivid nightmares at the hands of its aggressive neighbor. On April 9, 1989, this brutality was personified by Soviet troops, assaulting and killing pro-independence demonstrators, creating painful memories.
However, Russian brutality does not define this day—rather, April 9th belongs to Georgians who showed unprecedented courage and who wanted their country to be free and led Georgia forward toward independence,” reads the statement.
US Ambassador to Georgia Kelly Degnan laid a wreath at the April 9 Memorial in front of the parliament building and commemorated victims of the tragedy.